Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Morąg - Wieże ciśnień
Autor Wiadomość
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sro 10 Gru, 2008 18:52   Morąg - Wieże ciśnień

Morąskie wieże ciśnień - naliczyłem cztery :mrgreen: Ale o historii tychże wież w necie tyle co kot napłakał :-? Anrep gdzieś już pisał o jeńcach przetrzymywanych w wieży na zatorzu , ale co ,jak, gdzie , kiedy - nie pamiętam :-/ Miło by było gybyś przypomniał :roll: 1) zatorze , 2) ul.Dabrowskiego, 3) przy cmentarzu , 4) przy dworcu. O wieży nr 2 znalazłem tylko informacje ze zbudowana w 1906 roku.

Wieża Zatorze.jpg
Plik ściągnięto 21344 raz(y) 20,15 KB

wieżazatorze wsp..JPG
Plik ściągnięto 21344 raz(y) 37,99 KB

Wieża ul.Dabrowskiego.jpg
Plik ściągnięto 21344 raz(y) 30,12 KB

wiżaul.dąbrowskiego wsp..JPG
Plik ściągnięto 21344 raz(y) 34,28 KB

wieża przy cmentarzu.JPG
Plik ściągnięto 21344 raz(y) 58,86 KB

wieża przy cment..JPG
Plik ściągnięto 21344 raz(y) 80,69 KB

wieża przy dworcu.JPG
Plik ściągnięto 21344 raz(y) 76,7 KB

Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Sro 08 Lip, 2009 06:52, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 13 Sty, 2009 21:52   

dzisiejsza fotka wieży przy ul. Dąbrowskiego...

morąg.jpg
Plik ściągnięto 21292 raz(y) 47,49 KB

_________________

 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 09 Maj, 2009 22:49   

Przedwojenne zdjęcie z nad jeziora Skiertąg. W oddali. trochę w lewo, widać wysoki obiekt. Wkleiłem to zdjęcie do galerii przyjaciół Morąga w NK i ktoś zapytał się o ten obiekt. W pierwszym momencie myślałem, że to jest wieża ciśnień na Zatorzu ale w zbliżeniu nie wygląda na to.
Może to po prostu wiatrak, który przecież stał niezbyt daleko od jeziora?
Z numeru 88 Mohrungen Heimatkreis-Nachrichten.

Nad Skiertągiem.marien.jpg
Plik ściągnięto 21240 raz(y) 81,02 KB

 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 10 Maj, 2009 08:39   

mazur222 napisał/a:
.... W pierwszym momencie myślałem, że to jest wieża ciśnień na Zatorzu ale w zbliżeniu nie wygląda na to..


To jest wieża ciśnień na Zatorzu. Fotografia wykonana na terenie byłego kompieliska Badeanstalt .

clip_image222.jpg
Plik ściągnięto 21222 raz(y) 54,67 KB

 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 10 Maj, 2009 13:03   

Dziękuję Marti za mapkę i wyjaśnienie.
Nie związane z tematem wątku ale myślę, że ciekawe. W miejscu widocznej na zdjęciu pompy wytrysło w latach 80-tych źródełko. To z komentarza pod zdjęciem w galerii Przyjaciele Morąga.
 
 
Ewingi 
Ewingi

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 10 Maj, 2009 13:43   

O wieży ciśnień na Zatorzu w Morągu wspominał już Marti: „Modernistyczna, 1934 r. według projektu prof. Kurta Fricka. Początkowo na jej szczycie mieściło się schronisko młodzieżowe, a w 1939 r. „dulag”, obóz przejściowy dla polskich jeńców” - http://www.sercemazur.pl/ i Ewingi: „Pamiątką po działalności Fricka są dziś tylko nieliczne budowle. Pozostał na przykład doskonale zachowany ratusz w Szczytnie, osiedle w Morągu i zlokalizowana w tym samym mieście wieża ciśnień o monumentalnych surowych formach i charakterystycznym portalu wejściowym…” - http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?p=63622

O wieży na Zatorzu i jej twórcy, napisał Jan Salm: „Wieża ciśnień w Morągu (1927/1929) o monumentalnych, suro¬wych formach i charakterystycznym portalu wejściowym dowodzi równo¬cześnie, iż Frick bez trudu podporządkował się kilka lat później — po 1933 r. — stylistyce architektury, którą nazywać można adolfińską — od imienia rządzącego już wówczas Niemcami „brunatnego" kanclerza. Na marginesie wspomnieć należy, iż nie objawiła się ona na terenie Prus Wschodnich zbyt wieloma realizacjami, choć niektóre z nich warte są osobnego omówienia. Frick był w tym okresie architektem bardzo czynnym i niewątpliwie zaangażowanym politycznie. Tak bywa z przedstawicielami tego zawodu — zawsze i wszędzie. Lata trzydzieste przyniosły kolejne ważne dzieła - monumentalną, liczącą 30 m wysokości wieżę ciśnień w Braniewie, mieszczącą w dolnych kondygnacjach schronisko młodzieżowe (1931), ratusz w Szczytnie (1937), znakomitą, wielofunkcyjną halę widowiskową w Kró¬lewcu (1938), projektowaną, podobnie jak kościoły na jego przedmieściu — Ratshofie i w Sprind koło Insterburga/Wystrucia wraz z wywodzącym się z Gdańska Heinzem Bahrem. Projektował wtedy też osiedla— np._Erich Koch-Siedlung w Labiawie i w Heiligenbeil/Świętej Siekierce oraz zapew¬ne wiele innych…” (J. Salm, Kurt Frick i inni, czyli zapomniana architektura Prus Wschodnich, w: Borussia, 2001 nr24/25, s.89-100).
Tablica pamiątkowa poświęcona Kurtowi Frickowi, którego kiedyś Anrep tak podsumował: „był monopolistą na publiczne zamówienia architektoniczne w Morągu. Jeśli czegoś nie zaprojektował, pewnie i tak dostawał "działę" od zysków”. znajduje się w szkole w Zalewie, której był projektantem.
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 10 Maj, 2009 16:07   

mazur222 napisał/a:
..Nie związane z tematem wątku ale myślę, że ciekawe. W miejscu widocznej na zdjęciu pompy wytrysło w latach 80-tych źródełko...


Dzisiaj nie ma śladu po źródełku :cry: Szukałem tego miejsca jako punktu odniesienia do wykonania fotki porównawczej.Poniżej wejście do omawianej wiezy Fricka.

wieżanr1..JPG
Plik ściągnięto 21177 raz(y) 92,66 KB

 
 
Mark 

Wysłany: Nie 10 Maj, 2009 19:09   

o!!!! Kto cymbał dokleił herbowi????
 
 
Robert Suwik 

Wysłany: Sro 05 Sie, 2009 08:12   

Mark napisał/a:
o!!!! Kto cymbał dokleił herbowi????



Zdziwony?
No weż Mariusz! A ja myślałem, że jesteś na bieżąco :-) Cymbał doklejony jest już chyba od trzech czterech lat! Jeszcze w redakcji pracowałem jak Antoni Orlikowski wymęczył prezesa wodociągów, żerby nasz pątnik na wieży nie chodził bez głowy. Nie udało sie ustalić jak ta głowa wyglądała w oryginale. To co widzisz, to po prostu wizja artystyczna współczesnego rzemieślnika ;-)
 
 
Mark 

Wysłany: Sro 05 Sie, 2009 23:07   

No jestem bom nie widział. Maszeruję innym generałem- Dąbrowskim raczej ;-)
Nie chciałbym krytykować ale przy mały globus trochę :-/
Ostatnio zmieniony przez Mark Sro 05 Sie, 2009 23:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Robert Suwik 

Wysłany: Czw 06 Sie, 2009 22:13   

Daj spokój :hahaha:
Już żeśmy sie nahahali z tego :ops:
Doszliśmy do wniosku, że mimo wszystko lepiej jak ez głowizny :-D
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Gru, 2009 13:23   

Widokówka z Allegro 1917r. Wieża ciśnień i budynek ?

bez tytułu.JPG
Plik ściągnięto 146 raz(y) 46,85 KB

mor.JPG
Plik ściągnięto 172 raz(y) 34,1 KB

Ostatnio zmieniony przez Milek Pią 11 Gru, 2009 13:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Pią 11 Gru, 2009 17:15   

Milek napisał/a:
budynek ?

Szpital powiatowy
_________________
Surge Polonia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group