Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Cegły i dachówki
Autor Wiadomość
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Wto 07 Paź, 2008 12:57   Cegły i dachówki

Tak naprawdę to chciałam nawiązać do tego co Kolekcjoner pokazywał nam podczas wycieczki w Malborku, mam na myśli cegłę z odciskiem i dachówkę z "pyszczkiem". Ponoć są różne teorie skąd to się brało, że albo oznaczenia materiału, albo jakieś zabobony czy coś - w Morągu jest parę eksponatów nawiązujących do tego i mam na ich podstawie teorię. :)

Pierwsze takie duże coś to dachówka jest. To jest przypuszczalnie średniowieczna albo wczesnorenesansowa dachówka gliniana, esówka. Po wewnętrznej stronie sami zobaczcie co jest. :)
Zdjęcia są kiepskie ale wniosek jednoznaczny. Kiedy dachówka leżała sobie lewą stroną do góry, wraz z innymi, i schła na słońcu przed wypaleniem, ktoś jej musiał przecież pilnować. Ten ktoś najwyraźniej strasznie się nudził, bo wziął patyczek i zaczął sobie rysować po tej dachówce i dłubać w niej dziurki. Wydziergał tym sposobem dwa kościółki z chorągiewkami i wieżami, dwa ludowe motywy kwiatków, coś pośredniego między kwiatkiem i wieżą, oraz kółko z krzyżykiem i falkami w środku. Szczerze: to nie są żadne zabobony ani cuda na patyku, tylko zwyczajna zabawa! Potem dachówkę wypalono, położono na dachu i tak cudem przetrwała do naszych czasów.

Następne dwa eksponaty to cegły z odciśniętymi łapami. Na całej budowie znajdują się dwa typy tych cegieł (być może pochodzą z dwóch okresów budowy?) A. z dużą łapą psa i B. z małą łapką małego pieska, ale obydwa mają identyczne oznaczenie: dwa odciski psich łap wciśnięte jeden obok drugiej w niemal identyczny sposób, tak że jeden odcisk wchodzi w drugi.
Wszystkie cegły z dużymi łapami mają odcisk wykonany w ten sposób, że ostatni prawy palec górnej łapy wchodzi w drugi lewy dolnej. W cegłach z małymi łapami dolny odcisk wchodzi w górny, tzn. wpierw odciskano górną łapę, potem dolną.
Myślę, że są to więc albo oznaczenia "zakładu", wzgl. miejscowości z jakiej pochodzą cegły (na produkcję cegieł trzeba było mieć koncesję - wtedy mówiono: przywilej), albo oznaczenie przeznaczenia partii materiału: te cegły mają iść do Morąga. To pierwsze bardziej mi się nasuwa...

I teraz pytanie do Was: co o tym myślicie, bo mnie to ogromnie interesuje, czy mam rację. :mrgreen:
No i ta dachówka jeeeeej....

edit: na koniec wyniuchana w internecie (http://www.tourguidegdansk.com) cegła z kościoła w Jezierniku na Żuławach.


dach3.jpg
dwa "kwiatki" kółko i mały kościółek
Plik ściągnięto 21153 raz(y) 50,97 KB

dach2.jpg
kwiatki i pół większego kościółka
Plik ściągnięto 21153 raz(y) 48,57 KB

dach1.jpg
większy kościółek
Plik ściągnięto 21153 raz(y) 75,36 KB

cegla3.jpg
cegła z dużymi łapami
Plik ściągnięto 21153 raz(y) 65,25 KB

cegla1.jpg
cegła z małymi łapami
Plik ściągnięto 21153 raz(y) 54,41 KB

_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
Ostatnio zmieniony przez Aida Wto 07 Paź, 2008 13:06, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Wto 07 Paź, 2008 19:09   

Cegły z łapkami
Odciśniecie dwu łapek jedna na drugiej potwierdza odciśnięcie śladu przez biegnące zwierzę> Pis, podobnie jak większość innych ssaków stawia przednią a potem tylną łapę w ten sam ślad. Jest zawsze drobne przesunięcie. Ślad pojedynczy mógł zostać zrobiony przez człowieka jako rozliczeniowy. Cegły na placu zawsze leżały stroną z odciskiem palców do góry. I tylko na tej powierzchni występują odciski łap psów i inne ślady na tym materiale ceramicznym. W tym kontekście cegła z Jeziernika wydaje się dziwna - odcisk (pojedynczy) znajduje się na wozówce. Podkreślam - odcisk jest pojedynczy, co jest niezgodne z ruchem zwierzęcia, odciśnięta jest na wozówce, a rzadko cegły wyjęte z formy strycharskiej ustawiano na wozówce (odkształcanie się świeżego materiału ceramicznego).
Rysunek na dachówce
Tu mamy wyraźny świadomy rysunek człowieka. Nie jest on jednak związany z pilnowaniem suszącego się materiału. Takie elementy wysychają stosunkowo szybko na otwartym powietrzu, a tu po śladach "patyka" widać wyraźnie, że cały rysunek wykonano w mokrym materiale. Czas powstania dachówki - zapewne II połowa XVI wieku a może i później. Średniowiecze nie stosuje esówki. Rysunek może być "wizualizacją " kościoła, na który produkowano ten materiał, co na tej dachówce jest jeszcze nie podejmuję się określić na podstawie zdjęcia. Jest to zapewne - podkreślam raz jeszcze - rysunek.
Natomiast prezentowana przeze mnie na zamku dachówka (a właściwie jej fragment") to mniszka i zapewne pochodząca z II połowy XIII wieku. Buźka, bo ona znajduje się na nosku dachówki wykonana została w mokrym materiale ostrym narzędziem, zapewne rodzajem noża. I co najważniejsze - nie była przeznaczona do oglądania, bo znajdowała się od strony strychu. Nie jest odbiciem rzeczywistego obrazu (jak na pokazanej przez Aidę holenderce). I dlatego moje wątpliwości co do jej znaczenia.
Uwaga ogólna - przy pracy nie było czasu na zabawę, na pewno przy produkcji materiałów budowlanych. Wprawdzie te nacięcia na mniszce można wykonać szybko, tym bardziej że dachówka schła na rodzaju stojaka (inaczej uległaby odkształceniu) i "noskiem" ku górze. Ale musiałby to zrobić strycharz, a on za każdy wykonany przedmiot dostawał pieniądze. Taka zabawa zmniejszała jego wydajność i w związku z tym należną zapłatę. Kto zmniejszy dobrowolnie należność za pracę? tym bardziej w średniowieczu?
Takie jest moje zdanie.
Reasumując
- łapki na dużej płaszczyźnie w opisanym powyżej układzie to ślady stróżów placu suszarni, inne tego typu odciski (ptaki, koty, stopy ludzkie, odciski narzędzi - przypadkowe.
- łapki na wozówce lub główce - możliwe jako znaki rozliczeniowe
- rysunki na mokrym materiale - raczej działalność architektoniczno - projektowa bądź dokumentacyjna,
- inne znaki niewidoczne po ułożeniu materiału - znaczenie trudne do określenia.
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Wto 07 Paź, 2008 21:19   

Cytat:
Podkreślam - odcisk jest pojedynczy, co jest niezgodne z ruchem zwierzęcia

Pozwolę sobie uściślić. To czy łapa odciśnie się pojedynczo czy podwójnie zależy od aktualnego "chodu" psa - czy leciał truchtem czy biegł. Psy biegają podobnie jak konie, potrafią nawet "cwałować" (mam gdzieś zdjęcie mojego psa jak wisi oderwany od ziemi :) ).
Dwa przykłady śladów psa z netu:
* http://lh5.ggpht.com/_un_...+dog+prints.jpg
* http://farm3.static.flick...766fc2e.jpg?v=0
Na pierwszym zdjęciu pies po lewej szedł sobie spacerkiem, a ten mniejszy leciał cwałem i dlatego część śladów łap zachodzi na siebie.
Rzecz w tym, że podwójny ślad łapy wcale nie jest u psa częsty! Dziwny zbieg okoliczności, że znajduje się podwójne i ślady są przy krawędzi cegły. (Może pędzili te psy precz jak ganiały po cegłach?) :D Z drugiej strony: odciski wyraźnie wyglądają na naturalne, tzn. odciśnięte z odpowiednią siłą i pod kątem jaki zostawia biegnące zwierzę.
Cytat:
- rysunki na mokrym materiale - raczej działalność architektoniczno - projektowa bądź dokumentacyjna
Ale w tym wypadku? :-| Rysunki kościółków jeszcze można uznać za prawdopodobne, ale wzory geometryczne są już IMHO wyraźnie radosną twórczością artysty. No i są po wewnętrznej stronie dachówki czyli też nie do oglądania...
Cytat:
Średniowiecze nie stosuje esówki.
Tak mi się zdawało, w każdym razie dotąd nie spotkałam się z wizerunkami ani informacjami o "esówkach" w ikonografii średniowiecznej, ale jak mówiłam ja się na tym nie znam, nie jestem specem czy coś, więc sprzedałam jak kupiłam. :lol:
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
Ostatnio zmieniony przez Aida Wto 07 Paź, 2008 21:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Wto 07 Paź, 2008 21:26   

Ale swoją drogą dachówka super (a mógłbym prosić o lepsze zdjęcie na maila :ops: )
A wracając do psów - pies biegnący truchtem stawia przednią łapę z przodu a tylną tuż za nią albo nachodzącą (od tyłu). Pies biegnący bardzo szybko (skokami odrywa wszystkie nogi i zawisa w powietrzu) stawia łapy tylne przed przednimi (obserwacje własne :roll: )
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Wto 07 Paź, 2008 21:59   

kolekcjoner napisał/a:
A wracając do psów - pies biegnący truchtem stawia przednią łapę z przodu a tylną tuż za nią albo nachodzącą (od tyłu). Pies biegnący bardzo szybko (skokami odrywa wszystkie nogi i zawisa w powietrzu) stawia łapy tylne przed przednimi (obserwacje własne :roll: )
Zgadza się. A swoją drogą zrobię eksperyment i puszcze psiaka po błocie zobaczymy co zrobi (potem mnie rodzina udusi i każe myć podłogi ale dla nauki jestem gotowa na poświęcenia). :mrgreen:
Zdjęć niestety nie mam najlepszych bo było ciemno jak licho. :ops: Podrzucę po prostu to co mam.
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 14:56   

Zdaje się, że metoda trzymania psów do pilnowania cegieł sięga czasów rzymskich. :mrgreen:
Cegły z rzymskiego budynku w Fishbourne, Sussex.


Ok. 40 r n.e. to jako ciekawostka i OT. ;)
edit: o matko cegły z Elsinore w Danii z rysunkiem statku, połowa XV wieku.

Opis: While the bricks were still a little soft, the brickworkers scratched out the shapes of the ships that they saw (or had seen) in front of them, either passing by or at anchor.
Tu reszta na temat cegieł: http://hyperhistory.org/i...mid=676&op=page
(Tak wiem, internet to ZŁO :hahaha: ale naprawdę dużo cennych rzeczy można wyszukać, zwłaszcza obrazków! :czytaj:
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
Ostatnio zmieniony przez Aida Wto 14 Paź, 2008 15:03, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 17:01   ślady na cegłach:)

Kiedy odkryłyśmy z koleżanką (tą ze strony internetowej) ową cegłę w Jezierniku - stała się ona naszym znakiem rozpoznawczym ;-)
Podobnie, jak moje dwie ze śladami psich łapek - jedna pochodzi z Gdańska, z okolic Fary Głównego Miasta, druga z ... Pasłęka. Poza tym - mam sporo cegieł z Państwa Krzyżackiego - każda inna, i każda mi inne ślady.

Z Morąga - mam cegłę ze śladem nieco trzęsącej się ręki...załączam zdjęcie tej cegły, bo ciekawa.

moja cegla - Kopia.jpg
Plik ściągnięto 21046 raz(y) 71,83 KB

_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 17:32   

Gdańszczanka napisał/a:
trzęsącej się ręki
a ja widzę normalny ślad strycharza z lekka rozkojarzonego :mrgreen: albo wprowadzili normy i drapał zygzakiem żeby spowolnić produkcję :mrgreen:
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 17:39   

napioo napisał/a:
a ja widzę normalny ślad strycharza z lekka rozkojarzonego
Wg.mnie był to strycharz zakochany.W tym stanie świadomości często popełnia się różne dziwne rzeczy :hahaha: :hihi: :mrgreen: Sorki za :ot:
 
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 18:24   

Cytat:
Z Morąga - mam cegłę
Och, być może ten sam "Zakochany Strycharz" zrobił też tą cegłę tutaj? Też z Morąga.
To jakiś wyjątkowo "artystyczny" zamek. ;-)
Jest jeszcze wieelka dachówka z kółkiem ze wstążeczką (jakiś późniejszy okres) i malutka płytka podłogowa (?) z wyrysowanymi albo wyciśniętymi jakimiś kółkami albo kwiatkami czy czymś...

IMG_1147.jpg
wielka i późna dachówka
Plik ściągnięto 21025 raz(y) 24,77 KB

IMG_1145.jpg
dziwna płytka wzór albo palcem albo wyciskany nie wiem.....
Plik ściągnięto 21025 raz(y) 16,7 KB

IMG_1065.jpg
paluszki w cegle
Plik ściągnięto 21025 raz(y) 19,13 KB

_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
Ostatnio zmieniony przez Aida Wto 14 Paź, 2008 18:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 18:25   Cegła jeziernicka...

... w całej okazałości - we fryziku rolkowym

(a strycharz w Morągu specjalnie zrobił ślady - żebyśmy mieli o czym pisać :hihi: )

a trace of a dog's foot on a medieval brick - Kopia.JPG
Plik ściągnięto 15674 raz(y) 91,97 KB

_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 18:28   

Ale jak sprytnie wykorzystana jako element z ornamentem! :mrgreen: ;-)
Cytat:
żebyśmy mieli o czym pisać
Pewnie, tam gadanie o trzymaniu się zaprawy to efekt uboczny. Mówię Wam, oni się nudzili w tej pracy. :->
edit!!!!
Gdańszczanko! Na tym zdjęciu widać etapy kładzenia zaprawy i jej konsystencję!! :shock:
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
Ostatnio zmieniony przez Aida Wto 14 Paź, 2008 18:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 18:41   

... i dlatego to jest jedno z bardzo ważnych miejsc na mojej trasie - zanim dotrę do zamku.
W Morągu zaś zafascynowały mnie holośniki (?) - wedlug mnie - po prostu "garnki" w ścianie i - szukam, czy i gdzie jeszcze takie są...

garnki w scianie moraskiego kosciola (3).JPG
Plik ściągnięto 15663 raz(y) 86,6 KB

_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 18:46   

Aida napisał/a:
Gdańszczanko! Na tym zdjęciu widać etapy kładzenia zaprawy i jej konsystencję!!

... niestety - to tylko korozja zaprawy ...
Poniżej przykład ze ściany szpitala św. Jakuba w Toruniu.

tynk.JPG
Plik ściągnięto 15660 raz(y) 107,47 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Wto 14 Paź, 2008 18:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 18:50   

Korozja... ale wrażenie robi :shock:

a "garnki" ? wiadomo coś czy i gdzie w tzw. okolicach pozostały jeszcze?
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
Ostatnio zmieniony przez Gdańszczanka Wto 14 Paź, 2008 18:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 18:51   

Gdańszczanka napisał/a:
... niestety - to tylko korozja zaprawy ...
Uch! Pech! :evil:
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 18:55   

Gdańszczanka napisał/a:
Korozja... ale wrażenie robi :shock:
a "garnki" ? wiadomo coś czy i gdzie w tzw. okolicach pozostały jeszcze?

A do czego to było, bo chyba nie do wlewania zupy dla duchów (nie znam takich rzeczy - nie potrafię odpowiedzieć na pytanie :ops: ).
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 18:58   

kolekcjoner napisał/a:
zupy dla duchów
Dla duchów to kutia albo makowiec, względnie miód... :mrgreen: :ot:
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 19:10   garnki w ścianie - nie tylko w Morągu..

Mam artykuł o owych "szpulach" jak je nazwano, ale nie wiem skąd pochodzi, więc nie podejmuję się go tutaj zamieścić... Wiem też, że M. Sokołowski napisał "O garnkach wmurowanych we wnętrzach kościołów średniowiecznych" w: Sprawozd. Kom. Hist. Szt. P.A.U. t.VI s.CXIV, ale nie czytałam tego jeszcze. W kontekście tych dziur - pada pytanie o dziury w Ornecie...
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 19:16   i ciąg dalszy detalu... morąskiego

dziury w cegle :-) nie tylko tam zresztą - wszędzie takie można spotkać.

dziury w cegle - Morag.JPG
Plik ściągnięto 15525 raz(y) 110,86 KB

_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 19:26   

Wygląda mi na ślady po pociskach. Są wprawdzie różnej wielkości, ale może różna siła uderzenia po prostu?
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
Ostatnio zmieniony przez Aida Wto 14 Paź, 2008 19:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 19:32   

... od niecenia ognia - aczkolwiek słyszałam tak różne opinie i to z ust autorytetów, że sama zaczęłam się zastanawiać co jest prawdą a co nie :hihi: Pewien ksiądz - uroczy zresztą człowiek - twierdził, ze widział, jak jaskółki - goniąc muchy - robiły takie dziury usiłując te much wydziobać :hahaha:
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 19:37   

Gdańszczanka napisał/a:
... od niecenia ognia - aczkolwiek słyszałam tak różne opinie i to z ust autorytetów, że sama zaczęłam się zastanawiać co jest prawdą a co nie :hihi: Pewien ksiądz - uroczy zresztą człowiek - twierdził, ze widział, jak jaskółki - goniąc muchy - robiły takie dziury usiłując te much wydziobać :hahaha:


ja z kolei słyszałem wariant, o śladach palców którymi wierni przez lata wyżłobili dziury
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 19:47   

zapała napisał/a:

ja z kolei słyszałem wariant, o śladach palców którymi wierni przez lata wyżłobili dziury


tak, też to słyszałam - z podkreśleniem aspektu pokuty za grzechy :hihi:
nawet słyszałam wariant "poświęcania" miecza przed wyjściem na wojnę

O nieceniu ognia usłyszałam w Muzeum we Fromborku
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 20:01   

zdecydowanie od pokuty jak gość nagrzeszył to odmawiał i wiercił albo pocierał, całe szczęście, że nie przewiercili na wylot
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 20:03   

Też mi się obiło o uszy ale nie bardzo to sobie umiem wyobrazić. Uderzenia nie są pod kątem, poza tym czym by mieli walić, żeby rozniecić iskrę musieliby uderzać o kamień. Te są prostopadle do cegieł i do tego zachodzą na siebie. Nie powstały też w procesie produkcji cegieł, bo ślady zachodzą na zaprawę, poza tym po cholerę mieliby robić dziury w ładnych cegłach. :mrgreen:
Mnie się to kojarzy ze śladami po kulach: niekoniecznie z okresu II wojny, wcześniej broń palna też była.
Ale oczywiście nie znam się jak zwykle. :bag:
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 20:05   

:shock: a to skąd? bo faktycznie te ślady wyglądają jak po pociskach...
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 20:12   

albo wietrzenie czy jak to się nazywa, tutaj z kościoła w Olsztynie

Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Wto 14 Paź, 2008 20:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 20:25   

Ile dziur, tyle wersji... :hihi:
niemniej jednak potwierdzone jest iż nie tylko u nas - na Pomorzu takie ślady można znaleźć na cegłach. Artykuł w: Studia i materiały do dziejów Wielkopolski i Pomorza. T. IV, zesz. 2, 1958, T. Wróblewski - "Zagadkowe ślady na ścianach kościołów w Wielkopolsce". Załączam wyjątek - z rysunkiem świdra ogniowego.

Dziury w cegle 10 - Kopia.jpg
Plik ściągnięto 16425 raz(y) 83,21 KB

_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 20:31   

ciekawostką jest to, że takie dziury są tylko w kościołach gotyckich nie ma ich w neogotyckich
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group