Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Lwówek Śląski - płyta nagrobna
Autor Wiadomość
_Maja_ 

Wysłany: Sro 15 Lip, 2009 22:56   

Czekam z niecierpliwością, zapewne nie tylko ja ;-)
 
 
 
jesziwaboy 


Wysłany: Czw 16 Lip, 2009 01:03   

Teraz rozumiem już w czym problem...
Od kiedy na forum dozwolone są załączniki o objętości do 120 kB? Przecież to jakiś absurd! Ograniczenie do 1,5 MB na innym forum do jakiego należę uważam za restrykcyjne. Macie jakieś pomysły jak zmniejszyć 9 plików liczących razem 5,5 MB do takich rozmiarów by mogły się one pojawić załączone do postu a zarazem by można było jeszcze czytać tekst na nich zamieszczony bez maltretowania swego wzroku? Ech...
Dobra, ograniczę się ( zanim Ktoś nie przyśle mi kawalerii na pomoc ) do kilku uwag. Artykuł, jaki chcę tu "opublikować" nosi tytuł "Kilka uwag o nagrobku ze Lwówka", autorami są dwaj znani i znakomici historycy sztuki z Wrocławia specjalizujący się w sztuce średniowiecznej, głównie plastycznej ( rzeźba, malarstwo ) - Romuald KACZMAREK i Jacek WITKOWSKI. Ta krótka praca zawarta jest w niepozornym wydawnictwie pt. "Sprawozdania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk", nr 104 za rok 1986, Wydział Nauk o Sztuce, Poznań1988, na stronach 123-129. Badacze powyżsi opowiadają się za przypisaniem omawianego przez nas tu zabytku księciu Jaworskiemu Henrykowi I i jego żonie Agnieszce. Wskazują na lokalną, środkowoeuropejska genezę artystyczną dzieła, powołując się na najbliższe ich zdaniem analogie formalne ( ale i treściowe ), jakie odnaleźć można w czeskim Kolinie i łużyckim Cottbus. Koniec końców datują nagrobek ze Lwówka na lata ok.1337-1340 i uznają go za jedno z kilku dzieł mistrza działającego na pograniczu łużycko-śląskim pomiędzy latami ok. 1320 a ok. 1350. Mam nadzieję, że nie gniewacie się na mnie, że zdradzam Wam zakończenie 'fabuły' artykułu. Bez obaw - jeszcze wiele szczegółów przed Wami. Piszę to tylko, byście nie wzięli mnie za gołosłownego - naprawdę mam tą książkę, mam ten artykuł, już go nawet zeskanowałem i upchnąłem w - zdawało mi się - nadzwyczaj skondensowaną pojemność 5,5 MB - tylko nie mam pomysłu jak to teraz upublicznić na www.marienburg.pl. Niby jestem z politechniki ale zmysłu technicznego wiele w mej głowie nie uświadczysz ((
_________________
'oby niezbyt daleko od ścieżki honoru'
Ostatnio zmieniony przez jesziwaboy Czw 16 Lip, 2009 01:05, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 18 Lip, 2009 19:03   

Dałabym po prostu link zewnętrzny, zapisz plik w formacie PDF i zamieść na swoim koncie na dysku internetowym. :)
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
lowenberg 

Wysłany: Czw 28 Sty, 2010 23:08   

Maju, pisałaś:
Kolejnym problemem jest umieszczenie na nagrobku zwierząt symbolicznych. Zwierzęta te to lew (po stronie rycerza) i smok (po stronie kobiety) - dziś zakryte wskutek wmurowania płyty w ścianę.

W 2008 roku była konserwacja tego obiektu, ale żadnych zwierząt nie odkryto. Skąd pewność, ze takie tam były (są?)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group