Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Młynary
Autor Wiadomość
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 23 Mar, 2009 17:05   

Czy to jest pocztówka z Młynar, podpisana Mühlhausen (e-bay)
Chcę ją kupić

e07a_1.jpg
Plik ściągnięto 25256 raz(y) 18,58 KB

Ostatnio zmieniony przez Milek Pon 23 Mar, 2009 17:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 24 Mar, 2009 08:13   

Milek45 napisał/a:
Czy to jest pocztówka z Młynar, podpisana Mühlhausen

wszystko na to wskazuje! ;-)
_________________

 
 
Valec75 


Wysłany: Sro 25 Mar, 2009 08:11   

Witam,

Miłośnik historii Prus Wschodnich się kłania :) Miejsce zamieszkania Morąg, czasami też Młynary. Więc dorzucam kilka zdjęć znalezionych w necie na rosyjskich stronach - Młynary, styczeń 1945 r.

pozdrawiam serdecznie :)

Mlynary zabytkowa.jpg
Plik ściągnięto 25204 raz(y) 102,23 KB

rynek 2.jpg
Plik ściągnięto 25204 raz(y) 62,91 KB

rynek 1.jpg
Plik ściągnięto 25204 raz(y) 57,92 KB

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 25 Mar, 2009 08:22   

Valec75 napisał/a:
Witam,

Miłośnik historii Prus Wschodnich się kłania :) Miejsce zamieszkania Morąg, czasami też Młynary. Więc dorzucam kilka zdjęć znalezionych w necie na rosyjskich stronach - Młynary, styczeń 1945 r.

pozdrawiam serdecznie :)

Zdjęcia rewelacja :clap: :clap: :clap:
Ostatnio zmieniony przez Milek Sro 25 Mar, 2009 08:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 25 Mar, 2009 08:24   

A co to jest za skrzynka na dwóch dolnych zdjęciach, dystrybutor ?
 
 
Valec75 


Wysłany: Sro 25 Mar, 2009 08:27   

Tak mi się wydaje, widziałem takie ustrojstwa na zdjęciach innych miast i wychodzi mi na to, że to dystrybutor paliwa.
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 25 Mar, 2009 08:32   

Valec75 napisał/a:
Tak mi się wydaje, widziałem takie ustrojstwa na zdjęciach innych miast i wychodzi mi na to, że to dystrybutor paliwa.

Czy w Młynarach był jakiś opór wroga, czy po prostu rosjanie schajcowali miasto dla rozrywki jak wiele innych ?
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sro 25 Mar, 2009 08:36   

Milek45 napisał/a:
A co to jest za skrzynka na dwóch dolnych zdjęciach, dystrybutor ?

to dystrybutor paliwa - więcej o dystrybutorach tutaj: http://www.marienburg.pl/...=dystrybutor%2A
_________________

 
 
Valec75 


Wysłany: Sro 25 Mar, 2009 09:04   

Milek45 napisał/a:
Czy w Młynarach był jakiś opór wroga, czy po prostu rosjanie schajcowali miasto dla rozrywki jak wiele innych ?


Aktualnie przekopuję wspomnienia rosyjskich żołnierzy, żeby odtworzyć, co tak naprawdę się wydarzyło... Oficjalnie Młynary zostały zdobyte przez Rosjan 26 stycznia, natomiast pod koniec stycznia resztki wojsk niemieckich próbowały przebić się z rejonu Lidzbarka Warmińskiego do Malborka i niektóre źródła podają, że udało im się odbić na krótko między innymi Młynary. Może więc zniszczenia powstały podczas kolejnego odbicia Młynar przez Rosjan... Niestety informacje na ten temat są bardzo skąpe, jeśli ktoś posiada szerszą wiedzę i może mi pomóc będę wdzięczny...
 
 
Valec75 


Wysłany: Sro 25 Mar, 2009 10:50   

Są też dane o zdobyciu Młynar 24 stycznia 1945 r. Jednostki, które wcześniej zdobyły Mławę, Nidzicę, Morąg (10-й Днепровский танковый корпус) skierowały się na Młynary omijając Pasłęk, Po zdobyciu Młynar przekroczyły autostradę Elbląg - Królewiec rozbijając na niej kolumnę samochodów wroga (według Rosjan około 250) i uderzyły na Tolkmicko.

24 января 10-й танковый корпус этой армии после скоротечного боя овладел Мюльхаузеном. На подступах к городу особенно отличились воины танкового батальона, которым командовал капитан Ф. А. Рудской. Прорвавшись на автостраду Кенигсберг — Эльбинг севернее Мюльхаузена, батальон разгромил большую вражескую колонну. При этом было уничтожено до 500 фашистов, захвачено или разбито около 250 автомашин.

Poniżej jeszcze 2 fotki z Młynar i jedna autostrady Elbląg-Królewiec

Mlynary 1.jpg
Plik ściągnięto 25155 raz(y) 61,36 KB

Mlynary 2.jpg
Plik ściągnięto 25155 raz(y) 91,2 KB

Berlinka.jpg
Plik ściągnięto 25155 raz(y) 40 KB

 
 
Valec75 


Wysłany: Sro 25 Mar, 2009 11:56   

Zdjęcia zawdzięczamy pojawieniu się w Młynarach znanego fotografa rosyjskiego Аркадия Шайхета

Bogaty dorobek fotografa zjajduje się tutaj: http://fotosoyuz.ru ---> wybieramy Наши авторы (tekst na czerwono) i wyszukujemy ШАЙХЕТ Аркадий (1898-1959) - Москва

Bardzo ciekawe zdjęcia, jest kilka z walk w Gdańsku

Mlynary 8.jpg
Plik ściągnięto 9137 raz(y) 64,83 KB

Mlynary 6.jpg
Plik ściągnięto 9137 raz(y) 64,56 KB

Mlynary 5.jpg
Plik ściągnięto 9137 raz(y) 78,1 KB

Mlynary 4.jpg
Plik ściągnięto 9137 raz(y) 81,04 KB

Mlynary 3.jpg
Plik ściągnięto 9137 raz(y) 86,18 KB

 
 
Valec75 


Wysłany: Sro 25 Mar, 2009 11:57   

I jeszcze kilka

Mlynary 15.jpg
Plik ściągnięto 9131 raz(y) 71,64 KB

Mlynary 13.jpg
Plik ściągnięto 9131 raz(y) 78,46 KB

Mlynary 12.jpg
Plik ściągnięto 9131 raz(y) 74,06 KB

 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Sro 25 Mar, 2009 12:17   

Zastanawiające, że na każdym zdjęciu pali się ten sam dom... A reszta jest nienaruszona. Aranżacja?
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
Valec75 


Wysłany: Sro 25 Mar, 2009 13:11   

Gdańszczanka napisał/a:
Zastanawiające, że na każdym zdjęciu pali się ten sam dom... A reszta jest nienaruszona. Aranżacja?


Myślę, że tak, wtedy ładniej "akcja" oswobodzenia wygląda. Wszystkie zdjęcia wydają się pozowane, wszak sławny fotograf przybył. Poza tym prawie wcale śladów walk nie widać (jedynie trochę trupów) - a kto był w Młynarach widział, że ze starej zabudowy rynku zostało jedynie kilka pojedynczych kamienic, 99% zabudowań widocznych na zdjęciach zostało zrównanych z ziemią. Płakać się chce patrząc na stare fotki i pocztówki, tak samo było z Morągiem... Ciężko czasami to pojąć...
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 10 Sty, 2013 09:18   

widok z lotu ptaka - pocztówka z eBay...

Muhlhausen.jpg
Plik ściągnięto 7659 raz(y) 325,08 KB

_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group