Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Tczew - mury obronne
Autor Wiadomość
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 13 Wrz, 2010 23:03   

Jakoś nie jestem w stanie wyobrazić sobie wysokich na 5m murów na ul. Podmurnej ...ale zobaczymy może zaczniemy dbać o średniowieczne pamiątki jak np. Toruń
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 13 Wrz, 2010 23:26   

Szukam osób które pomogą mi stworzyć (zrekonstruować) mapę tczewskich umocnień. Ostatnie badania archeologiczne wniosły do tematu sporo nowych informacji i ciekawostek więc dotychczasowe plany są nieaktualne ...proponuję spotkać się i wspólnymi siłami na podstawie wiedzy, map, zdjęć wytyczyć linie średniowiecznych murów obronnych miasta Tczewa.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 24 Wrz, 2010 09:19   

Czy ktoś ma jakiś pomysł do czego mógł służyć ten półkolisty przelotowy otwór w murze obronnym?

Znajduję się on we wschodniej części zachowanego odcinka muru obronnego przy ul. Wodnej (tuż przy Zespole Szkół Katolickich).
Dodaję zdjęcie zrobione zimą.

DSCF2176.jpg
Plik ściągnięto 77 raz(y) 125,96 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 24 Wrz, 2010 14:49   

Przy murach i poza murami było dużo rzemieślników. Może był tam jakiś np. kowal i budując mur zrobili mu taką niszę. Ale to jest tylko moje przypuszczenie.
Fakty mogą się okazać zupełnie inne.
- Ale na zaślepioną bramę to nie wygląda.
_________________

 
 
 
dirschauowiec 


Wysłany: Pią 24 Wrz, 2010 22:15   

Teorie są dwie:

Pierwsza - m. in. tędy spływały do miejskiej fosy nieczystości oraz deszczówka. Argument na "nie" - otwór jest zbyt szeroki, więc mogły go wykorzystać wojska zdobywające miasto.

Druga - to pozostałości dawnej furty. Argument na "nie" - o rzut beretem od tego miejsca była Brama Wodna, więc po co w bliskim sąsiedztwie kolejne wejście do miasta?

Wybierajcie ;-) .

P. S. Gwoli ścisłości - powyższe teorie są autorstwa archeologa Roberta Krzywdzińskiego. Jego zdaniem, bez wykopalisk po wewnętrznej stronie muru nie uda się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czym jest ten tajemniczy zamurowany otwór. Tylko, że po drugiej stronie muru stoi - jeśli się nie mylę - dom.
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2010 09:15   

Argumenty na NIE są bardzo wiarygodne - więc nie mamy nic.
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2010 12:09   

Robert Krzywdziński podaje również wymiary tego przesmyku (szerokość 6,36 m i wysokość maksymalna 2,60 m). Otwór został zamurowany później, jak podaje archeolog cegłą rozbiórkową i maszynową.

Wiadomo, że otwór powstał w trakcie wznoszenie murów obronnych ...może było to "awaryjne" wyjście z miasta. Nie znaleziono co prawda śladów po kratach lub solidnych drzwiach, ale nie oznacza to, że ich tam nie było.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2010 12:35   

dirschauowiec napisał/a:
(...)Tylko, że po drugiej stronie muru stoi - jeśli się nie mylę - dom.

Wydaje mi się że po drugiej stronie jest "kawałek" wolnego placu przy szkole katolickiej, problemem jest tylko znaczna różnica poziomów gruntu między północną i południową stroną muru.

Poniżej zdjęcia (bo niestety zepsuł mi się skaner) tej ściany muru, rysunki pochodzą z książki "Tajemnice Tczewskiej Ziemi. Rozmowy z archeologami" Józefa M. Ziółkowskiego.

DSCF8133.jpg
Plik ściągnięto 107 raz(y) 32,22 KB

DSCF8135.jpg
Plik ściągnięto 102 raz(y) 30,94 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
svistak 


Wysłany: Pią 08 Paź, 2010 19:57   

hmmm... a może tędy wpływała sobie z meandra rzeka i zasilała fosę?
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 09 Paź, 2010 19:46   

dirschauowiec napisał/a:
Jestem ciekaw, jaki będzie efekt tej odbudowy...

http://tczew.portalpomorz...=5882&Itemid=34


Zaczęły się już prace mające na celu podwyższenie zachowanych fragmentów murów obronnych do 5 metrów.

DSCF8564.jpg
Plik ściągnięto 79 raz(y) 111,63 KB

DSCF8563.jpg
Plik ściągnięto 90 raz(y) 88,2 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
mirza2 
gryfita


Wysłany: Nie 17 Paź, 2010 19:57   

dirschauowiec napisał/a:
Teorie są dwie:

Pierwsza - m. in. tędy spływały do miejskiej fosy nieczystości oraz deszczówka. Argument na "nie" - otwór jest zbyt szeroki, więc mogły go wykorzystać wojska zdobywające miasto.

Zważywszy, że otwór powstał podczas wznoszenia murów, jego funkcja musiała być podstawowa dla budowniczych i niezbędna dla umacnianego miasta.
Raczej więc zrzut wody deszczowej do pozostającego wtedy stale pod wodą obszaru fosy, a w drugiej kolejności także wymywanych przez deszczówkę nieczystości.
Jeżeli otwór był prawie cały zalany wodą, to nie stanowił szczególnego osłabienia obronności murów.
_________________
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez mirza2 Nie 17 Paź, 2010 20:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Feterniak 


Wysłany: Sro 27 Paź, 2010 20:59   

Ale do zrzutu deszczówki, czy nawet wyprowadzenia z terenu miasta jakiegoś cieku wodnego, spokojnie wystarczyłby ze trzy (albo i więcej) razy mniejszy otwór. I powinien być on jednak niżej. Tutaj zaś mamy do czynienia z obiektem o gabarytach dużej furty, czy wręcz małego przejazdu przez umocnienia miejskie.

Ile wody musiało by płynąć by był on całkowicie zalany? A to co wystaje to stoi na poziomie kilka metrów wyższym od poziomu pierwotnej fosy!

Ja intuicyjnie bym to wiązał jakoś z funkcjonującym w tym miejscu "portem" u ujścia rzeczki płynącą dzisiejszą ulicą Wąską. Może to była jakaś furta prowadząca bezpośrednio do przystani/pomostu zainstalowanego przy murach, a dla bezpieczeństwa odciętej fosą tak od Bramy Wodnej, jak i od lądu? Może to pozostałość krzyżackich planów funkcjonowania domu zakonnego (dworu) w rejonie dzisiejszego "katolika" (jak przypuszczają niektórzy badacze)? Mogła by to być furta pozostająca w gestii samego zakonu, który cenił sobie w wielu innych miastach takie własne wyjścia.

A być może to po prostu relikt jakiegoś pierwotnego, założenia - ot na przykład być może początkowo nie planowano Bramy Wodnej w tym miejscu gdzie powstała i zaplanowano tylko taką furtę, ale np. już w czasie budowy (która trochę trwała) plany się zmieniły, a dziura w murze została...

Zważywszy na brak informacji o funkcjonujących bramach Tczewa w średniowieczu (i zamieszanie w tym temacie w okresie nowożytnym), to możemy zadawać tylko w tym temacie chyba pytania. Chyba, że archeolodzy pomogą....
 
 
dirschauowiec 


Wysłany: Sro 27 Paź, 2010 21:34   

Feterniak napisał/a:
Chyba, że archeolodzy pomogą....


Już w tym wątku pojawiła się sugestia, że warto wkopać się z drugiej strony muru. Jest tam wolna przestrzeń, ale może przeszkadzać betonowy (?) kanał do naprawy samochodów - przynajmniej tak to ustrojstwo wygląda...
Ostatnio zmieniony przez dirschauowiec Sro 27 Paź, 2010 21:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 27 Paź, 2010 21:53   

dirschauowiec napisał/a:
Już w tym wątku pojawiła się sugestia, że warto wkopać się z drugiej strony muru. Jest tam wolna przestrzeń, ale może przeszkadzać betonowy (?) kanał do naprawy samochodów - przynajmniej tak to ustrojstwo wygląda...

Betonowy kanał to chyba element piwnicy (może stał tam dawniej budynek) i chyba nie stanowi problemu ...zawsze można to zniszczyć.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Sro 27 Paź, 2010 21:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 04 Lis, 2010 19:50   

zet48 napisał/a:
dirschauowiec napisał/a:
Jestem ciekaw, jaki będzie efekt tej odbudowy...

http://tczew.portalpomorz...=5882&Itemid=34


Zaczęły się już prace mające na celu podwyższenie zachowanych fragmentów murów obronnych do 5 metrów.

Byłem tam dzisiaj, żadne prace się jeszcze nie zaczęły. Ba, nawet nie ma żadnych przygotowań do prac.
_________________

 
 
 
dirschauowiec 


Wysłany: Czw 04 Lis, 2010 21:43   

Zgodnie z specyfikacją przetargową mają jeszcze - tylko albo aż - miesiąc.
Ostatnio zmieniony przez dirschauowiec Czw 04 Lis, 2010 21:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 04 Lis, 2010 23:17   

Miesiąc temu zaczęto rozkuwać wierzchnią warstwę muru (co widać na przedstawionych wcześniej zdjęciach) ale coś im nie wyszło z pozwoleniami ...dokładnie nie wiem.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 30 Lis, 2010 12:20   

Na Allegro pojawiła się pocztówka przedstawiająca fragment Tczewa z 1928 roku.
Cyframi 1., 2., 3., 4., 5. zaznaczyłem budynki po których nie ma już śladu ...dziwią mnie miejsca zaznaczone przeze mnie literami A. i B.
- A. to budynek który według planu miasta z 1904 roku (dołączonej do postu) posiadał wspólną ścianę z sąsiednim (istniejącym do dziś) budynkiem ...tą ścianą jest średniowieczny mur obronny.
- B. to miejsce gdzie znajduję się narożnik murów obronnych ( przez niektórych identyfikowany z pozostałościami po kościele św. Jerzego), ale na zdjęciu go nie widzę,

1.jpg
Plik ściągnięto 125 raz(y) 69,87 KB

plan_1904.jpg
Plik ściągnięto 70 raz(y) 60,41 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 27 Sty, 2011 23:02   

Prace przy Murach Obronnych na ulicy Podmurnej

DSCF0941.jpg
Plik ściągnięto 73 raz(y) 91,49 KB

DSCF0943.jpg
Plik ściągnięto 64 raz(y) 78,76 KB

DSCF0944.jpg
Plik ściągnięto 56 raz(y) 93,46 KB

DSCF0948.jpg
Plik ściągnięto 66 raz(y) 105,21 KB

DSCF0957.jpg
Plik ściągnięto 57 raz(y) 86,79 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
dirschauowiec 


Wysłany: Pią 28 Sty, 2011 23:10   

zet48 napisał/a:
Prace przy Murach Obronnych na ulicy Podmurnej


Wykonawca już ma niezłe opóźnienie...
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 29 Sty, 2011 00:49   

Ja tylko czekam na efekt końcowy. Nie wiem czy bać się czy cieszyć ...
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 01 Lut, 2011 02:11   

Nie podoba mi się wylewka betonowa lana wprost na cegły ...mogliby chociaż oddzielić beton od średniowiecznych cegieł czarną folią stosowaną przy gruntowych ociepleniach budynków.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
dirschauowiec 


Wysłany: Czw 17 Lut, 2011 23:13   

Archeolodzy nadal mają w Tczewie sporo do roboty:

http://tczew.portalpomorz...=6973&Itemid=34
 
 
svistak 


Wysłany: Pią 22 Kwi, 2011 10:23   

Znowu wykopaliska w skarpie na Zamkowej. Muuurek widać. Mierzą, mierzą... Flesze błyskają. Trz-a by języka zaciągnąć...
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 11 Lip, 2011 13:09   

Znalazły się znowu resztki murów. Oby tylko archeolodzy dobrze to zbadali.
Może to ratusz, może kamienice albo inne dawne zabudowy.
http://tczew.portalpomorz...=7945&Itemid=34
_________________

Ostatnio zmieniony przez Kristoph Pon 11 Lip, 2011 13:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group