Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Tczew - wieża ciśnień (miejska)
Autor Wiadomość
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 14 Cze, 2009 20:16   

Oto ciekawostka o Tczewkiej Wieży Ciśnień :) - było o tym bardzo głośno
...prawie 6 lat temu zauwarzono i szczęśliwie wydobyto ze ściany Wieży niewypał - "pamiątke" radziecką z czasów II Wojny Światowej ...pamiętam to wydarzenie, miałem nawet ulotkę informacyjną o całej akcji ale niestety nie wiem gdzie ona teraz jest
...jedyne co teraz znajazłem to artykuł na portalu naszemiasto.pl i jedno zdjęcie
Cytat:
Tczew. GODZINA 0 - dzisiaj rozbrajany będzie niewypał tkwiący w wieży ciśnień
20.08.2003

Pocisk artyleryjski, swoisty radziecki prezent? zatrzymany w locie, jest pamiątką z1945 roku, gdy wojska radzieckie ostrzeliwały Tczew.

- Tkwi on w murze 30 metrów od ziemi czyli na wysokości 9 piętra bloku mieszkalnego - powiedział nam mł. inspektor Marek Tafliński, zastępca komendanta powiatowego policji w Tczewie. - Potencjalny obszar jego rażenia wynosi około 800 metrów. Dlatego też policja i straż miejska już wczoraj, od godziny 6 rano ostrzegała mieszkańców zagrożonego terenu. Rozdano specjalnie przygotowane ulotki z apelem komendanta powiatowego policji wzywającego do zachowania szczególnej ostrożności. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, iż w razie wybuchu odłamki pocisku, wielkości orzecha, mogą razić na odległość kilkuset metrów. W trakcie trwania całej operacji, która rozpocznie się o godz. 9 i potrwa do godz. 12, pod żadnym pozorem nie wolno przebywać na balkonach bądź wyglądać przez otwarte okna.

Ppłk Tomasz Hak dowódca 16 Tczewskiego Batalionu Saperów w Tczewie powiedział nam, że to pierwszy, w jego saperskim życiu, przypadek rozbrajania pocisku tkwiącego na tak dużej wysokości. - Owszem zdarzały się niewypały znajdowane w murze, ale zazwyczaj uwięzione były nisko nad ziemią - stwierdził ppłk Tomasz Hak. - Łatwiej można było je wyłuskać. Radziecki "prezent" w wieży ciśnień trzyma się bardzo mocno. Zaklinował się pomiędzy cegłami a kamiennym wzmocnieniem. - Technika wydobycia to nasza słodka tajemnica - zaznacza Tomasz Hak.- Musimy to zrobić tak, aby nie spowodować wybuchu.
::: Reklama :::



W poniedziałek do Tczewa sprowadzono drabinę strażacką o 30 metrowym wysięgniku. Dowódca jednostki wojskowej osobiście oglądał niewybuch. Przypuszcza, że ma on dwa zapalniki. Ten fakt niewątpliwie zwiększa ryzyko operacji. Saperzy twierdzą, że nie ma możliwości wycięcia piłą muru razem z pociskiem. Najpierw należy powoli, ręczni kruszyć cegły z jednej strony, aby sprawdzić jak głęboko utknął. Czas operacji zaplanowano wstępnie na 2 godziny. O jej przebiegu zadecyduje dowódca jednostki i wyznaczony przez niego saper, który w koszu na wysięgniku będzie pracował przy rozbrajaniu pocisku.
Józef M. Ziółkowski


niewypał.jpg
Plik ściągnięto 17006 raz(y) 101,54 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
keslinka 


Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 20:48   

Nieco inne ujęcie Wieży oraz widziane od środka tejże wieży małe okienko znajdujące się na górnym zdjęciu w środkowej, rozszerzonej - zbiornikowej części budowli.

Wieża01.jpg
Plik ściągnięto 16973 raz(y) 82,14 KB

Wieża02.jpg
Plik ściągnięto 16973 raz(y) 95,63 KB

 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 20:53   

...a to drabinka prowadząca do szerszej zbiownikowej części Wieży Ciśnień ( ...strasznia tam wąsko :-P )

DSC00053.jpg
Plik ściągnięto 16966 raz(y) 39,91 KB

DSC00048.jpg
Plik ściągnięto 16966 raz(y) 52,12 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
keslinka 


Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 21:02   

Niech żałuje ten, kto tam nie był :mrgreen:

Wieża03.jpg
Plik ściągnięto 16965 raz(y) 91,79 KB

 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 21:08   

keslinka napisał/a:
Niech żałuje ten, kto tam nie był :mrgreen:

Szczerze się z tym zgadzam :lol:

Podobny widok jaki dodał keslinka ...lecz zdjęcie wykonane niedawno

DSC00011.jpg
Plik ściągnięto 16955 raz(y) 62,05 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Pon 22 Cze, 2009 21:09, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 17 Lip, 2009 15:50   

Przyszłość Wieży Ciśnień ?
http://www.tcz.pl/index.p.../wiezy/cisnien?

...wiedząc jak jest tam stromo i z jaką trudnością się tam wchodzi to pomysł chyba nie do wykonania.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
keslinka 


Wysłany: Sob 18 Lip, 2009 07:11   

Wieża na zimno :lol:

zimnawieza.jpg
Plik ściągnięto 16912 raz(y) 82,72 KB

 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 25 Lip, 2009 04:30   

...nocą

SDC13646.jpg
Plik ściągnięto 16895 raz(y) 23,87 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 11 Sie, 2009 23:59   

Były czasy, gdy Wieża Ciśnień była w opłakanym stanie

Tczew.jpg
Plik ściągnięto 16875 raz(y) 52,64 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 01 Wrz, 2009 22:37   

Gigant nocą

SDC13633.jpg
Plik ściągnięto 16853 raz(y) 55,67 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sro 21 Paź, 2009 12:58   

aktualnie na Allegro:

dirschau.jpeg
Plik ściągnięto 341 raz(y) 219,44 KB

_________________

 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 21:12   

Prosto z Allegro

Czy ktoś wie co to za pomnik stał przed Wieżą Ciśnień ?

795891798.jpeg
Plik ściągnięto 317 raz(y) 34,5 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 31 Paź, 2009 18:53   

pojawiła się nawet kolorowanka z Wieżą Ciśnień

Wieza_Cisnienp.jpg
Plik ściągnięto 385 raz(y) 71,53 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sro 05 Maj, 2010 17:03   Wieża

W przekroju

W2.jpg
Plik ściągnięto 349 raz(y) 81,55 KB

W1.jpg
Plik ściągnięto 329 raz(y) 102,27 KB

_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 05 Maj, 2010 22:49   

Na dwa pierwsze piętra prowadzą kręte schody ...na przekroju jest inaczej
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 06 Maj, 2010 08:17   Wieża

Te schody kręte są nowe, nie oryginalne. Tam była kawiarenka i w tym czasie była ta przeróbka.
Później chciano tam zorganizowac różne wystawy fotografii i takie tam, ale nie wypaliło.
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 06 Maj, 2010 15:01   

Teraz to nie ma nawet pięter poza dwoma pierwszymi i tym tuż pod zbiornikiem
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sob 08 Maj, 2010 18:15   Wieża

Z tą by mogli też coś zrobić.
Np. punkt widokowy.

Wieża.jpg
Plik ściągnięto 273 raz(y) 66,26 KB

_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 14 Cze, 2010 01:02   Re: Wieża

Kristoph napisał/a:
Z tą by mogli też coś zrobić.
Np. punkt widokowy.

Chciałbym, aby coś z nią zrobili (wszystko poza rozbiórką!), widok ze szczytu musi być interesujący. Kilka razy próbowałem się dostać do środka ...próbowałem wysyłając pisma do UM i PKP, próbowałem też "na chama", ale wszystko pozamykane na amen, a na wysłane pisma do dziś nie dostałem konkretnej odpowiedzi.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 14 Cze, 2010 16:03   Wieża

Ja myślę, że nic z tą wieżą nie zrobią, będzie tak stała jak stoi zamknięta.
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 14 Cze, 2010 22:35   

Czasem ją otwierają ...aby doglądać jak pracują anteny i nadajniki telekomunikacyjne
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 19 Cze, 2010 11:26   

Widok z filaru Mostu Tczewskiego

DSCF4436.jpg
Plik ściągnięto 41 raz(y) 30,62 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group