Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Kłopoty tczewskiego mostu
Autor Wiadomość
kopa 
Kopa


Wysłany: Czw 30 Kwi, 2009 14:06   

Ostatnio miałem wykłady na PG( Politechnika Gdańska) o stanie technicznym mostu w Tczewie. Oczywiście most jest w opłakanym stanie. ale most składa się z 5 różnych konstrukcji a ich stan się różni.
Zaczynając od pierwszego rodzaju konstrukcji płyta betonowa ( pierwsze przęsło od strony Tczewa) - katastrofa. Całkowicie do wymiany. Płyta żelbetowa całkowicie popękana co powoduje przesiąkanie wody wraz z solą (sól powoduje szybką korozję stali zbrojeniowej). Do tego brak instalacji odprowadzających wodę z pomostu (one są ale prawdę mówiąc lepiej żeby ich nie było ponieważ woda leje się wszędzie tylko nie przez odpływy.
Drugi rodzaj przęseł system ESTB wykożtstany po byłym moście kolejowym jest po prostu za wąski i aby przywrócić funkcję mostu trzeba by je poszerzyć. Niestety stan techniczny - katastrofalny. Pomost to płyty prefabrykowane króre leżą luźno poukładane na poprzecznicach. Są one popękane. Oczywiście brak odwodnienia ponieważ przęsła pełniły funkcję mostu kolejowego z rodzajem nawierzchni otwartej. Pozartym wszech obecna zaawansowana korozja.
Trzeci rodzaj konstrukcji to zabytkowe przęsła. Konstrukcja przetrwa jeszcze następne 150 lat a może i jeszcze więcej. Tylko nie wiadomo czy będzie można po nim przejechać Pomost to drewniane belki ułożone " na sztorc" zalane asfaltem. Pomost całkowicie do wymiany. PG ma opracowany projekt nowego pomostu ale brak kasy.... Dokumentacja przygotowana chyba na początku lat 90-tych no i do tej pory słyszą tylko "brak kasy".Korozja krótą widać na dźwigarach głównych jest tylko powirzchowna i powoduje zabezpieczenie antykorozyjne. A więc most sam się broni. Jest to stara stal niskowęglowa dlatego korozja jest tylko powierzchowna a nie wrzerowa. Niestety łożyska mostu( małe wałeczki na których opiera się przęsło) już nie pełnią swojej funkcji ale ze względu na małe obciążenia dopuszczone na tym moście kąt obrotu jest mały a więc nie jest żl. Gorzej z rozszerzalnością termiczną stali ale most wytrzymał 150 lat i dwie wojny to i wytrzyma i to :kij: (tok myśkenia tych co mówią "brak kasy")
Czwarty rodzaj konstrukcji to tymczasowe przęsła kratowe z jazdą górą. Są one w dobrym stanie technicznym. Ale nie pasuje do resztyi należało by te trzy krótkie przęsła wymienić na jedno. Pomost jest też drewniany. Pozatym brak odpowiednich barierek ochronnych powoduje co roku jedną ofiaręw szeregach rowerzystów. Znajdują tą ofiarę tylko dlatego, że na moście zostaje rower.
Ostatnie przęsło dobudowane w latach 50-tych( nie jestem pewien) przy poszerzaniu terenów zalewowychnadaje się zupełnie do kapitalnego remontu. Można zauważyć przy przyczółku uskodzony tężnik wachaniowyprawdopodobnie spowodowany upadkiem konstrukcji podczas montażu.W dobrym stanie są tylko dźwigary kratowe nie konserwowane od samego początkuich funkcjonowania. Przęsła te są takie same jak w moście kolejowym. A więc "może to jakoś będzie" :evil:
Na wieździe na most zamontowano rygle ograniczające skrajnie drogową powodujące blokadę wjazdu na most większtch i cięższych pojazdów co ograniczyło by niszczenie mostu, ale niestety rygiel podniesiono za "namową" władz Tczewa. Powód był prozaiczny- na most nie mogły wjechać wszystkie karetki pogotowia. :kij: Za to teraz już mogą, nawet Stary!
Do znacznej destrukcjimostu przyczynił się pan Andrzej L. ze swoją partią blokując most w Knybawie. Wtedy to cały ciężki ruch przeniusł się na Most Lisewski. O to i tyle, trochę mnie poniosło, ale chciałem przedstawić w miarę fachowo sprawę.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 30 Kwi, 2009 15:40   

W bezpłatnym biuletynie informacyjnym Samorządu Miasta Tczewa "PANORAMA MIASTA" nr 4/220 kwiecień 2009 ukazał się ciekawy artykuł o pomysłach radnych na temat Mostów Tczewskich

...Oto on (trochę kiepska jakość, ale da się przeczytać)

Panorama Miasta kwiecień 2009.jpg
Plik ściągnięto 22206 raz(y) 93,68 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 20:10   

Kłopoty Mostu Tczewskiego ciąg dalszy ...

SDC13108.jpg
Plik ściągnięto 22158 raz(y) 45,26 KB

SDC13096.jpg
Plik ściągnięto 22158 raz(y) 45,59 KB

SDC13093.jpg
Plik ściągnięto 22158 raz(y) 39,25 KB

SDC13085.jpg
Plik ściągnięto 22158 raz(y) 36,65 KB

SDC13079.jpg
Plik ściągnięto 22158 raz(y) 57,93 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
kopa 
Kopa


Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 20:16   

zet48 napisał/a:
W bezpłatnym biuletynie informacyjnym Samorządu Miasta Tczewa "PANORAMA MIASTA" nr 4/220 kwiecień 2009 ukazał się ciekawy artykuł o pomysłach radnych na temat Mostów Tczewskich

...Oto on (trochę kiepska jakość, ale da się przeczytać)


Blablabla........... i nic z tego nie wynika.
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 20:16   

zet48 napisał/a:
SDC13108.jpg


Czy krowy podgryzają filary mostu? ;-)
 
 
kopa 
Kopa


Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 20:20   

Nie. Rogami zrywają przęsło.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 14 Lip, 2009 07:01   

http://www.tcz.pl/index.p...../w/nim/utknal
...moim zdaniem nie wymaga to komentarza
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 14 Lip, 2009 19:43   

Jednak musze to skomentować ...w jednym z powyższych moich postów ( dokładnie z dnia 22 czerwca 2009 roku ) dodałem zdjęcie owej dziury w którą wpadł pechowy przechodzień, zdjęcie było wykonane 22 czerwca i dziwi mnie, że nikt od tamtej pory tego nie zauważył.
"Mądry Polak po szkodzie"
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
mikos69 

Wysłany: Wto 14 Lip, 2009 21:44   

zet48 napisał/a:
Jednak musze to skomentować ...w jednym z powyższych moich postów ( dokładnie z dnia 22 czerwca 2009 roku ) dodałem zdjęcie owej dziury w którą wpadł pechowy przechodzień, zdjęcie było wykonane 22 czerwca i dziwi mnie, że nikt od tamtej pory tego nie zauważył.
"Mądry Polak po szkodzie"
a bo trza było zgłosić w urzędzie może by załatali
Ostatnio zmieniony przez Wto 14 Lip, 2009 21:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 14 Lip, 2009 23:35   

mikos69 napisał/a:
a bo trza było zgłosić w urzędzie może by załatali

Zostało to zgłoszone do Powiatowego Zarządu Dróg, ale jak widać bez efektu
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
tczewianin 

Wysłany: Sro 15 Lip, 2009 09:32   

zet48 napisał/a:
mikos69 napisał/a:
a bo trza było zgłosić w urzędzie może by załatali

Zostało to zgłoszone do Powiatowego Zarządu Dróg, ale jak widać bez efektu


W Tczewie jeśli chodzi o jakieś remonty to albo nie ma pieniędzy (patrz Most Lisewski, wiadukt na 1 maja), albo jak się je robi to się utrudnia ludziom maksymalnie życie (remont ul. Zamkowej, całkowite zamknięcie linii nr 9).
 
 
Żubr
Gość
Wysłany: Pią 21 Sie, 2009 20:34   

Witam,
drodzy Państwo, czy most jest przejezdny dla osobówek?

Pozdrawiam
 
 
Oskare3 

Wysłany: Pią 21 Sie, 2009 22:27   

Dzisiaj wracając wieczorem pociągiem z Gdańska widziałem jadące mostem drogowym samochody, więc jest przejezdny.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 23 Sie, 2009 14:15   

Most jest przejezdny i otwarty dla pieszych ...a jeszcze niedawno było tak

tczew070.jpg
Plik ściągnięto 22147 raz(y) 64,63 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 23 Sie, 2009 17:02   

Oczywiście most zawsze był i jest dostępny dla pieszych !
Zakaz poruszania się pieszych umieszczony nad wjazdem dotyczy pasa drogowego dla pojazdów - to oczywiste.
Piesi mają pomost po prawej stronie, a potem kładki po obu stronach mostu "tymczasowego".
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 23 Sie, 2009 17:06   

Zastanawia mnie, dlaczego wątek dotyczący mostu drogowego trafił do tematu "O kolei..."?
Od ponad stu lat, przez ten most nie przejechał żaden pociąg !
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 23 Sie, 2009 18:34   

Tczewiak napisał/a:
Zastanawia mnie, dlaczego wątek dotyczący mostu drogowego trafił do tematu "O kolei..."?
Od ponad stu lat, przez ten most nie przejechał żaden pociąg !

Jeśli kursowały nim pociągi w przeszłości to miejsce tematu jest słuszne.
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 23 Sie, 2009 23:21   

Milek napisał/a:
Jeśli kursowały nim pociągi w przeszłości to miejsce tematu jest słuszne.


To dość dziwne rozumowanie...
Żadna z wielu wypowiedzi w tym temacie nie dotyczy kolei.
Wszystkie natomiast dotyczą kłopotów mostu drogowego.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 21 Wrz, 2009 01:04   

Kilka lat temu z mostem było naprawdę źle

82c4615.jpg
Plik ściągnięto 104 raz(y) 110,24 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
pszemot 
taurus


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Wto 13 Paź, 2009 16:02   

most na kalendarzu ..

źródło - WP

kalndarz_lindner_03.jpeg
Plik ściągnięto 96 raz(y) 68,44 KB

_________________
Życie nie daje nam tego co chcemy, tylko to co ma dla nas.
W. S. Reymont
 
 
 
karVVan 
Pierwszy Burmistrz Marienburga


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 13 Paź, 2009 16:10   

:hahaha: fajne!
_________________
-Tam można przyjść,usiąść se,pokontemplować ,trochę pomarzyć i taki spokój z tego bije.
-Nie,nie,cały czas to tylko zamek,zamek i jeszcze raz zamek.No i rzeka Nogat jest,no i nic więcej.(...)
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 13 Paź, 2009 16:23   

:ok: grunt to promocja :hahaha:
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Wto 13 Paź, 2009 16:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 15 Paź, 2009 00:08   

Już o tym piszą ...
http://www.tcz.pl/index.p...a779e8139315b72
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
svistak 


Wysłany: Sro 21 Paź, 2009 00:10   

W (papierowej, ogólnopolskiej) "Angorze" też jest o ... goliźnie i trumnach, ale ani słówka o naszym moście :-(
Może lepiej do Angeli Merkel uderzyć w płaczliwe tony? W końcu to też niemiecka historia...

Popatrzmy:
# Około 2 mln Polaków żyjących w Niemczech (bez reprezentacji w Bundestagu).
# Około 150 tys. Niemców zamieszkuje Polskę (z reprezentacją 1 posła mniejszości niemieckiej w Sejmie).
# Związek Polaków w Niemczech – reprezentuje mniejszość polską, która od dekretów wydanych przeszło 65 lat temu nie ma przywróconego statusu mniejszości narodowej w Niemczech.
# Deutsches Polen-Institut i Deutsch-Polonische Gesellschaft der Bundesrepublik to stowarzyszenia wspierające i wzmacniające polsko-niemiecką współpracę, wymianę kulturalną itp.
# Kilkaset podpisanych umów partnerskich między miastami Polski i Niemiec
/źródło: Wikipedia/

Polacy w Niemczech mają swoje radia, strony www, prasę...
Tczewianie może by się nawet dali NIECO opodatkować/"ocegiełkować" na ten cel...

Chińczycy tylko czekają, żeby nam wyremontować most, trzeba tylko im zapłacić. I to nie jest wcale żart. Trzeba jakieś stowarzyszenie, komitet czy coś zalegalizować, konto założyć, komisje rewizyjną, sprawozdania regularnie słać i publikować na bieżąco (jak Owsiak), to się i sponsorzy znajdą (jakieś bannery im zawiesić na moście)... Może jakiś artysta wyda płytę, sprzeda gobelin i podzieli się dochodem, aukcje zorganizować, kiermasze... Nooo, to by na teraz było tyle... jak by co - mogę prawa do ww.pomysłów udostępnić przez priv :-P :lol:
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
MrKłosik 
Mistrz
Inwestycji


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 25 Gru, 2009 16:11   

http://malbork.naszemiast...l?kategoria=675

Cytat:
Sypie się wieża w Tczewie, kasy nie ma

Sebastian Dadaczyński

Wczoraj 00:03:16 , Aktualizacja wczoraj 22:03:05

Mieszkańcy zauważyli pęknięcia wieży. Zabytkowa budowla wymaga remontu.

(...)
_________________

"Nie to, co już wiemy, lecz to, co chcemy wiedzieć - świadczy o naszej mądrości." - Władysław Grzeszczyk

"Co ludzi najchętniej nazywają głupotą? Mądrość, której nie rozumieją." - Marie von Ebner-Eschenbach
Ostatnio zmieniony przez MrKłosik Pią 25 Gru, 2009 16:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Czw 28 Sty, 2010 20:53   

Obiło mi się o uszy, ze most drogowy ma zostać zamknięty dla ruchu samochodowego, prawda to?
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 28 Sty, 2010 21:03   

W najbliższym czasie chyba nam to nie grozi
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Czw 28 Sty, 2010 21:10   

zet48 napisał/a:
W najbliższym czasie chyba nam to nie grozi
Uff, czyli plotka
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 28 Sty, 2010 21:14   

StormChaser napisał/a:
Uff, czyli plotka


Tego to nie powiedziałem, po prostu nie ma "jeszcze" oficjalnego komunikatu.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Pią 29 Sty, 2010 14:43   

A czy jest szansa, że most drogowy się nie zawali? Bo jak znam życie i nasze realia (niestety) - to po zamknięciu już tylko ruina... :-(
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group