Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Więzienie
Autor Wiadomość
Adam OK
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Mar, 2007 22:29   Więzienie

Oglądając wczoraj serial "Fałszerze. Powrót sfory" była scena w zakładzie karnym w Sztumie (kilku więźniow zabiło innego więźnia, to tak na marginesie). Pytanie brzmi - czy to mógł byc ten podmalborski Sztum czy to jakiś inny, bo np. w tym podmalborskim nie ma zakładu karnego? :roll:
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Nie 01 Kwi, 2007 19:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
vonplauen 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Pią 30 Mar, 2007 22:58   

W 'naszym' Sztumie jak najbardziej jest zakład karny.
Ps.Innego Sztumu z resztą chyba nie ma :->
 
 
 
DunkelWald
[Usunięty]

Wysłany: Sob 31 Mar, 2007 08:31   

Jak to nie ma więzienia... W Sztumie jest jedno ze "sławniejszych", bo ponoć jedno z cieższych polskich więzień. Za PRLu siedzieli tam np. Jacek Kuroń i kilku innych antykomunistycznych działaczy.
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 31 Mar, 2007 10:01   

Cytat:
Oglądając wczoraj serial "Fałszerze. Powrót sfory" była scena w zakładzie karnym w Sztumie (kilku więźniow zabiło innego więźnia, to tak na marginesie). Pytanie brzmi - czy to mógł byc ten podmalborski Sztum czy to jakiś inny, bo np. w tym podmalborskim nie ma zakładu karnego?


Ale blamaż warszawiaku :mrgreen: w Sztumie jest duże i znane więzienie ;-) poza tym to nie "podmalborski" Sztum, swój powiat mają :idea: :!:
 
 
Bartosz 
Administrator



Pomógł: 27 razy
Wysłany: Sob 31 Mar, 2007 10:32   

Jest, warto obejrzeć mapy satelitarne Google (Sztumu oczywiście), robi wrażenie.
A co do więzienia, to mój dziadek tam pracował (przez 4 lata) w latach 60. pewnego razu, jak byłem u niego, to opowiadał jakie tam rzeczy robili w czasie wojny (straszne).
_________________
www.sklejmy.com
Zapraszam na mojego photobloga:
www.flickr.com/photos/bartoszmalbork/
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 31 Mar, 2007 10:57   

Z geoportalu:

więzienie sztum.jpg
Plik ściągnięto 25442 raz(y) 64,98 KB

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 31 Mar, 2007 12:31   

sztumskie więzienie zbudowane w XIX wieku, jedno z najsurowszych w Prusach, w Polsce ponoć trzecie pod względem rygoru (po Wronkach i Rawiczu) przeznaczone dla recydywistów...

Sztum - więzienie 1.jpg
Plik ściągnięto 25434 raz(y) 28,24 KB

Sztum - więzienie.jpg
Plik ściągnięto 25435 raz(y) 54,09 KB

_________________

 
 
Adam OK
[Usunięty]

Wysłany: Sob 31 Mar, 2007 15:10   

Azaziz napisał/a:
Ale blamaż warszawiaku w Sztumie jest duże i znane więzienie

No jak widać dla mnie nieznane, może dlatego że jakoś nie miałem okazji by je poznac "z bliska" :-P A jedyne znane mi do tej pory więzienie to Rakowiecka w Wawie i drugie we Wronkach.
 
 
Mytoon 
Administrator
misiu okrąglisiu



Pomógł: 6 razy
Wysłany: Nie 01 Kwi, 2007 14:25   

Mi jest znane i sztumske i wile innych ;)

Jak was interesuje historia więzień to cosik wkleję.

na temat sztumskiego też mam trochę materiałów.
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Kwi, 2007 14:31   

Mytoon napisał/a:
na temat sztumskiego też mam trochę materiałów


Jasne, wklejaj, wiedzy nigdy za mało.
 
 
Adam OK
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Kwi, 2007 19:22   

A, zapomniałem podziękować za wyczerpujące wiadomości i fotki, zaraz to znajdzie swe odbicie :-P
 
 
katz 


Wysłany: Sro 16 Maj, 2007 22:11   

Adam OK napisał/a:

No jak widać dla mnie nieznane, może dlatego że jakoś nie miałem okazji by je poznac "z bliska" :-P A jedyne znane mi do tej pory więzienie to Rakowiecka w Wawie i drugie we Wronkach.


Ale to sie da załatwić :) A propos Wronek to jest taki ładny wierszyk peintencjarny: "Sztum, Wronki - gumowe dzwonki, Iława - zielona trawa" :-D
_________________
Pozdrawiam
Katz
 
 
Ewka
[Usunięty]

Wysłany: Pon 23 Lip, 2007 15:15   

Adam OK napisał/a:
A jedyne znane mi do tej pory więzienie to Rakowiecka w Wawie i drugie we Wronkach.


No to kochany powinieneś jeszcze wiedzieć o sławnym więzieniu w Rawiczu (Wielkopolska) oraz o więzienu (!!z przepiąkną architekturą!!) we Wrocławiu (Dolny Śląsk :lol: ) przy Kleczkowskiej. W nim, jako w ostatnim, wykonywano karę śmierci do czasu jej zniesienia ("Zobaczyć Kleczkowską i umrzeć" :mrgreen: )
 
 
Mytoon 
Administrator
misiu okrąglisiu



Pomógł: 6 razy
Wysłany: Pon 23 Lip, 2007 15:34   

Ewka napisał/a:

W nim, jako w ostatnim, wykonywano karę śmierci do czasu jej zniesienia ("Zobaczyć Kleczkowską i umrzeć" :mrgreen: )


Małe sprostowanie ;-) Nie "jako w ostatnim wykonywano" lecz "jako w ostatnim wykonano" karę śmierci.
;-)

Przedostatni wyrok w Polsce wykonano w w Gdańsku przy Kurkowej. Miałem w rękach sznur, na którym zawisł morderca i gwałciciel kobiet "Skorpion".

Więzienie Sztumskie od początku jego powstania było ciężkim więzieniem, w którym wykonywano najsurowsze kary. Przed wojną kierowano tu nawet przestępców z Wolnego Miasta Gdańska, którzy nie mogli odbywać kary w gdańskich więzieniach.

W czasie wojny więzienie sztumskie należało do Okręgu Wyższego Sądu Krajowego Danzigi było podzielone niejako na dwie części:
Strafgefängnis (więzienie karne) und Jugendgefängnis (więzienie dla młodocianych) Stuhm1 (Sztum ) - 704 miejsca dla mężczyzn. W Strafgefängnis znajdowały się 354 miejsca dla mężczyzn, a w Jugendgefängnis znajdowało się 350 miejsc dla mężczyzn.
_________________
Wielkie dzieła powstają nie dzięki obłędowi, lecz mimo niego.
 
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Czw 30 Paź, 2008 11:54   

Pozdrowienia ze Sztumu :hihi: Allegro

ZKStuhm.jpg
Plik ściągnięto 31163 raz(y) 49,32 KB

_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Loki 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 27 Gru, 2008 14:06   

Interesujący jest sam projekt założenia. Nieopodal więzienia powstało niewielkie osiedle domów dla pracowników (wśród nich dom dyrektora więzienia).

Sztum. Więzienie 1917. Budynek główny.jpeg
Plik ściągnięto 31240 raz(y) 35,3 KB

Sztum. Więzienie 1917. Dom dyrektora.jpeg
Plik ściągnięto 31240 raz(y) 36,04 KB

 
 
krystian_stm 

Wysłany: Pią 09 Sty, 2009 22:28   

Hagedorn napisał/a:
sztumskie więzienie zbudowane w XIX wieku, jedno z najsurowszych w Prusach, w Polsce ponoć trzecie pod względem rygoru (po Wronkach i Rawiczu) przeznaczone dla recydywistów...

O budowie podjęto decyzje w 1910 r, a oddano w 1914 r czyli w XX wieku
 
 
Powiślanin 
Mistrz


Pomógł: 9 razy
Wysłany: Nie 01 Mar, 2009 19:45   

Więzienie i budynki pracowników.

Sztum ZK.jpg
Plik ściągnięto 31123 raz(y) 73,35 KB

 
 
Loki 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pon 30 Mar, 2009 19:40   

W archiwum biblioteki muzeum architektury w Berlinie znajduje się komplet planów założenia (rzuty, widoki, przekroje). Publikowałem już dwa z nich. Wkrótce postaram się wrzucić resztę.
_________________
To co najprostsze, nie zawsze jest najlepsze, ale to co najlepsze zawsze jest proste.

Heinrich Tessenow.
Ostatnio zmieniony przez Loki Pon 30 Mar, 2009 19:44, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pon 04 Sty, 2010 21:51   

Loki napisał/a:
W archiwum biblioteki muzeum architektury w Berlinie znajduje się komplet planów założenia
architekturmuseum.ub.tu-berlin.de

zk1.JPG
Plik ściągnięto 616 raz(y) 70,85 KB

_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
argus 


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Wto 08 Mar, 2011 08:31   

Muszę się pochwalić, że niedawno byłem w więzieniu sztumskim (w administracji, jako osoba towarzysząca) i moje wrażenia są nie do opisania. Pierwszy raz w życiu przekroczyłem bramy tej instytucji i wierzcie mi, że nawet na wojnie nie przeżyłem takich emocji. Wrażenie niesamowite, czuje się duch innego, obcego dla zwykłego śmiertelnika świata, a do tego jeszcze ta monumentalna zabytkowa architektura. Po prostu zatykało mnie ... :shock:
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 08 Mar, 2011 11:50   

miałem to samo uczucie, kiedy zwiedzałem to więzienie z grupą francuskich więzienników parę lat temu!
robi wrażenie, to pewne...
_________________

 
 
Lumina 

Wysłany: Pon 04 Cze, 2012 20:28   

Cześć wszystkim :)

jakiś czas temu (a dokładnie w weekend majowy) byłam poraz pierwszy w Sztumie (spodobało mi się) i zrobiłam kilka zdjęć - głównie więzienia, na więcej niestety nie miałam czasu. Moje zdjęcia można obejrzeć na forum skyscrapercity w wątku [Pomorze]Malbork i Sztum - wątek otwarty, który niestety nie cieszy się zbytnią popularnością - może Wy coś tam dorzucicie od siebie? Może poprawicie ewentualne błędy, uzupełnicie informacje? :) Poniżej kilka "więziennych" zdjęć, w podlinkowanym wątku jest ich trochę więcej + kilka zdjęć samego Sztumu.













Pozdrawiam! :)

edit: nie wiem, dlaczego zdjęcia zrobiły sie takie małe po wstawieniu...
Ostatnio zmieniony przez Lumina Pon 04 Cze, 2012 20:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
harry 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Wto 30 Kwi, 2013 14:18   

Dawny wjazd na teren przyległy do ZK.

3208657253.jpg
Plik ściągnięto 16245 raz(y) 35,22 KB

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 07 Maj, 2013 19:02   

detal przy wejściu do więzienia - bardzo podobny do tego, na dawnym domu naczelnika!

więzienie.JPG
Plik ściągnięto 16157 raz(y) 90,6 KB

_________________

 
 
wlad1 
wlad1


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 20 Maj, 2015 06:47   Więzienie.

HISTORIA.
W 1910 roku pruski Zarząd Więziennictwa w Berlinie ogłosił przetarg na budowę Centralnego i Młodzieżowego Więzienia dla Prus Wschodnich oraz Zachodnich. W przetargu wystartowało miasto Sztum i wygrało go. Budowę zakładu ukończono w 1914 roku. Więzienie składało się z gmachu dla administracji i pawilonu mieszkalnego na ok. 400 skazanych. Otoczono je 4 metrowym murem. Zakład funkcjonował w systemie celkowym. W latach 50.więzienie przekwalifikowano na zakład dla przestępców młodocianych i pierwszy raz karanych. Natomiast od 1984 roku zakład jest miejscem izolacji dla recydywistów.

Stuhm - Centralne Więzienie Prus 1914 r..jpg
Plik ściągnięto 15248 raz(y) 73,23 KB

Sztum - Centralne Więzienie Prus.1918 r..jpg
Plik ściągnięto 15248 raz(y) 60,14 KB

 
 
wlad1 
wlad1


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 22 Gru, 2015 08:53   Więzienie.

Sztum - Centralne więzienie 1915 r.

Stuhm - Zentral - Getangis - 1915..jpg
Plik ściągnięto 14938 raz(y) 47,26 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group