Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Co to za budynek ?
Autor Wiadomość
svistak 


Wysłany: Czw 20 Maj, 2010 21:38   

Hmmm... ten budynek trochę przypomina szpital na Paderewskiego...
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 21 Maj, 2010 10:02   

svistak napisał/a:
Hmmm... ten budynek trochę przypomina szpital na Paderewskiego...

...ale jest to Hospicjum, widać nawet dziś spore podobieństwo

Nie ma mnie w Tczewie więc nie mogę zrobić zdjęć obecnego stanu budynku, ale w sieci udało mi sie znaleźć takie (malutkie) zdjęcie

1.jpg
Plik ściągnięto 22901 raz(y) 40,84 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
svistak 


Wysłany: Nie 23 Maj, 2010 07:01   

Ja się nie upieram. Możliwe, ze podniesiono budynek o jedno piętro i spaskudzono bryłę... :idont:
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Nie 13 Cze, 2010 10:37   Nowy młyn

Czy ktoś może wie, gdzie mieścił się ten młyn? Na zdjęciu widnieje napis "Nowy młyn przy Tczewie".

Nowy młyn.jpg
Plik ściągnięto 199 raz(y) 112,86 KB

_________________

 
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 13 Cze, 2010 12:36   

Kristoph napisał/a:
Czy ktoś może wie, gdzie mieścił się ten młyn? Na zdjęciu widnieje napis "Nowy młyn przy Tczewie".

to nie żaden młyn - "Forsthaus" to leśniczówka, a Neumühl to dziś miejscowość Młynki koło Swarożyna...
_________________

 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 13 Cze, 2010 21:49   

Hagedorn napisał/a:
to nie żaden młyn - "Forsthaus" to leśniczówka, a Neumühl to dziś miejscowość Młynki koło Swarożyna...

Znalazłem miejscowość Młynki na mapie z okresu międzywojennego :-)

DSCF4554.jpg
Plik ściągnięto 171 raz(y) 112,13 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 14 Cze, 2010 15:00   Młyn

Dzięki za informację.
Mam tez pytanie: czy ktoś może ma fotkę młynu, który stał przy Kanale Młyńskim koło opustoszałej już dziś drożdżowni.
Jeśli ktoś ma to proszę niech wklei - WAŻNE
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 19 Cze, 2010 19:49   Re: Młyn

Kristoph napisał/a:
czy ktoś może ma fotkę młynu, który stał przy Kanale Młyńskim koło opustoszałej już dziś drożdżowni.
Jeśli ktoś ma to proszę niech wklei - WAŻNE

Fotki chyba nie będzie ...obiekt od dawna nie istnieje.
Pierwszy większy młyn w tym miejscu powstał pod koniec XIV wieku z rąk Zakonu Krzyżackiego. Posiadał od dziewięć kół młyńskich, które napędzane były siłą nurtu Kanału Młyńskiego. W 1433 roku podczas oblężenia i spalenia Tczewa przez wojska polsko-czeskie, młyn zniszczono. Wzniesiony w jego miejscu nowy obiekt miał już tylko sześć kół młyńskich. Młyn prawdopodobnie zniszczono wraz ze wzgórzem Zamajte, gdy budowano linie kolejowe, Mosty i Dworzec.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Sob 19 Cze, 2010 19:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 15:27   Młyn

Dziwne tylko, że 80-cio letni staruszkowie pamiętają: tam stojący młyn, no i jeszcze jest wiele porozrzucanych siłą wybuchu czerwonych cegieł, które to Ci staruszkowie zidentyfikowali: jako cegły po młynie. Wychodzi na to, iż wybudowano tam następny młyn, który stał tam jeszcze podczas II wojny światowej.
_________________

 
 
 
aga_piet 


Wysłany: Nie 25 Lip, 2010 10:44   

Zapytam nie o budynek ale o... rzeźbę? Taki kamień można zobaczyć przy szpitalu na 1 maja (o którym akurat jest mowa w tym wątku), nie jestem pewna, ale świta mi, że kilka lat temu był tam jeszcze jeden kamień nieopodal.
Nie wygląda to na zwykły kamień, raczej na nowoczesną rzeźbę :)

dziwolag.jpg
Plik ściągnięto 152 raz(y) 143,19 KB

_________________
Offfotopiki
9 na 10 brytyjskich gospodyń domowych nie potrafi odróżnić masła Whizoo od martwego kraba
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Nie 25 Lip, 2010 12:26   Kamień

W latach 70-tych stał tylko ten kamień co sfociłaś. Ale faktycznie, później pojawił się jeszcze jeden kamień, taki czerwonawy.
_________________

 
 
 
Kumak56 


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Nie 25 Lip, 2010 21:22   

aga_piet napisał/a:
Zapytam nie o budynek ale o... rzeźbę? Taki kamień można zobaczyć przy szpitalu na 1 maja (o którym akurat jest mowa w tym wątku), nie jestem pewna, ale świta mi, że kilka lat temu był tam jeszcze jeden kamień nieopodal.
Nie wygląda to na zwykły kamień, raczej na nowoczesną rzeźbę :)

W latach 60-tych , moja sąsiadka, która była rodowitą tczewianką mówiła że z tym kamieniem wiąże się legenda.Według niej jest to niegrzeczny chłopiec zamieniony w kamień po słowach matki " a żebyś zamienił się w głaz, niedobry knapie ". Tyle zapamiętałem.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 25 Lip, 2010 23:59   

Kumak56 napisał/a:
W latach 60-tych , moja sąsiadka, która była rodowitą tczewianką mówiła że z tym kamieniem wiąże się legenda.Według niej jest to niegrzeczny chłopiec zamieniony w kamień po słowach matki " a żebyś zamienił się w głaz, niedobry knapie ". Tyle zapamiętałem.
Moja babcia straszyła mnie tą legendą ...a co do kamienia to słyszałem, że odkopano go przy stawianiu fundamentów jakiegoś budynku nieopodal szpitala.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 26 Lip, 2010 15:09   legenda

Też znam legendę o tym kamieniu. Jest bardzo podobna. Moja babcia przechodząc ze mną obok tego kamienia (lata 70-te) zawsze mi wpajała że:
czarownica zamieniła niegrzeczne dziecko w kamień, i jeśli ja będę niegrzeczny to też mnie zamieni.
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 16 Wrz, 2010 22:20   Re: Młyn

Wracając do kwestii młyna ...
Kristoph napisał/a:
Wychodzi na to, iż wybudowano tam następny młyn, który stał tam jeszcze podczas II wojny światowej.

Na planie Tczewa z okresu wojen napoleońskich widnieje jeden młyn przy Kanale Młyńskim. Znajdował się on nie w rejonie starej Drożdżowni, lecz w rejonie dzisiejszego Hospicjum.
Dodaje powiększenie wspomnianego planu miasta ...a na dokładkę opis Tczewskiego Młyna z Inwentarza Ekonomii Malborskiej z 1745 roku.

DSCF7948.jpg
Plik ściągnięto 87 raz(y) 79,26 KB

DSCF7947.jpg
Plik ściągnięto 170 raz(y) 81,6 KB

DSCF7950.jpg
Plik ściągnięto 87 raz(y) 64,35 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 21 Wrz, 2010 16:06   Re: Młyn

zet48 napisał/a:
Kristoph napisał/a:
czy ktoś może ma fotkę młynu, który stał przy Kanale Młyńskim koło opustoszałej już dziś drożdżowni.
Jeśli ktoś ma to proszę niech wklei - WAŻNE

Fotki chyba nie będzie ...obiekt od dawna nie istnieje.
Pierwszy większy młyn w tym miejscu powstał pod koniec XIV wieku z rąk Zakonu Krzyżackiego. Posiadał od dziewięć kół młyńskich, które napędzane były siłą nurtu Kanału Młyńskiego. W 1433 roku podczas oblężenia i spalenia Tczewa przez wojska polsko-czeskie, młyn zniszczono. Wzniesiony w jego miejscu nowy obiekt miał już tylko sześć kół młyńskich. Młyn prawdopodobnie zniszczono wraz ze wzgórzem Zamajte, gdy budowano linie kolejowe, Mosty i Dworzec.

Wracając do kwestii młyna ...
Kristoph napisał/a:
Wychodzi na to, iż wybudowano tam następny młyn, który stał tam jeszcze podczas II wojny światowej.

Na planie Tczewa z okresu wojen napoleońskich widnieje jeden młyn przy Kanale Młyńskim. Znajdował się on nie w rejonie starej Drożdżowni, lecz w rejonie dzisiejszego Hospicjum.
Dodaje powiększenie wspomnianego planu miasta ...a na dokładkę opis Tczewskiego Młyna z Inwentarza Ekonomii Malborskiej z 1745 roku.


Witam; zet48
Hmmmm... nie wiem co odpisać :?:
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 21 Wrz, 2010 22:35   Re: Młyn

Kristoph napisał/a:
Hmmmm... nie wiem co odpisać :?:

...Co dziwne na planie miasta z 1904 roku w rejonie zbiegu ulic Łąkowej i Czatkowskiej zaznaczony jest Młyński Staw (obecnie jest tam chyba sklep spożywczy i mały plac zabaw). Może to tylko rozlewisko Kanału Młyńskiego, a może stał tam kiedyś młyn?

Tczew fotografia nr (1367).jpg
Plik ściągnięto 90 raz(y) 95,25 KB

(1367).jpg
Plik ściągnięto 73 raz(y) 38,69 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sro 22 Wrz, 2010 17:00   Młyn

Rozmieszczenie dzisiejszego placyku i sklepu HSI.
W końcu, to jest moja codzienna droga do pracy.
- Po młynie pozostał już tylko gruz, specjalna studnia z turbiną wodną, oraz wybudowany z kamieni spad dla wody.

Tczew foto.jpg
Plik ściągnięto 88 raz(y) 131,49 KB

_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 24 Wrz, 2010 09:40   

Trzeba to sprawdzić i zrobić kilka zdjęć
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 24 Wrz, 2010 14:43   

Jestem ZA - znam ten teren, mogę oprowadzić.
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2010 12:10   

Jak tylko znajdę więcej wolnego czasu to wybierzemy się tam z mapami i planami miasta.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 16 Paź, 2010 14:07   

Znalazłem gdzieś zdjęcie i nie mogę skojarzyć miejsca ...wydaje mi się że to ulica Gdańska. Może ktoś wie gdzie to jest ?

tczew.jpg
Plik ściągnięto 112 raz(y) 115,6 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
dirschauowiec 


Wysłany: Nie 17 Paź, 2010 13:39   

zet48 napisał/a:
Znalazłem gdzieś zdjęcie i nie mogę skojarzyć miejsca ...wydaje mi się że to ulica Gdańska. Może ktoś wie gdzie to jest ?


Jeśli to Gdańska, to zaryzykuję stwierdzenie, że budynek z prawej już nie istnieje (na jego miejscu jest dom z delikatesami Arni na parterze). Ale nie jestem pewien...
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 17 Paź, 2010 14:58   

Trzeba poszukać tego miejsca ...może być to ulica Wąska (jest tam podobny budynek z czerwonej cegły)
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 14 Gru, 2010 15:26   

Przeglądając zbiór starych pocztówek znalazłem jeszcze jeden budynek którego już nie ma.
Na pocztówce z 1906 roku na obecnej ulicy Jarosława Dąbrowskiego stał budynek dość daleko wysunięty na ulice ...czy ktoś wie co się z nim stało lub jak wyglądał ten dom od frontu?

Budynek.jpg
Plik ściągnięto 83 raz(y) 119,64 KB

Pocztowa.jpg
Plik ściągnięto 79 raz(y) 80,95 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 17 Lut, 2011 11:29   

svistak napisał/a:
Ja się nie upieram. Możliwe, ze podniesiono budynek o jedno piętro i spaskudzono bryłę... :idont:
W 100 % muszę się tu zgodzić bryłę spaskudzono ...zrobili z tego zwykłe betonowe pudełko.
Poniżej przedstawiam oba stare zdjęcie Hospicjum i jedno nowe 'prawie' z tego samego kąta

1.jpg
Plik ściągnięto 11431 raz(y) 67,04 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 11431 raz(y) 84,3 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 11431 raz(y) 143,51 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Czw 17 Lut, 2011 19:52   

W Malborku tez robiono takie rzeczy, wystarczy tylko przypomnieć sobie "ekonomik" i zakład wychowawczy... to były fajne budynki :-|
_________________
.............................................
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group