Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Tczew - mury obronne
Autor Wiadomość
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 26 Sie, 2009 16:33   

rokoteruhijo napisał/a:
Spróbujcie zaalarmować kogoś w mieście, może jak sie telefony będą powtarzać, to jakiś czynnik decyzyjny się ruszy...

Przyłaczam się i spróbuje zaalarmować kogo trzeba :)
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Sro 26 Sie, 2009 16:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
svistak 


Wysłany: Sro 26 Sie, 2009 16:47   

[quote="rokoteruhijo"]Ul. Zamkowa jest podejrzewana o to, że ma coś wspólnego z jakkolwiek rozumianym zamkiem, poza tym leży w granicach obszaru objętego ochroną konserwatorską i dlatego wszelkie planowane prace powinny być prowadzone co najmniej pod nadzorem archeo, który powinien robić przynajmniej zdjęcia. W tej części, która została szybko zasypana był jeszcze przedwczoraj widoczny na dnie mur gotycki. quote]

Hmmm... a ja myślałam, że w UM na I piętrze urzęduje (tzn. jest na etacie) Konserwator Miejski, który za takie akcje plus perspektywiczne myślenie ma płaconą pensję z naszych podatków. O, święta naiwności!

... ja tam żadnych murów nie widziałam (jedynie jakieś przemieszane warstwy, resztki gruzów), bo nie wskakiwałam do byle jak zabezpieczonej dziury... więc się nie wypowiadam :-/ :roll: :ops:
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
rokoteruhijo 

Wysłany: Sro 26 Sie, 2009 17:23   

Czasem trzeba się urzędnikom pomóc odnaleźć....ja muru już też nie widziałam, ale wiem na pewno, że jest.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 03 Wrz, 2009 14:19   

W nocy natrafiłem na coś dziwnego :?: Fragment muru obronnego przy ulicy Podmurnej został jakoś dziwnie przystrojony. Tekturowe tuby, kawałki worków po materiałach budowlanych, styropian i to wszystko przymocowane do muru "sznurkiem" zrobionym z folii.

...ale to nie dzieło okolicznej młodzieży tylko przygotowanie do X Festiwalu ZDARZENIA

oto fragment festiwalowego programu
6 września
godzina 14.00 - DE-KOMPOZYCJA / INSTALACJA / EAST CHIC / ANNA GOLDANOWSKA, EWA RUDNICKA / ECOLE NATIONALE SUPERIEURE D'ARCHITECTURE DE PARIS LA VILETTE / AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH W WARSZAWIE / PARYŻ / WARSZAWA /FRANCJA / POLSKA / mur, ul. Podmurna

SDC14228.jpg
Plik ściągnięto 88 raz(y) 51,57 KB

SDC14226.jpg
Plik ściągnięto 104 raz(y) 58,14 KB

SDC14225.jpg
Plik ściągnięto 92 raz(y) 82,33 KB

SDC14224.jpg
Plik ściągnięto 87 raz(y) 58,37 KB

SDC14221.jpg
Plik ściągnięto 94 raz(y) 75,53 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 25 Paź, 2009 18:24   

Czy ktoś wie cokolwiek o wykopach na ul. Rybackiej ?

...jakieś kamienne fundamenty i duże bale drewna zostały odsłonięte

SDC14710.jpg
Plik ściągnięto 95 raz(y) 104,75 KB

SDC14707.jpg
Plik ściągnięto 97 raz(y) 101,21 KB

SDC14706.jpg
Plik ściągnięto 87 raz(y) 98,55 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
svistak 


Wysłany: Pon 02 Lis, 2009 14:06   

Jak zwykle: nikt nic nie wie, a nawet jak wie to nie powie, bo nie i już! :evil:
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 13 Lis, 2009 00:14   

Już wiadomo coś na temat znaleziska na ul. Rybackiej :)

http://www.tcz.pl/index.p...8598ade5379615e
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 14 Lis, 2009 15:18   

Znów coś kopią w rejonie dawnej fosy miejskiej :) ...na ulicy Stromej trwają prace i głębokie wykopy :) Może coś znajdą
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
rokoteruhijo 

Wysłany: Wto 24 Lis, 2009 07:08   

mili forumowicze, wczoraj w Centrum Wystawienniczym odbyła się promocja książki Pana J.Ziółkowskiego o wykopaliskach w Tczewie z udziałem archeologów prowadzących badania w Waszym mieście. Planowana jest powtórka wieczorową porą, aby i pracujący lud mógł przyjść i posłuchać i porozmawiać o archeologii. Pytajcie w centrum o termin. Zapraszam szczególnie świstaka, może zmieni zdanie o archeologach....
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 24 Lis, 2009 15:27   

Bardzo chciałem przyjść na to spotkanie, ale niestety musiałem być w pracy. Jeśli termin następnego spotkania bedzie mi odpowiadał to pojawię sie na 100 % :)
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
svistak 


Wysłany: Pon 30 Lis, 2009 23:30   

rokoteruhijo napisał/a:
mili forumowicze, wczoraj w Centrum Wystawienniczym odbyła się promocja książki Pana J.Ziółkowskiego o wykopaliskach w Tczewie z udziałem archeologów prowadzących badania w Waszym mieście. Planowana jest powtórka wieczorową porą, aby i pracujący lud mógł przyjść i posłuchać i porozmawiać o archeologii. Pytajcie w centrum o termin. Zapraszam szczególnie świstaka, może zmieni zdanie o archeologach....


Eeee taaaam, archeologa to ja mam w rodzinie i swoje wiem: fajni są,ale nigdy czasu nie mają. Prawie jak ja ;-)
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
rokoteruhijo1 

Wysłany: Pią 15 Sty, 2010 20:43   

Witam ponownie, musiałam się ponumerować, bo zapomniałam haseł i takich tam... 1 lutego dla odmiany o 16 w Centrum wystawienniczym odbędzie się otwqarcie wystawy archeo, będę, będzie może okazja na pogaduchy, bo pewnie szybko nie wyjadę. Znajdźcie chwilę czasu forumowicze, bo warto.
_________________
jestem stworzona do łopaty
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 15 Sty, 2010 23:03   

rokoteruhijo1 napisał/a:
1 lutego dla odmiany o 16 w Centrum wystawienniczym odbędzie się otwqarcie wystawy archeo, będę, będzie może okazja na pogaduchy, bo pewnie szybko nie wyjadę. Znajdźcie chwilę czasu forumowicze, bo warto.


:-( niestety tego dnia pracuje ...a bardzo chciałbym przyjść i znów się z Panią spotkać
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
rokoteruhijo1 

Wysłany: Sob 16 Sty, 2010 16:53   

hm, to lipunia, ale w takim razie zapraszam do Gdańska jak mrozy zelżeją. Kopię teraz pod Teatrem Szekspirowskim. Tzn, niedokładnie "teraz", bo mróz i nawet miotacz ognia mi nie pomógł, ale jak się zrobi nieco cieplej....
_________________
jestem stworzona do łopaty
 
 
svistak 


Wysłany: Nie 31 Sty, 2010 20:55   

Wystawa "Pradzieje Tczewa" - Veni, vidi, polecam :-)

DSCF0014.JPG
Plik ściągnięto 68 raz(y) 59,56 KB

DSCF0009.JPG
Plik ściągnięto 73 raz(y) 75,51 KB

_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
svistak 


Wysłany: Pią 26 Lut, 2010 19:11   

Proszę Państwa, kupiłam za jedyne 10 zł w księgarni przy ul. Mickiewicza (to była kryptoreklama ;-) ) książkę Zbigniewa Nawrockiego "Jak niegdyś w Tczewie mieszkano". Kilka pierwszych stron łyknęłam w locie i stwierdzam: RARRRRRYTASIK! :-D Choćby dla tych kilku pierwszych stron o początkach miasta i DLA MAPEK WARTO KUPIĆ*.
http://www.mbp.tczew.pl/i...id=252&Itemid=1




-------
*mimo erraty i tak znalazłam literówki- ot, zboczenie zawodowe :P
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Pią 26 Lut, 2010 23:18   

http://www.marienburg.pl/...p=110219#110219
_________________
Surge Polonia
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 02 Mar, 2010 22:16   

Freski na murze obronnym

DSCF2118.jpg
Plik ściągnięto 61 raz(y) 88,18 KB

DSCF2119.jpg
Plik ściągnięto 61 raz(y) 93,71 KB

DSCF2120.jpg
Plik ściągnięto 62 raz(y) 97,14 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Dohler 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 03 Mar, 2010 07:47   

Ciekawy jest również szósty rząd cegieł nad freskiem, ten na "wysoki kant". Zet48 może zamieścisz zbliżenie?
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 03 Mar, 2010 11:51   

Musze iść wykonać lepsze zdjęcia ...to tylko 50 metrów od mojego domu więc pójdę i zrobię to dziś :-P
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 04 Mar, 2010 21:49   

Obiecane zbliżenia :mrgreen:

DSCF2159.jpg
Plik ściągnięto 92 raz(y) 95,67 KB

DSCF2158.jpg
Plik ściągnięto 94 raz(y) 111,41 KB

DSCF2157.jpg
Plik ściągnięto 85 raz(y) 108,22 KB

DSCF2156.jpg
Plik ściągnięto 89 raz(y) 88,42 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 10 Kwi, 2010 19:26   

Gdy wracałem ze spotkania koła fotograficznego i Miłośników Tczewskiego Mostu moim oczom ukazał sie niemiły widok ...zniszczony narożnik zabytkowych niedawno odnowionych Murów Miejskich ...komu przeszkadzają dawne umocnienia, czy ktoś bierze przykład z gdańskich wandali ?

DSCF2999.jpg
Plik ściągnięto 86 raz(y) 77,69 KB

DSCF3002.jpg
Plik ściągnięto 80 raz(y) 108,85 KB

DSCF3004.jpg
Plik ściągnięto 80 raz(y) 116,24 KB

DSCF3006.jpg
Plik ściągnięto 80 raz(y) 126,53 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 10 Maj, 2010 17:28   Miłośnicy mostu

Czy miłośnicy Tczewskiego mostu mają jakieś spotkania?. Jestem zainteresowany.
_________________

Ostatnio zmieniony przez Kristoph Pon 10 Maj, 2010 17:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
dirschauowiec 


Wysłany: Pon 14 Cze, 2010 23:13   

Miasto chciało dobrze, a wyszło trochę kuriozalnie:

http://tczew.portalpomorz...=5206&Itemid=34
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 14 Cze, 2010 23:44   

dirschauowiec napisał/a:
Miasto chciało dobrze, a wyszło trochę kuriozalnie:

http://tczew.portalpomorz...=5206&Itemid=34

Jeśli to element estetyczny na nowej drodze widokowej to "może być" ...ale jeśli to obrys znajdującej się tam niegdyś baszty to ktoś się grubo pomylił. Przyznaję że ta wschodnia linia murów obronnych miasta jest do dziś zagadką dla historyków ...nikt nie wie jak dokładnie przebiegały umocnienia w tym rejonie ...ale baszta w tym miejscu to przesada.
O odnalezionych kilkadziesiąt metrów na południe fundamentach mogliśmy już czytać w tym temacie.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 20 Cze, 2010 20:44   

Zapomniany fragment murów obronnych miasta
Znajduję się on między Kościołem Farnym a Tczewskim Centrum Kultury i Sztuki

DSCF4699.jpg
Plik ściągnięto 76 raz(y) 99,72 KB

DSCF4701.jpg
Plik ściągnięto 74 raz(y) 121,43 KB

DSCF4702.jpg
Plik ściągnięto 77 raz(y) 123,21 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
dirschauowiec 


Wysłany: Nie 20 Cze, 2010 23:07   

zet48 napisał/a:
Zapomniany fragment murów obronnych miasta
Znajduję się on między Kościołem Farnym a Tczewskim Centrum Kultury i Sztuki


No w końcu ktoś zwrócił na nie uwagę - nie licząc mnie ;) i Józefa Golickiego w najnowszej książce. W dotychczasowych publikacjach o Tczewie w ogóle nie ma mowy o tym, że zachował się również fragment widocznej na powyższych zdjęciach północnej części murów obronnych. To może przy okazji warto w pobliżu trochę pokopać i odszukać fundamenty Wieży Kleszej?
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 20 Cze, 2010 23:38   

dirschauowiec napisał/a:
To może przy okazji warto w pobliżu trochę pokopać i odszukać fundamenty Wieży Kleszej?

Wieża Klesza o której wspomniałeś znajdowała się w miejscu gdzie dziś jest sklep mięsny ...więc nie ma szans na odnalezienie jej fundamentów.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 04 Lip, 2010 02:08   

Coś ciekawego o wspomnianym już budynku w którym mieści się sklep mięsny ...
Cytat:
Dom z reliktami gotyckiej baszty i murów miejskich zachowanymi w piwnicy oraz przy elewacji wsch. wraz z działką nr 344 (A-1848)

Budynek usytuowany jest na pn. skraju Starego Miasta, obok kościoła farnego, we wsch. Pierzei ulicy biegnącej od rynku. Teren działki obniża się stopniowo ku wsch. odsłaniając piwnice, od pn. ograniczony jest murem. Obiekt wniesiony na kamiennych fundamentach, ceglany, na poddaszu w konstrukcji szkieletowej, tynkowany. Dach kryty ceramicznie, więźba drewniana typu jętkowego. Bryła częściowo podpiwniczona, jednokondygnacyjna, z dwukondygnacyjnym poddaszem z późniejszą wstawką w części pd. wsch.

W piwnicach budynku zachowane są gotyckie mury z XIV w. – fundamenty z kamienia polnego o średnicy 20 – 80 cm, lico ścian z cegły o wymiarach 29x15x10 cm i 30x10x15 cm, na zaprawie wapiennej. Odcinek pd., dłuższy, jest prawdopodobnie kontynuacją miejskiego muru obronnego, biegnącego dalej w kierunku wsch. Poza obręb budynku i działki. Fragment zach. Jest albo pozostałością Wieży Kleszej, albo szyi bramnej poprzedzającej Bramę Młyńską. Kolejny odcinek gotyckich umocnień położony jest na zewnątrz obiektu, przy jego pn. wsch. narożniku. Jego fundament jest niewidoczny, a lico częściowo zniszczone wskutek postawienia w tym miejscu bocznego skrzydła. Stanowi on prawdopodobnie również fragment Wieży Kleszej. Pozostałością najstarszego domu z IV ćw. XVIII w. są zachowane mury obwodowe budynku na poziomie piwnicy i część jej ścian wewnętrznych. Fundamenty zewnętrzne wykonane są z kamienia polnego na zaprawie wapiennej, lico muru z cegły rozbiórkowej.

Pochodzący z I poł. XIX w. dom przy ul. Wyszyńskiego 8 w Tczewie nie wyróżnia się wybitnymi walorami zabytkowymi. Natomiast w jego piwnicach i na otaczającej parceli przetrwały pozostałości obwarowań z okresu średniowiecza (XIV w.) i nowożytnej zabudowy (IV ćw. XVIII w.) Szczególną wartość stanowią relikty gotyckiego założenia obronnego, na miejscu którego obiekt został usytuowany. Składają się na nie fragmenty muru miejskiego, baszty i prawdopodobnie położonej obok niej bramy. Baszta, zwana Wieżą Kleszą, była jedyną wieloboczną wśród dwudziestu baszt całego systemu obronnego oraz zapewne jedną z największych i najbardziej znaczących. Pełniła bardzo ważne funkcje – archiwum miejskiego, a później więzienia. Jej fragmenty wraz z pozostałymi elementami fortyfikacji są niezwykle cenne dla historii miasta i jego rozwoju przestrzennego.


SDC14798.jpg
Plik ściągnięto 69 raz(y) 65,32 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
dirschauowiec 


Wysłany: Nie 15 Sie, 2010 15:30   

Rezultat ostatnich badań archeologicznych na ul. Zamkowej:

http://tczew.portalpomorz...=5647&Itemid=34
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group