Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO

Poprzedni temat «» Następny temat
Tannenberg - denkmal
Autor Wiadomość
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 31 Maj, 2008 15:38   

Kilometr jechałem polną drogą za panem który pędził kilkadziesiąt owiec kilka kóz i jałówek jak na wcześniejszym jpg.10 reichsehrenmat.Jako wieloletni żuławiak nie znam tradycji wypasania, więc widok był dla mnie atrakcją. Był bardzo miły i wiele mi opowiedział, ale większość informacji zaczerpnełem od kolegi z pracy, który się tu urodził i wychował.
Opowiedział mi o miejscu śmierci Samsonowa i o miejscu, które to upamiętnia. Opis ten nie zgadza się z oficjalną wersją podaną np. na wcześniej podanych linkach. Kilkanaście lat temu stał kamień za Mierkami po lewej stronie z tabliczką. Tam podobno Niemcy zabili Samsonowa. Dziś szukałem i nie znalazłem.
Być może usunięto głaz, albo gdzieś leży w zaroślach.

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 31 Maj, 2008 15:41   

Najlepiej takie zapuszczone miejsca ogląda się w styczniu, lutym, ale w tym roku zima była mokra i dojazd byłby tragiczny w to miejsce, też odpuściliśmy trochę wyjazdów

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 31 Maj, 2008 15:47   

Byłem 20 m. od miejsca i od miejscowego wędkarza (bagienko obok) dowiedziałem się gdzie to jest.Nie ma już nic.Krzaki, zarośla i pagórki.

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 31 Maj, 2008 15:51   

Tak wygląda droga i jej początek. Proszę porównać z jpg.10 reichsehrenmal

100_1981.jpg
Plik ściągnięto 4116 raz(y) 92,04 KB

100_1980.jpg
Plik ściągnięto 4116 raz(y) 85,48 KB

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 31 Maj, 2008 17:42   

Na Rynku stoi monumentalny, granitowy lew pochodzący z tego miejsca
www.pl.wikipedia.org/wiki/Olsztynek
Wg. mieszkańca były dwa lwy, jednego skradziono. To jest oryginał z Twierdzy Tannenberg.

100_1992.jpg
Plik ściągnięto 4091 raz(y) 74,66 KB

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 31 Maj, 2008 17:52   

Niesamowita konstrukcja! :shock: Wstyd przyznać, ale nic o niej nie wiedziałam. Kiedy została zniszczona? W czasie II wojny czy już po?

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 31 Maj, 2008 18:07   

Ja mieszkam 30 km. od tego miejsca i dowiedziałem sięo nim ze stron marienburg.pl
Mieszkańcy okolic Tannenbergu twierdzą, że wysadzili ją rosjanie, źródła oficjalne, że niemcy. Jeśli chodzi o lwy (były dwa) to dowiedziałem się przed chwilą z wikipedii.

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 31 Maj, 2008 21:31   

W nocy z 21 na 22 stycznia żołnierze niemieccy wysadzili wieżę wejściową oraz wieżę Hindenburga. Reszty nie zdołali zniszczyć, zapewne z braku materiałów wybuchowych i czasu. Wkrótce po tym wydarzeniu do Olsztynka wkroczyły wojska radzieckie. Warto wiedzieć, że Rosjanie nakręcili film przedstawiający pomnik - mauzoleum w 1945r. Rosjanie pomnika nie niszczyli, zadowolili się spaleniem Olsztynka.
Po wojnie okaleczony Tannenberg - Denkmal stał do 1949r., kiedy to zaczęła się faktyczna dewastacja budowli. Zerwano płyty granitowe z dziedzińca, część z nich posłużyła jako materiał budowlany przy wznoszeniu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz Domu Partii, część płyt użyto przy budowie pomnika wdzięczności dla Armii Czerwonej w Olsztynie (tzw. szubienica wg projektu Xawerego Dunikowskiego). W tym roku prawdopodobnie nastąpiło wysadzenie części murów pomnika przez saperów, podobno od wybuchu wyleciało mnóstwo szyb w domach w Olsztynku.
Z innych obiektów towarzyszących pomnikowi też prawie nic nie pozostało. Tannenebrg - Krug został spalony, a na jego miejscu wiele lat później wybudowano Zajazd Mazurski, wszystkie posągi z kamienia i brązu zostały rozkradzione bądź zniszczone, zachował się jedynie kamienny lew stojący obecnie na olsztyneckim rynku.
Źródło: www.domwarminski.pl/content/view/584/766

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 31 Maj, 2008 22:10   

Na końcu alei powstał "Cmentarz Bohaterów" z pomnikiem ku czci żołnierzy poległych w 1914 r.
www.olsztynek.com.pl/tannenberg/pomni1.htm
Wklejam ten wątek ponieważ jest nierozerwalnie powiązany z mauzoleum.
Literka D wg. mnie znaczy,że jest to żołnierz niemiecki. Do I WŚ. żołnierzy wrogich armii chowano na tym samym cmentarzu, np. cmentarz Osieków, Mielno, Gardyny, Orłowo, Drwęck i Szkotowo.

100_1979.jpg
Plik ściągnięto 4607 raz(y) 85,41 KB

100_1978.jpg
Plik ściągnięto 4607 raz(y) 86,49 KB

100_1958.jpg
Plik ściągnięto 4607 raz(y) 100,83 KB

jarek 

Wysłany: Nie 01 Cze, 2008 16:14   

Polecam wszystkim zainteresowanym tym tematem książkę Roberta Traby Wschodniopruskość
wydawnictwo Borussia 2007

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu