Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Morąg - kościół ewangelicki
Autor Wiadomość
kuleciak 


Wysłany: Czw 08 Sty, 2009 21:06   

Dzban??? Jaki dzban? Ja nie pamietam żadnego dzbana... :shock: :shock:


A co do tablic, to są też w środku i to całkiem okazałe... 2 w filarach w nawie od strony kruchty, jedna w ścianie pod amboną no i okazałe płyty Dohnów w prezbiterium :D

Dobrze o tym pisze Szymański W. Rzymska A., Kościół farny św. Piotra i Pawła w Morągu, Morąg 2000.
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Czw 08 Sty, 2009 21:28   

No taaaaak.... znaczy książkę trzeba nabyć ...
A garnki - w ścianie nad Chrystusem - zdjęcie daję wyraźniejsze... :-)

One są wmurowane w ścianę - tak, że otwory tylko widać. Jest to opisane przez M. Sokołowskiego "O garnkach wmurowanych we wnętrzach kościołów średniowiecznych" Kom. Hist. Sztuki. PAU. t.VI (niestety nie trafiłam na ten artykuł) wciąż się wybieram do biblioteki by poszukać :-(

Jedni twierdzą, że to "holośniki" czyli głośniki :-) inni, że wywietrzniki i taki przykład - w Oliwie w kościele pocysterskim - w północnym ambicie (daję dla porównania).

wywietrzniki.JPG
Oliwa
Plik ściągnięto 12286 raz(y) 62,49 KB

garnki w scianie moraskiego kosciola (7) - Kopia.JPG
Morąg
Plik ściągnięto 12286 raz(y) 76,25 KB

_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Czw 08 Sty, 2009 21:55   

Wywietrzniki to by chyba były na wylot?
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Czw 08 Sty, 2009 21:58   

No właśnie - tak się wydaje, aczkolwiek jak by to mogło być i jak prowadzono by kanały wywietrzne to powinien się wypowiedzieć ekspert od budowania w średniowieczu. Ponadto - mamy XXI wiek - a przed nami szaleli po murach różni "upiększacze" i pewnie nie tylko wypełniali cegłami otwory maculcowe...

Kolekcjonerze, jesteś tam???
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Czw 08 Sty, 2009 22:33   

....no ale ja chciałbym jednak cuś o tej kamiennej tablicy się dowiedzieć a tu garnki wyszły :-/
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pią 09 Sty, 2009 07:41   

marti napisał/a:
....no ale ja chciałbym jednak cuś o tej kamiennej tablicy się dowiedzieć

nie jestem specem, ale na pierwszy rzut oka wygląda mi to na płytę nagrobną, być może podniesioną z podłogi właśnie z uwagi na niszczenie i wmurowaną w mur - tak zrobiono m.in. w Sztumie przy okazji remontu kościoła św. Anny w początkach XX wieku z płytą Achacego Czemy
_________________

 
 
Mark 

Wysłany: Pią 09 Sty, 2009 22:45   

Cytat:
....no ale ja chciałbym jednak cuś o tej kamiennej tablicy się dowiedzieć

witajcie
Ta tablica za kościólkiem to płyta nagrobna zmarłego w 1640 roku, niejakiego Petera Kalau'a co to był kwestorem książęcym i ojcem znanego teologa urodzonego w Morągu Abrahama Caloviusa.
Mam gdzieś tekst inskrypcji poszukam i wrzucę jeśli chcecie poćwiczyć łacinę pełną abrewiatur:)
Hagedorn dobry rzut oka:) wspomniana postać Achacego Czemy jest dużo bardziej związana z grabsteinami morąskich Dohnów bo stary Czema był tesciem Piotra i ojcem Katarzyny zu Dohna (z domu Czema), których to płyty widać dziś w prezbiterium kościoła, a zotały tam przeniesione po tym jak z krypt grobowych zrobiono kotłownię czyli na przełomie XIX/XX wieku.
Garnków wspomnianych dziś nie widać!!! widać jedynie otwory pod sklepieniami co to Gdańszczanka :) na focie wrzuciła. Kaśka wrzuć wszystkim artykuł bo mój gdzieś wsiąkł tradycyjnie! Gary takie montowano dla uzyskania lepszej akustyki w chórze kościoła ( prezbiterium) odkryto je gdy w 60 latach podczas renowacji polichromi!!!
Garnek ten jest widoczny na focie krucyfiksu z morąskiego kościółka w "pojezierzowej" monografii miasta i powiatu. Znajdę . zeskanuję wrzucę:) Pozdrawiam
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pią 09 Sty, 2009 22:52   

Mark napisał/a:
Gary takie montowano dla uzyskania lepszej akustyki w chórze kościoła
Technicznie rzecz biorąc ma to sens.
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pią 09 Sty, 2009 23:02   

Mark żyjesz :mrgreen: a juz myślał że Cie śniegiem zasypało 8-) to ja głupi swego nie spytałem a w świecie odpowiedzi szukam..... :ops:
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Pią 09 Sty, 2009 23:05   

Mark napisał/a:

Garnków wspomnianych dziś nie widać!!! widać jedynie otwory pod sklepieniami co to Gdańszczanka :) na focie wrzuciła. Kaśka wrzuć wszystkim artykuł bo mój gdzieś wsiąkł tradycyjnie!


No wreszcie przemówił!!! A już miałam raban robić o skany... wrzucam więc - Gary... nie Cooper ;-)

Garnki1.jpg
Plik ściągnięto 12221 raz(y) 101,61 KB

Garnki2.jpg
Plik ściągnięto 12221 raz(y) 90,92 KB

garnki3.jpg
Plik ściągnięto 12221 raz(y) 82,75 KB

garnki4.jpg
Plik ściągnięto 12221 raz(y) 68,09 KB

_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Pią 09 Sty, 2009 23:06   

I... dzięki za opis płyty !! :-)
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
Mark 

Wysłany: Pią 09 Sty, 2009 23:16   

małomówny jest: ) dzięki bo jak zwykle bałagan mam i zdjęc brak dzieki:)
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Pią 09 Sty, 2009 23:20   

Mark napisał/a:
małomówny jest



No - ale jak się już odezwie, to ho-ho :-)


To, zanim zapadniesz znowu w małomówność, od razu pytanie mam - jak wyglądało wejście główne do pałacu przed 1945 rokiem? Nie mogę znaleźć na zdjęciach - albo przegapiłam :idont:
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
Andrew 

Pomógł: 4 razy
Wysłany: Pią 09 Sty, 2009 23:22   

Ludzie - to jednak nie sen - tak to ten garnek (dzban) kołatał mi w pamięci - chyba musiałem go widzieć podczas prób komunijnych - czyli w roku 1979 - potem już nigdy tak blisko ołtarza nie przebywałem ;-)
 
 
Mark 

Wysłany: Pią 09 Sty, 2009 23:33   

Dokładnie Andrew:) poza tym znamy ta fotę na pamięć i sam póżno ją skojarzyłem szczerze!
 
 
Mark 

Wysłany: Pią 09 Sty, 2009 23:43   

Kate nikt nie wie! Na bank wiodło między kordegardami i na bank w prwaym skrzydle były drzwi do landratsamt ale reszta nie wie nikt. Pałac jest tak przebudowany,że nic nie jest na swoim miejscu, w wieży była klatka schodowa i przejście przez budynek na wskroś
aha czekajcie nie było jeszcze mowy o tem
po pożarze w 1697 roku Dohnowie odbudowali pałac i nieco bardziej wspólczesnej formie ale co ważne w tego okresu pochodza plany i rysunki ruin
więc pierwotnie pałac- dwór obronny miał 3 wieże głowna była wyższa niż dziś ( dwie wysokosci do gzymsu) w prawym skrzydle były dwie wieże równolegle sześciokątne. przez pałacyk wiodło przejscie na zewnątrz murów miejskich( Dohnowie nie w ciemie bici po co płacić) dalej przejscie wiodło po grobli usypanej na fosie pałacu!!! tak pałac miał swoją własną fosę zasilaną z jeziorka itd itd znów niemm fotek planów, były publikowane w Burgwarcie na poczatku XX wieku znajdę wrzucę obiecuję
he nie ten temat co? rozgadał sie trudno")

Pozdrówki
Ostatnio zmieniony przez Mark Pią 09 Sty, 2009 23:47, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Pią 09 Sty, 2009 23:48   

Dzięki :piwo: znajdź, wrzuć!!!
:-)

Temat faktycznie do przeniesienia do Pałacu...
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
Mark 

Wysłany: Sob 10 Sty, 2009 00:01   

Wracając do kościółka fota sprzed 1893 (Boetticher)i brak na niej epitafium Fabiana Dohny. i prośba Andrew, Marti wrzućcie najstarsze posiadane zdjątko ołtarza to ustalimy ramki przenosin grabsteinów na mój gust chyba do 1900 roku:)

altar.jpg
Plik ściągnięto 11527 raz(y) 115,46 KB

Ostatnio zmieniony przez Mark Sob 10 Sty, 2009 00:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Andrew 

Pomógł: 4 razy
Wysłany: Sob 10 Sty, 2009 10:46   

No to mamy ramki czasowe 1898-1902 - w tych latach przeniesiono epitafium
(źródło: płyta wydana przez Instytut Sztuki PAN )

 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 10 Sty, 2009 10:55   

zdjęcia dostałem w prezencie, starszych nie mam.

1.jpg
Plik ściągnięto 11503 raz(y) 36,75 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 11503 raz(y) 52,06 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 11503 raz(y) 71,48 KB

4.jpg
Plik ściągnięto 11503 raz(y) 61,58 KB

5.jpg
Plik ściągnięto 11503 raz(y) 45,83 KB

 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 10 Sty, 2009 10:56   

u lala ale gafa :ops: sorki Andrew w tym samym czasie se powklejalismy fotki :-?
 
 
Mark 

Wysłany: Sob 10 Sty, 2009 13:42   

Jak chłopy o grabsteinach to "Baby" do garów- choćby zamurowywanych w ścianach kościołów :-D
no i rmki czasow idealnie pasują do daty budowy kotłowni w kościole:)
Ostatnio zmieniony przez Mark Sob 10 Sty, 2009 13:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 10 Sty, 2009 15:29   

Po raz kolejny zaskakuje mnie wiedza ówczesnych budowniczych. Bo zauważcie, garnki (odpowiedniego kształtu i średnicy) wmurowane są tylko w konkretnych punktach. Dzisiaj takie rzeczy trzeba liczyć za pomocą komputera a i też nie wszyscy architekci o tym wiedzą, tylko spece od akustyki (gmachy operowe, sale koncertowe i takie tam). :ok:
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Sob 10 Sty, 2009 15:45   

Aida napisał/a:
wmurowane są tylko w konkretnych punktach


I kiedy w XIX wieku (i później) robiono generalne remonty (regotyzacje, kotłownie i tp.) - zamurowywano albo "zaklejano" te dziury - no i akustyka siadła od razu. A potem mówiono, że kościoły stały się głuche. Teraz mają mikrofony i nikt się już holośnikami nie przyjmuje.
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
Ostatnio zmieniony przez Gdańszczanka Sob 10 Sty, 2009 15:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Mark 

Wysłany: Sob 10 Sty, 2009 19:43   

To ja jeszcze o grabsteinie zza kościoła
Odnalazłem notatki i tekst brzmi następująco - pisany symetrycznie względem osi płyty kapitułą romańską
PETER KALAU
QUA ST ELECT
QUODMORTALE HIC
POSUIT
PARS MELIOR COE
LO RECEPTA
C I D D I C X X X


Najbardziej przeraziła mnie data mojej notatki- Boże 1991 rok- to człek już taki stary; :shock:
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 11 Sty, 2009 20:12   

dodam pare współczesnych widoczków na kościół.

1.JPG
Plik ściągnięto 11164 raz(y) 55,23 KB

2.JPG
Plik ściągnięto 11164 raz(y) 78,54 KB

3.JPG
Plik ściągnięto 11164 raz(y) 78,07 KB

4.JPG
Plik ściągnięto 11164 raz(y) 92,29 KB

5.JPG
Plik ściągnięto 11164 raz(y) 51,21 KB

6.JPG
Plik ściągnięto 11164 raz(y) 100,96 KB

7.JPG
Plik ściągnięto 11164 raz(y) 40,17 KB

 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 11 Sty, 2009 21:32   

No to ja też dodam zdjęcie. Na tym widać fragment dawnego domu parafialnego. Pierwsza komunia rok 1959.

Pierwsza Komunia 1959 rok.jpg
Plik ściągnięto 11154 raz(y) 112,22 KB

Ostatnio zmieniony przez mazur222 Nie 11 Sty, 2009 21:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Nie 11 Sty, 2009 23:17   

Czy to siostra zakonna na zdjęciu?
Jeśli tak to z jakiego zgromadzenia?
_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 11 Sty, 2009 23:59   

To była pani katechetka, która i mie uczyła katechizmu. Nie myślę aby była ona siostrą zakonną. Pamiętam, że zaracaliśmy się do niej "pani katechetko".
Za chwilę sermiężnemu władcy siermiężnego socjalizmu odechce sią odwilży 56 roku i katecheci znowu znikną na długo.
 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Pon 12 Sty, 2009 17:01   

Jak się kobieta nazywała?
Na zdjęciu jest proboszcz?
_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group