Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Tczew - mury obronne
Autor Wiadomość
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 05 Paź, 2008 15:49   Tczew - mury obronne

w Tczewie zachowały się do dziś spore fragmenty miejskich murów obronnych

Cytat:

Pozostałości murów obronnych
Tczew już w XII w. był otoczony wałami o konstrukcji ziemno-drewnianej. W XIV w. wybudowano nowe mury obronne z cegły, wzmocnione basztami i wieżami. Ich długość wynosiła około 1270 m. W XVI w. Miasto miało 5 bram, w tym 2 furty oraz 12 wież i umocnionych baszt.
Po XIV-wiecznych murach przetrwały do dziś jedynie fragmenty przy ul. Zamkowej, Wodnej, Rybackiej, Krótkiej i J. Dąbrowskiego, wszędzie mocno zniszczone.


Tczew mury 1.jpg
Plik ściągnięto 36260 raz(y) 86,06 KB

Tczew mury 2.jpg
Plik ściągnięto 36260 raz(y) 51,35 KB

Tczew mury 3.jpg
Plik ściągnięto 36260 raz(y) 90,53 KB

Tczew mury 4.jpg
Plik ściągnięto 36260 raz(y) 83,67 KB

_________________

 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 15 Mar, 2009 22:08   

...tak wyglądały mury przed renowacją ...

Tczew fotografia nr (1025).jpg
Plik ściągnięto 36171 raz(y) 75,05 KB

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 16 Mar, 2009 14:40   

...a tak wyglądaja dziś

Tczew fotografia nr (1058).jpg
Plik ściągnięto 36146 raz(y) 46,17 KB

Tczew fotografia nr (881).jpg
Plik ściągnięto 36146 raz(y) 80,93 KB

Tczew fotografia nr (241).jpg
Plik ściągnięto 36146 raz(y) 64,82 KB

mury.jpg
Plik ściągnięto 36146 raz(y) 27,6 KB

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 17 Mar, 2009 15:20   

...na zdjeciu "Tczew fotografia nr (241)" widnieją pozostałości szczytu kościoła św. Jerzego który slużył protestantom od wybudowania około roku 1635 do 1839 roku. Kościół był wielokrotnie niszczony.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Wto 17 Mar, 2009 15:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 28 Kwi, 2009 17:54   

...ostatnio w mailu dostałem bardzo ciekawe zdjęcie murów ...to chyba lata 70

Mury.jpg
Plik ściągnięto 36085 raz(y) 104,05 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
gacek 

Wysłany: Wto 28 Kwi, 2009 18:17   

A jest jakaś mapa murów w całości, którędy przebiegały?
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 29 Kwi, 2009 12:19   

...Zachowały się mapy/ryciny, które ukazują dawny przebieg murów w czasach krzyżackich i w czasach wojen szwedzkich, ale niestety nie posiadam tych dokumentów

Mam za to taką mapkę ...Pokazująca zrekonstruowany przebieg linii murów w Tczewie

mury.jpeg
Plik ściągnięto 36054 raz(y) 71,05 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sro 29 Kwi, 2009 17:06   

zet48 napisał/a:
...ostatnio w mailu dostałem bardzo ciekawe zdjęcie murów ...to chyba lata 70


Pamiętam lata siedemdziesiąte i nie przypominam sobie niczego podobnego.
Chyba, że tak było wcześniej...
Jednak cały czas jak patrzę na to foto, wydaje mi się, że to sprytny fotomontaż!

Zet48 masz ta mapę w większym formacie?
 
 
gacek 

Wysłany: Sro 29 Kwi, 2009 17:08   

zet48 napisał/a:
...Zachowały się mapy/ryciny, które ukazują dawny przebieg murów w czasach krzyżackich i w czasach wojen szwedzkich, ale niestety nie posiadam tych dokumentów

Mam za to taką mapkę ...Pokazująca zrekonstruowany przebieg linii murów w Tczewie


dzięki, o takie coś mi właśnie chodziło :clap: :ok:
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 29 Kwi, 2009 19:04   

Tczewiak napisał/a:
Pamiętam lata siedemdziesiąte i nie przypominam sobie niczego podobnego.
Chyba, że tak było wcześniej...


Możliwe ze było to wcześniej ...może lata sześćdziesiąte ? Musze popytac dziadków mieszkali niedaleko tych murów ...może bedą pamiętać

Tczewiak napisał/a:
Zet48 masz ta mapę w większym formacie?


...niestety nie mam tej mapy w większej rozdzielczości
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 29 Kwi, 2009 19:07   

zet48 napisał/a:
...a tak wyglądaja dziś


Z tego co widzę to warto wysłać szefa wszystkich szefów i jego podwładnego od murów by obejrzeli jak się rewitalizuje mury w mieście, w którym turysta nie ma mega zamku z mega MaCiem i z mega MWC ;-)
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 29 Kwi, 2009 19:13   

Cytat:
Projekt zakłada, że planty będą przebiegać ulicami Rybacką, Krótką, Podmurną, na tyłach Domu Kultury oraz w okolicy ul. Zamkowej. Obecnie rozciągają się wzdłuż murów obronnych. Na ich obszarze w średniowieczu znajdowała się fosa miejska ale teraz w większości są zabudowane. Pozostałości muru obronnego są w fatalnym stanie. Postrzegane są raczej jako zawadzająca ruina niż zabytek. Jego resztki porozrzucane są po mieście, zastawiane są pojemnikami na śmieci lub parkującymi samochodami. Wymagają natychmiastowych prac zabezpieczających przed dalszym niszczeniem, a teren wokół wymaga uporządkowania.

Zmiarzeniem władz miasta, jest przekształcenie tego miejsca w atrakcję turystyczną. Będzie tutaj utworzony tzw. szlak forteczny dzięki, któremu podkreślone zostaną walory obiektu. Mury obronne zostaną odrestaurowane. Ukończono własnie odnawianie fragmentu przy ul. Krótkiej. W części przy ul. Podmurnej 12 i 15 zostaną otwarte galeria i punkt informacji turystycznej. Przez tereny wokół muru przebiegać będą piesze ścieżki, zostanie zamontowany system oświetlający zabytek, będą też tablice informacyjne opisujące historię tego miejsca.
- Mam nadzieję‚ że do działań zainicjowanych przez miasto dołączą przedsiębiorczy tczewianie, uruchamiając w pobliżu kawiarenki‚ herbaciarnie‚ pierogarnie itp. i że w efekcie stanie się to atrakcyjne miejsce spacerów i spędzania czasu dla turystów i mieszkańców - powiedziała Danuta Morzuch-Bielawska‚ naczelnik Wydziału Architektury i Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim w Tczewie.

Pieniądze na utworzenie plant, które zostały objęte projektem pod hasłem "Odnowa średniowiecznych murów obronnych Tczewa - historycznego przystanku na drodze wodnej Berlin - Kaliningrad -Kłajpeda" będą pochodzić z funduszu Phare 2003 "Przygotowanie projektów infrastrukturalnych w ramach programu sąsiedztwa INTERREG IIIA". Władze Tczewa starają się również o dofinansowanie w ramach regionalnego programu operacyjnego województwa pomorskiego na lata 2006-2013. - Planowane przez nas działania są zawarte w strategii rozwoju miasta oraz ujęte w programie rewitalizacji Starego Miasta w Tczewie. Utworzenie plant miejskich uwzględnia także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Tczewa‚ co daje mocne podstawy do ubiegania się o środki pozabudżetowe. Gdy tylko je otrzymamy‚ przystąpimy do realizacji projektu. Mam nadzieję‚ że poprzez te działania miejsce stanie się atrakcyjne dla turystów‚ a mieszkańcy docenią piękno i ogromną wartość historycznej zabudowy - poinformowała Danuta Morzuch-Bielawska

http://www.tur-info.pl/p/...italizacja.html
Ostatnio zmieniony przez StormChaser Sro 29 Kwi, 2009 19:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 29 Kwi, 2009 19:41   

Tczewiak napisał/a:
Jednak cały czas jak patrzę na to foto, wydaje mi się, że to sprytny fotomontaż!


to moze być piętrowy spichlerz lub magazyn należący do Spółdzielni Handlowej
...znalazłem krótkie info o murach i ich rewitalizacji

Cytat:
W 1854 roku na miejscu parceli narożnej przy ul. Krótkiej 4 odnotowano w aktach budowlanych istnienie budynku starego kościoła ewangelickiego, szkoły i małego obiektu gospodarczego. Przed 1870 r. kościół przebudowano na spichlerz, a później parterowy dom z warsztatem. W 1922 r. znajdowała się tu stolarnia, przebudowana w 1933 r. ponownie na spichlerz, tym razem piętrowy. Po II wojnie światowej znajdował się tam magazyn należący do Spółdzielni Handlowej, aż do rozbiórki w 1980 r.


...wszystko ze strony

http://www.gospodarka.tcz...12,31&year=2005
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sro 29 Kwi, 2009 21:35   

Milek45 zacytował wypowiedź Pani Danuty M.-B.
Tere-fere tanie gadanie, ciągle takie same przez lata. A w sprawie zabytków nic się nie dzieje.
Oprócz tego, że wyburza się to czego uratować już nie można.
Z murami obronnymi jest podobnie. Ktoś nie znający realiów po przeczytaniu takiej i innych wypowiedzi
może pomyśleć, że tych murów jest tak dużo, że naprawdę trudno zapanować nad ich odnawainiem.
A tego wszystkiego jest raptem, trzy kawałki po kilkanaście metrów.
A w jakim to wszystko jest stanie można zobaczyć na fotografiach, które załączam.
Mam tylko nadzieję, że właściwi ludzie w końcu się obudzą i zamiast gadać zaczną coś robić.
Bo inaczej nawet nie będzie czego wyburzać - samo się rozpadnie.

Mur1.jpg
Plik ściągnięto 30300 raz(y) 66,83 KB

Mur2.jpg
Plik ściągnięto 30300 raz(y) 94,93 KB

Mur3.jpg
Plik ściągnięto 30300 raz(y) 117,12 KB

 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 13 Maj, 2009 21:11   

Przechadzając się wzdłuż brzegu Wisły zastanowiły mnie pewne ruiny ...sądząc po fundamentach z kamienia i dość dużej grubości ścian mogą to być pozostałości po szańcach zniesionych za czasów wojen szwedzkich. Czy ktoś wie coś więcej o tym miejscu ?

...Dodaję też miejsce gdzie znajdują się te ruiny i mapę Tczewa z okresu wojen szwedzkich

SDC11770.jpg
Plik ściągnięto 30265 raz(y) 85,72 KB

SDC11769.jpg
Plik ściągnięto 30265 raz(y) 90,1 KB

SDC11768.jpg
Plik ściągnięto 30265 raz(y) 64,23 KB

mapa.jpg
Plik ściągnięto 30265 raz(y) 62,21 KB

Tczew_okres_szwedzki.jpg
Plik ściągnięto 30265 raz(y) 90,76 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Czw 14 Maj, 2009 12:05   

Nie przypuszczam.
Szańce, to przede wszystkim budowle ziemne (szczególnie w tamtych, dość odległych czasach), mające stanowić osłonę dla artylerii.
Jeśli się mylę, niech mnie ktoś znający temat poprawi.

To co na foto (kiedyś to oglądałem w naturze), przypomina fundament jakiegoś budynku, może gospodarczego lub muru ogradzającego posesję.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 09 Cze, 2009 18:38   

Dostałem od znajomego trzy zdjęcia murów przy ul. Podmurnej ...chyba z lat 70-tych podczas prac zabezpieczająco-remontowych

...na foto (10) w tle widać nieistniejące już budynki przy ul J.Dąbrowskiego

foto (12).jpg
Plik ściągnięto 30217 raz(y) 78,26 KB

foto (11).jpg
Plik ściągnięto 30217 raz(y) 110,06 KB

foto (10).jpg
Plik ściągnięto 30217 raz(y) 54,65 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kumak56 


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Wto 09 Cze, 2009 22:17   

To może być 1972 lub 1973 rok. Jako uczeń tczewskiej " kolejówki " brałem udział w porządkowaniu tego terenu w ramach tzw. czynu partyjnego - takie wtedy bywaly.No wicie towarzysze - " Młodzież z Partią - Partia z młodzieżą ".
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 15 Cze, 2009 20:28   

Pozostałości murów obronnych z innych rejonów starego miasta

SDC12965.jpg
Plik ściągnięto 30163 raz(y) 45,69 KB

SDC12964.jpg
Plik ściągnięto 30163 raz(y) 73,68 KB

SDC12962.jpg
Plik ściągnięto 30163 raz(y) 50,42 KB

SDC12961.jpg
Plik ściągnięto 30163 raz(y) 45,18 KB

SDC12957.jpg
Plik ściągnięto 30163 raz(y) 53,43 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 15 Cze, 2009 20:36   

Niedawno odktyta część Baszty pochodzącej prawdopodobnie z XIV wieku

baszta5.jpg
Plik ściągnięto 30154 raz(y) 53,73 KB

baszta4.jpg
Plik ściągnięto 30154 raz(y) 50,64 KB

baszta3.jpg
Plik ściągnięto 30154 raz(y) 62,62 KB

baszta2.jpg
Plik ściągnięto 30154 raz(y) 63,4 KB

baszta1.jpg
Plik ściągnięto 30154 raz(y) 54,89 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Wto 16 Cze, 2009 13:01   

Byłem tam dziś z aparatem...
Jakiś oszołom próbował mnie odwieść od próby sfotografowania tych wykopek mówiąc,
że on jest archeologiem i ma monopol na fotografowanie tego miejsca.
Odpuścił dopiero, kiedy dowiedział się gdzie i jak głeboko mam jego zakazy.
Jeszcze tam wrócę jak odkopią więcej...

Nie wiem kto w tym sporze miał rację i nie obchodzi mnie to, bo to nasza wspólna historia,
więc mamy do niej takie same prawa!
Ostatnio zmieniony przez Tczewiak Wto 16 Cze, 2009 13:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 16 Cze, 2009 13:55   

Przecież fotografowanie miejsc publicznych nie jest zabronione i nikt nie ma na to wyłączności ...nie wiem, o co chodziło temu archeologowi
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Wto 16 Cze, 2009 14:01, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
gacek 

Wysłany: Wto 16 Cze, 2009 16:34   

Tczewiak napisał/a:
mówiąc, że on jest archeologiem

zet48 napisał/a:
o co chodziło temu archeologowi


A czy to był na pewno archeolog? :czytaj:
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Wto 16 Cze, 2009 18:14   

gacek napisał/a:
A czy to był na pewno archeolog?


Nie ma dla mnie znaczenia kim nie był. Ale oszołomem napewno był.

Potwierdza to fakt, że jak przed chwilą wróciłem tam ponownie,
na płocie zastałem półprzezroczystą tkaninę zasłaniającą miejsce wykopek (celowo usunąłem reklamę).
Zdaje się, że facet jest głęboko przekonany o swoim monopolu na wizerunek tych wykopalisk.

Obecny wygląd odsłoniętych fundamentów na nastepnym zdjęciu zrobionym przez szparę w płocie.

Wykopki1.jpg
Plik ściągnięto 28363 raz(y) 89,66 KB

Wykopki2.jpg
Plik ściągnięto 28363 raz(y) 87,53 KB

 
 
gacek 

Wysłany: Wto 16 Cze, 2009 23:01   

heh, czego to ludzie nie wymyślą...

prywatny archeolog? czemu nie?
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Wto 16 Cze, 2009 23:47   

Prawo jest takie, że wszystko co w ziemi, nie licząc płodów rolnych, należy do państwa.
Więc instytucja "prywatnego" archeologa ma sens tylko w przypadku,
gdy ów zbytnio zaangażuje się w to co robi (i wszelkie stworzenia na dwóch nogach uważa za zagrożenie swojej pozycji),
lub ...wykazuje początki choroby umysłowej.

Takie i inne przypadłości widzimy często, nie tylko w sferze dotyczącej historii naszego miasta...
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 17 Cze, 2009 19:58   

Podobnie jak Tczewiak robiłem zdjęcia przez otwory w ogrodzeniu od strony ul. Chopina i od strony boiska Zespołu Szkół Katolickich do momentu, gdy zauważył mnie stróż …powiedział abym w tej chwili schował aparat i czekał na niego tam gdzie stoję, ale ...nie przyszedł

...a jak się dowiedziałem to istnieje podejrzenie, iż nie jest to część baszty, lecz są to fundamenty bramy, która w XIX wieku została dokładnie rozebrana aż do fundamentów i zasypana :-D

SDC12983.jpg
Plik ściągnięto 28346 raz(y) 58,29 KB

SDC12981.jpg
Plik ściągnięto 28346 raz(y) 59,88 KB

SDC12979.jpg
Plik ściągnięto 28346 raz(y) 65,4 KB

SDC12978.jpg
Plik ściągnięto 28346 raz(y) 62,84 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Sro 17 Cze, 2009 20:17   

Jakiś inwestor miał pecha, nerwy puszczają...
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Czw 18 Cze, 2009 00:21   

Żeby jeszcze bardziej ich wkurzyć, jutro też tam pójdę z aparatem i wcale się nie będę krył, że robię zdjęcia.
Proponuję akcję: kto żyw do dziury z aparatami. Możemy się umówić na jakąś godzinę popołudniową. I koniecznie powtarzać to codziennie...
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 18 Cze, 2009 10:03   

Tczewiak napisał/a:
Proponuję akcję: kto żyw do dziury z aparatami. Możemy się umówić na jakąś godzinę popołudniową. I koniecznie powtarzać to codziennie...

Jestem za ...jutro po 15 mam czas wollny
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group