Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Morąg - kina w danym powiecie
Autor Wiadomość
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sob 15 Lis, 2008 14:25   Morąg - kina w danym powiecie

Na terenie dawnego powiatu morąskiego było kilka kin, działały też kina objazdowe, wyświetlające filmy w świetlicach wiejskich, remizach itp. Może ma ktoś takie dane i uda się zebrać zdjęcia czy relacje.
Na początek kino działające w Zalewie od 1952 do 1990 roku przy ulicy Kolejowej 50. Po remoncie w 1960 otrzymało nazwę „Czajka” (nawiązujące do krajobrazu przy kinie?). Po kilku latach nazwę zmieniono na „Mewa”.
Budynek po upadku kina służył wiele lat jako dyskoteka. Spalił się w 2005 roku.
Informacje za: Irena Truszkowska, Magia zalewskiego kina, „Zapiski Zalewskie” nr 10/2006.

Zalewo-kino Mewa.jpg
Pocztówka z allegro, obieg 1968 rok.
Plik ściągnięto 12061 raz(y) 24,22 KB

_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Sro 08 Lip, 2009 07:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 15 Lis, 2008 17:01   

Na terenie zamku było ale nie wiem w jakich latach.
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
firyza 


Pomogła: 3 razy
Wysłany: Nie 16 Lis, 2008 19:28   

Anrep napisał/a:
Na początek kino działające w Zalewie od 1952 do 1990 roku przy ulicy Kolejowej 50

Dodam jeszcze że:
"Oferta kulturalna w Zalewie nie była bogata. Do 1934 r. nie było w mieście kina. Raz w tygodniu przyjeżdżało tylko kino objazdowe i w sali hotelu „Deutsche Haus” wyświetlano kronikę oraz jakiś film. Jednak w 1935 r. wybudowano w Zalewie najnowocześniejsze kino w powiecie".
za "Opowiada Emil Klein, rymarz z Zalewa w latach 1923-1945 (część II) tłumaczenie Kazimierz Madela, "Zapiski Zalewskie nr 12
W uzupełnieniu dodam, że kino przed wojną znajdowało się przy ulicy Klingertrift(obecnie Ogrodowa)
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Wto 18 Lis, 2008 15:47   

W Małdytach przy obecnej ul.Ostródzkiej obok dworku znajdowało sie objazdowe kino, w jakich latach zaczęło funkcjonować tego nie wiem. Na początku lat 90-tych zamozny pan zamienił to urokliwe miejsce w hurtownię wina - nie wiem czy nadal funkcjonuje, pamiętam jak demontowano krzesełka. Budynek przedwojenny ale jaką rolę pełnił wcześniej ?
Poniżej zdjęcie kina morąskiego Grenada z lat swojej świetności - budynek obok koszar na ulWojska Polskiego.

clip_image233.jpg
Plik ściągnięto 12001 raz(y) 43,9 KB

 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sro 03 Gru, 2008 20:14   

Fotka budyknu w którym chodziłem do objazdowego kina w Małdytach, teraz mieści się tam szwalnia i nie ma juz hurtowni taniego wina :cry:

małd.krzyzówka.JPG
Plik ściągnięto 11938 raz(y) 67,07 KB

 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 03 Gru, 2008 23:10   

Grenada miala wspaniala akustyke. Nie wiem ile razy w nim bylem ale zawsze wszystko swietnie brzmialo, nawet koszmarne komunistyczne masowki. Ktos wie moze czy cos tam jeszcze jest?
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Czw 04 Gru, 2008 14:38   

Rupieciarnia , częściowo adptowana na jakies magazyny wojskowe. Stan budynku fatalny.
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 04 Gru, 2008 16:32   

Wielka szkoda. Swoja droga zna moze ktos historie tego budynku?
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Czw 04 Gru, 2008 21:15   

Nie jestem pewny ale datowałbym go na 1935 rok, moment powstania garnizonu wojskowego w Morągu. Mógł juz wtedy spełniać role kina w kompleksie budynków garnizonowych. Albo i nie. 8-)
Ostatnio zmieniony przez marti Czw 04 Gru, 2008 21:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 05 Gru, 2008 17:55   

Tak data sie zgadza, wg. mojej wiedzy budynek "grenady" oddano do uzytku w roku 1936 ale co w nim kolejno bylo nie mam pojecia. Pod koniec lat 80tych odkryto zapasowy zespol grzewczy w budynkach koszmarowych wraz z zamurowana istalacja, wtedy tez komisja garnizonowa ustala co kiedy powstalo i dlaczego tyle lat nikt nie wiedzial o tym systemie. Szefem komisji byl wtedy plk Kuczamer o ile nie przekrecilem nazwiska.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
Ewingi 
Ewingi

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pon 19 Sty, 2009 21:16   

Jedna z ostatnich imprez w b. kinie zalewskim przed pożarem w 2005r. Plakat z Ostródy.

Ogloszenie w Ostrodzie.JPG
Plik ściągnięto 8455 raz(y) 41,54 KB

 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Wto 20 Sty, 2009 13:54   

Pieczenie prosiaka - teraz wiadomo dlaczego budynek się spalił :-/
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 21 Sty, 2009 23:28   

To jest tekst, który umieściłem w innym wątku.
Mowa tu jest o teatrze w Zalewie. Rok 1859.
Tam kaznodzieja próbował nawracać luteranów na baptystów:
„ Wyciąg z Dziennika Pana Moritza Geisalera za miesiąc maj, czerwiec i lipiec 1859 roku.
Kwiecień – Oddaje gotowy raport z mojej miesięcznej pracy. Musiałem sporządzić podwójny jako moja praca jest dwuczęściowa.
Po pierwsze jako pastor kościoła w Królewcu chciałbym wspomieć, że zwiększył się on (kościół) w okresie tego miesiąca, 6 osób zostało ochrzczonych i przyjętych do naszego grona. Zebrania były dobrze uczęszczane przez obcych i perspektywa jest zachęcająca.
Po drugie, jako misjonarz nie tylko wizytowałem moje regularne miejsca ale na żądanie dwóch naszych kaznodziei (braci Hinircks i Stangnowski) objechałem też ich rejony.
W wielu miastach Pan otworzył mi drzwi gdzie ja wiedziałem, że powinienem pracę (misyjną) – najpierw w domach ofiarowanych do tego celu a później w wynajętych większych salach tanecznych które mogliśmy dostać.
Wszystko co ja musiałem robić to nauczać, reszta była przygotowana kiedy się pojawiałem i gdziekolwiek się udałem tam znalazłem liczną audiencje. Bracia sporządzali obwieszczenia o zebraniach.
Duchowieństwo natychmiast robiło wielki hałas na okazje takiego zebrania pomagając nam w ten sposób, dzięki ich hałaśliwej reakcji wszyscy wiedzieli o zebraniu.
Byłem zupełnie zaskoczony kiedy pewnego dnia w czasie podróży, gdzieś w zajeździe, w miejscu, w którym nigdy przedtem nie byłem słyszałem gości rozmawiających o jakimś „angielskim misjonarzu” i o zebraniach. Nie mogłem się powstrzymać od wzięcia udziału w takich rozmowach poprzez zadawanie im pytań o osobie (misjonarzu) i próbowałem sprostować ich niektóre niewłaściwe poglądy dotyczące Chrzaścijaństwa, Baptystów i mojej osoby. Znowu i znowu pytany byłem czy zna osobę (misjonarza) i nie mogłem powiedzieć nie tylko potwiedzić i po jakimś czasie oni (rozmówcy) zaczeli podejrzewać, że ja jestem tym misjonarzem. Wtedy oferowali mi miejsca na zebrania i błagali abym nauczał tej samej nocy. Niestety, musiałem wyjechać z tego miejca będąc oczekiwany w w innym mieście i niestety nie miałem ekstra dnia.
W Zalewie znowu użyliśmy teatr dla głoszenia ewangielii a w jednym miejscu, w Morągu musiliśmy mieć nasze zebranie po południu zamiast wieczorem.
Magistrat obawiał się rozruchów w czasie nocy. Przed południem władze rozesłały wszedzie zawiadomienia, że wszyscy ci, którzy wezmą udział w jakichkolwiek awanturach z powodu zebrania Babtystów zostaną surowo ukarani jako że żandarmi będą w pogotowiu. Wszystko jednak przebiegło spokojnie i w czasie ostatniego tygodnia słyszałem od naszego członka tam mieszkającego, że wygłoszone kazanie w tamtym dniu
zostało pobłogosławione poprzez obudzenie się wielu dusz”
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 25 Sty, 2009 02:08   

Zapomiałem powyższy tekst zakończyć pytaniem. Czy dedektywom historii Zalewa wiadomo jest coś o istnieniu teatru w mieście w roku 1859? Może ten angielski kaznodzieja-babtysta-misjonarz nazwał jakieś większe pomieszczenie w Zalewie "teatrem"?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group