Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Morąg - regotyzacja zamku ;)
Autor Wiadomość
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pią 17 Paź, 2008 13:43   Morąg - regotyzacja zamku ;)

Poniżej zamieszczam schematyczną mapkę przedstawiającą gotyckie resztki założenia zamkowego. Na podstawie tej mapki usiłujemy zgadnąć gdzie znajdowały się jakie pomieszczenia i jak wyglądały. Do pomocy jest jeszcze kilka przedstawień zamku oraz szczegóły architektoniczne, których fragmenty i zdjęcia będę sukcesywnie zamieszczać.
I tutaj mam do wszystkich prośbę, a sprawa jest poważna, o pomoc w rozszyfrowaniu co gdzie było i jak wyglądało. Im więcej osób wspomoże nas swoją wiedzą - tym lepszy efekt jak sądzę uda się osiągnąć. :ok: Mam pewne hipotezy gdzie co mogło być, ale szczerze powiedziawszy - nie znam się na tym specjalnie. Przypuszczam, że np. pomieszczenie 1 mogło być na 1 piętrze kaplicą. Ale np. pomieszczenie przy bramie nie mam pojęcia czemu służyło.

Te pomieszczenia jeszcze w wolnych chwilach opiszę, bo np. przy tym pomieszczeniu przy bramie znaleziono ozdobne kształtki żeber i zielone płytki podłogowe (gotyckie wszystko).

No, nie jest to zbyt zręczny wstęp ale jestem trochę przymulona po nieprzespanej nocy, mam nadzieję, że mimo wszystko Was zainteresuję. :mrgreen: Bawimy się.

A, i jeszcze jedno. Nie można wykluczyć, że "etapy budowy" zamku określone jako II i III to jeden etap. Ale o tym będzie dalej, wraz ze zdjęciem. :mrgreen:

Aha, UWAGA: kształt wzgórza nie jest w pełni odwzorowany. Trochę niedokładny na schemacie.

_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Sro 08 Lip, 2009 06:55, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Pon 27 Paź, 2008 21:50   

Już raz tu zajrzałam i teraz ponownie - po to, by powiedzieć: :shock: kurczę blade, jestem pod wrażeniem.
:-)
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Nie 09 Lis, 2008 16:57   

Pierwsza zagadka do rozwikłania, z tych których, jest mnóstwo. Ja sama tego nie rozgryzę ale może mi pomożecie.
Na zamku zachowała się ukryta przez wieki pod tynkiem XIII w. brama wjazdowa do zamku, z mostem zwodzonym i furtką. Na mapce oznaczone jak O i N.
Teraz jest problem, jak ona pierwotnie wyglądała?

Z różnych bram, które widziałam, nasza brama konstrukcyjnie wydaje się wizualnie najbardziej przypominać bramę z płaskorzeźbą Marii na zamku w Malborku, jest tylko jeden problem. Ta brama w większości została wymyślona przez Steinbrechta (tak jak i większość malborskiego zamku). Więc nie wiem w jakim stopniu możemy się na niej wzorować. :)

Po drugie nie bardzo wiem jakiej wysokości mogły być mury. Zachowana część ciągnie się do wysokości 1 piętra. Moim zdaniem powyżej wysokości bramy coś je ujadło (bo np. nigdzie nie zachowały się blanki). musiały tam być przecież dziury na belki długości pewnie ok. 3 m (taka jest wysokość dziury na most w bramie) ale co wyżej?

Po trzecie: jeżeli istniała wieża bramna i budynek przy tej wieży (podobnie koło wieży bramnej jest budynek na zamku w Łęczycy) to nie miałoby sensu robienie wieży narożnej. Oglądając te kartki z lat '20 przebijają kształty średniowiecznego muru - i widać, że on zakręca skosem, ale nie ma tam niczego co by sugerowało że do zewnątrz lub wewnątrz była do tego dostawiona była jakaś ściana. To była ta wieża czy nie?

I wtedy: budynek obok mógłby stanowić element kompleksu szyi bramnej, ciągnącej się pewnie do końca długości budynku ale czy tak i jak się ona łączyła z murem po lewej (widoczne wewnątrz szarpie zostały niewykorzystane!) - nie wiem.

Załączam 2 widoki bramy (od wewnątrz i od zewnątrz), mechanizm mostu zwodzonego i foto bramy w Malborku do porównania.

I jeszcze jeden trop: w murze z boku znajdowało się oznaczone na mapie literką M małe okienko (jest poniżej poziomu ziemi bramy). Może to jest na coś trop?

Komentujcie co myślicie i jak umiecie, bo ja to muszę narysować. :-P

brama_zew.jpg
brama od zewnątrz
Plik ściągnięto 16954 raz(y) 37,59 KB

brama_wew.jpg
brama od środka
Plik ściągnięto 16954 raz(y) 61,27 KB

Brama Mor±g.jpg
mechanizm mostu (autor A.Barański)
Plik ściągnięto 16954 raz(y) 64,06 KB

brama.jpg
malbork
Plik ściągnięto 16954 raz(y) 41,75 KB

_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Nie 09 Lis, 2008 17:04   

Jeszcze 2 widoki muru koło bramy:

IMG_0655.jpg
Plik ściągnięto 16949 raz(y) 47,47 KB

IMG_0642.jpg
Plik ściągnięto 16949 raz(y) 56,61 KB

_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 09 Lis, 2008 17:38   

taki sam mechanizm podnoszenia mostu istniał w Sztumie (do dziś są zachowane jego ślady)
przy bramie była wysoka (7 kondygnacji) wieża bramna.
może istnieje jakaś analogia - zamek sztumski był podobnie jak zamek morąski raczej małym zamkiem...
_________________

 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Nie 09 Lis, 2008 19:02   

Ale wieża Sztumska była jakby trochę z boku, zaś sama nadbudowa bramy była jak malborska:

Zaraz poszukam u Steinbrechta może coś napisał o tym...
O takie coś:

Ciekawe, że stopniowany układ dachu kojarzy się ze stopniowanym układem w Morągu. Może to dobry trop. :)

No i te blendy, czy one może na coś wskazują?
Ta brama była ozdobna: blendy, zendrówka, a budynek obok miał ozdobne żebrowanie sklepienia i zielone płytki podłogowe... Na co to wskazuje?
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
Ostatnio zmieniony przez Aida Nie 09 Lis, 2008 19:12, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Czw 13 Lis, 2008 19:09   

Hagedorn! Wielkie dzięki na zwrócenie mi uwagi na zamek w Sztumie!
To się okazało bardzo pomocne! :ok: :clap:
Niniejszym oficjalnie klikam w "pomógł"! :clap: :clap: :clap:
Muszę jeszcze kliknąć Kolekcjonerowi (plus dwa zaległe) ale nie wiem jak to zrobić, bo jest tylko jeden klik na temat. :(
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
kuleciak 


Wysłany: Nie 14 Gru, 2008 21:02   

Nie wiem, czy znacie taki rysunek z próbą rekonstrukcji...
W muzeum morąskim jest makieta zamku... oczywiście jest to pewna wizja lub propozycja jak kiedyś wyglądał...

morag_zdjecie003.jpg
http://www.castlesofpoland.com/
Plik ściągnięto 16772 raz(y) 26,97 KB

Ostatnio zmieniony przez kuleciak Nie 14 Gru, 2008 21:06, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Nie 14 Gru, 2008 21:53   

Znamy, dziękuję.
edit: makieta na zamku jest fajna ale trochę niedokładna jeszcze.
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
Ostatnio zmieniony przez Aida Nie 14 Gru, 2008 21:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group