Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Przewodnik po Dolnym Powiślu - powiat sztumski
Autor Wiadomość
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sro 04 Lut, 2009 17:26   Przewodnik po Dolnym Powiślu - powiat sztumski

w listopadzie 2008 ukazał się wreszcie dość długo oczekiwany przewodnik po powiecie sztumskim.
autorem jest Rafał Zamojski, przewodnik jest dwujęzyczny (polsko-niemiecki w całości - duży plus!), okładka kartonowa lakierowana, stron 155, zdjęcia kolorowe i czarno-białe, a przede wszystkim alfabetyczny układ miejscowości z działami dotyczącymi np. dworków, pałacy, kościołów i innych ciekawych turystycznie miejsc (także spis kwater agroturystycznych, restauracji itp.)!
książka do zdobycia prawdopodobnie w starostwie powiatowym przy ulicy Mickiewicza (pacoss potwierdź!)
jedynym minusem przewodnika jest dość niechlujna korekta: zauważyłem sporo przekłamań, głównie w nazwach miejscowości i tak na stronie 79 "Stążki" to "Stangeneberg", a poniżej "Szropy" to... również "Stangeneberg" (zamiast "Schroop")
wcześniej (str. 56) Dąbrówka Malborska to "Deutsch Mark" (zamiast Deutsch Damerau), a dla odmiany na str. 106 "Mleczewo" (Heinrode) występuje jako "Malczewo"...
błędów jest pewnie więcej, ale i tak warto mieć tę pozycję na półce i zabierać ze sobą na wycieczki :->

sztum 1.jpg
Plik ściągnięto 19350 raz(y) 59,89 KB

sztum 2.jpg
Plik ściągnięto 19350 raz(y) 57,88 KB

_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Lut, 2009 17:27   

Ważne, że jest, ufff
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Sro 04 Lut, 2009 18:31   

Czy istnieje mozliwość nabycia wysyłkowo w/w pozycji?
_________________
Kumkacz1
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Sro 04 Lut, 2009 18:49   

Już udało mi się z niej kilka notek cytować (np. o Tywęzach)
Hagedorn napisał/a:
ale i tak warto mieć tę pozycję na półce i zabierać ze sobą na wycieczki
:ok: zgadzam się całkowicie, żałuję tylko, że nie stoi na mojej półce :roll:
_________________
Surge Polonia
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Sro 04 Lut, 2009 19:22   

Ponawiam pytanie Kumkacza1....
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sro 04 Lut, 2009 19:27   

wątpię aby ktoś w starostwie chciał się bawić w pakowanie i wysyłanie tej książki, ale spokojnie, ustalę najpierw co i jak z tym przewodnikiem (przede wszystkim: czy jest jeszcze dostępny), a potem dam Wam znać - jakby co, sam popakuję i Wam powysyłam paczuszki ;-)
_________________

 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Sro 04 Lut, 2009 19:32   

:clap: :clap: :clap: :clap:

wielkie dzięki

Ja bywam w Malborku - jeśli to jakoś ułatwi sprawę....
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
Ostatnio zmieniony przez Gdańszczanka Sro 04 Lut, 2009 19:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Lut, 2009 19:45   

Hagedorn napisał/a:
wątpię aby ktoś w starostwie chciał się bawić w pakowanie i wysyłanie tej książki, ale spokojnie, ustalę najpierw co i jak z tym przewodnikiem (przede wszystkim: czy jest jeszcze dostępny), a potem dam Wam znać - jakby co, sam popakuję i Wam powysyłam paczuszki ;-)


Niektórym osobom mogę dostarczyć, mam kontakt :-D
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Sro 04 Lut, 2009 20:00   

Czekam niecierpliwie na informację (oby pomyŚlną) i z gróry WIELKIE DZIĘKI!!
_________________
Kumkacz1
 
 
anita 


Pomogła: 2 razy
Wysłany: Sro 04 Lut, 2009 20:17   

Również trzymam kciuki :ok:
_________________
Brak wiedzy jest mniej dotkliwy niż wiedza fałszywa. (T.Mommsen)
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pon 09 Lut, 2009 12:51   

zainteresowanych przewodnikiem proszę o kontakt na PW ;-)
_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 09 Lut, 2009 17:51   

Hagedorn napisał/a:
zainteresowanych przewodnikiem proszę o kontakt na PW ;-)


Ja robię za transport lokalny :)
 
 
marcin 
Nie ma dublera dla sapera!


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 23 Lut, 2009 19:46   

Dzięki, Hag.... :ok:
_________________
"Powiedzieć komuś idiota, to nie obelga, lecz diagnoza" - J. Tuwim

www.TwierdzaGdansk.pl
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 23 Mar, 2009 22:15   

Przejrzałem dosyć pobieżnie książkę

Brakuje mi trochę rzeczy:
- skorowidz wg miejscowości/osób
- kościoły: Łoza
- dworki: Krastudy, Bukowo, Czerwony Dwór i pewnie jeszcze jakieś, ale to mi przyszło do głowy po przewertowaniu na szybko
- przydałyby się grobowce, np: Igły, Monasterzysko - z opisem
- cmentarze, choćby wykaz

Niech się Malbork uczy od Sztumu
Czekamy na reprint uzupełniony i poprawiony :clap:
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Pon 23 Mar, 2009 22:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 24 Mar, 2009 07:49   

Asajj Ventress napisał/a:
Czekamy na reprint uzupełniony i poprawiony

ma być za jakiś czas!
na Allegro można dostać też podobny przewodnik pt."Powiat kwidzyński", więc teraz faktycznie przydałby się i "Powiat malborski" do kompletu...
_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Mar, 2009 08:16   

Zawsze Dooku możemy doradzić ;-) zjeździło się to i owo :-D
 
 
zamoj 

Wysłany: Wto 24 Mar, 2009 12:50   

Witam !
Nazywam się Rafał Zamojski i jestem autorem w/w Przewodnika Po Dolnym Powiślu. Pracuję w Starostwie Powiatowym w Sztumie i jednoczesnie jestem sekretarzem Powiślańskiej Organizacji Turystycznej. Publikacja ta ukazała się w 2008 roku i była próbą zebrania wszystkich informacji dotyczących Powiatu Sztumskiego. Zdaję sobie całkowicie sprawę z wielu błędów i niedociągnięć publikacji. Nie jestem też historykiem. Jeżeli chodzi o zawartość to ograniczony byłem finansami i w szczególności pomocą w postaci "zasobów ludzkich" (tłumaczenie, korekta, polonista). Stowarzyszenie z własnych środków oraz dotacji z Regionalnej Pomorskiej Organizacji Turystycznej w Gdańsku podjęło próbę stworzenia tej publikacji. Informacje zebrałem z możliwych dostępnych książek oraz przy pomocy głownie dwóch współautorów mieszkających w Sztumie (znanych doskonale Hagedorn'owi) - historyka-etnografa oraz pasjonata turystyki.

Na forum szukacie tej publikacji. Jestem gotowy wysłać każdemu egzemplarz w zamian za przysyłanie wykazu błędów, które są w książce (przewodnik był wydany w celach promocyjnych i stowarzyszenie nie może go sprzedawać).Hagedorn już przysłał mi pierwsze uwagi. Planujemy też wydanie drugiego przewodnika - może w 2010 r.- (bez tłumaczenia, wejdzie dwa razy więcej informacji) rozszerzonego o wiele informacji. Skontaktuję się z Hagedorn'em, bo chciałbym abyście wszyscy pasjonaci i użytkownicy forum byli współtwórcami takiej książki. Ani ja ani nikt w stowarzyszeniu nie pobiera wynagrodzenia za wydanie takiego rodzaju publikacji. Jedyne co będę mógł zagwarantować to imię i nazwisko autora tekstu oraz podpis ewentualnego zdjęcia. Ale to są na razie plany.
W tym roku Powiślańska Organizacja Turystyczna w Sztumie planuje złożyc wniosek o dofinansowanie na modernizację istniejacej strony internetowej (www.powislanska.hg.pl). Strona ta jest "trochę zaniedbana" i myślimy o "całkowitej "przeróbce. Wszystki informacje, które są w przewodniku i wiele innych bedą na tej stronie. Chcemy także wprowadzić takie rzeczy jak: legendy i podania, archeologia,fakty czy mity, wizualizacja takich miejsc jak: Biała Góra, Chrześcijańskie Centrum Kultury (Kościółek na Placu Wolności, Małe Muzeum), Pałac w Waplewie Wielkim i Zamek w Sztumie. Bedzie także dostepny film o Powiecie Sztumskim, który kręciła TVP Gdańsk w 2007 r. Ciekawą rzeczą bedzie interaktywna mapa powiatu dotycząca zabytków i ciekawych miejsc. Nie ukrywam, że chciałbym wykorzystać informacje i zdjęcia, które znajdują się na tym forum (oczywiście za pełną zgodą administratora i autorów) do tworzenia tej strony.Otwarty także jestem na propozycje. Posiadam, także dużą bazę zdjęć, głównie od znanego fotografa ze Sztumu, własne, znajomych oraz samorządów (około 5 000 łacznie z bazą turystyczną).
Jest to moja pierwsza wizyta na tym forum. Liczę na owocną wspólpracę. Jestem pod wrażeniem ilości informacji i ilości osób, które interesują się naszym regionem.

Jest jeszcze jedna sprawa. Stowarzyszenie przystąpiło do projektu "Zintegrowany System Informacji Turystycznej - Kioski multimedialne". Będą to cztery kioski (urzędzenia multimedialne, wolnostojące oraz zawieszane) w miejscach: przed Urzędem Miasta i Gminy Sztum oraz na Placu Wolności, przed Urzędem Miejskim w Dzierzgoniu i przed budynkiem Gminy Stary Dzierzgoń. Gminy zapewniają dostęp do prądu, internetu oraz monitoringu , a stowarzyszenie ma zając się wprowadzaniem informacji. Jeżeli projekt "przejdzie" to kioski zostaną rozmieszczone już na początku 2010 roku. W województwie pomorskim ma ich być około 200. Myślę, że to dobry pomysł no i oby wyszedł.

Jeszcze raz dziękuję za uwagi dotyczące przewodnika i zainteresowanych proszę o kontakt.
zamoj
Rafał Z.
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Wto 24 Mar, 2009 12:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Mar, 2009 13:18   

Gratuluję planów i trzymam kciuki :ok:
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Wto 24 Mar, 2009 18:53   

Jak na razie to zapowiada sie pieknie. A co do błędów to w wolnej chwili wrzucę Ci to co rzuciło mi się w oczy
_________________
Kumkacz1
 
 
Wiar 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 19:04   

skrajnie proniemiecki bubel liczne błędy faktograficzne i wydawnicze najciekawszy zabytek to kamienie pamiątki polowań cesarza Niemiec oto efekt rządów PO w POWIECIE
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 19:07   

Nie rozumiem? Skoro proniemiecki to znaczy, że zaraz wpływ władzy i PO?
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 19:24   

Wiar napisał/a:
skrajnie proniemiecki bubel liczne błędy faktograficzne i wydawnicze najciekawszy zabytek to kamienie pamiątki polowań cesarza Niemiec oto efekt rządów PO w POWIECIE



Najlepsza byłaby kreatywna krytyka.... Czyli: wypisanie co się nie podoba, wytknięcie błędów ale - z cytatami i poprawkami - popartymi źródłami!!!
Ale rzeczowo!!! Bez ogólników!!! I bez polityki. To nie jest forum polityczne :what: :kij:
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Cze, 2009 19:31   

Autor wcześniej zwracał się z prośbą o podsyłanie uwag do książki, ewentualnych poprawek do reprintu
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Pon 22 Cze, 2009 19:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wiar 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 25 Cze, 2009 16:29   

Skąd tyle agresji na kilka słów prawdy?
Błędy faktograficzne
str. 58 - wojna głodowa 1411 r. - naprawdę 1414 r.
1650 r. Szwedzi - potop 1655 - 1660
Spalić w 1668 r. - potop 1655 - 1660 ( prawdopodobnie 1659 r) itd.
żródło elementarna wiedza historyczna
Błędy wydawnicze
Kamuszka - Mamuszka
Bruck - Bruch
Alstadt - Altstadt itd.
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 25 Cze, 2009 18:03   

Wiar napisał/a:
Skąd tyle agresji na kilka słów prawdy?

nikt tej prawdy nie neguje, łącznie z samym odpowiedzialnym za wydanie przewodnika (przeczytaj pierwszy post w tym temacie!)
błędów jest masa, ale autor (a raczej kooperator wydania) prosił o ich zgłaszanie prosto do niego, szykuje wydanie drugie, poprawione, więc nie ma co się nad nim tu pastwić, a tym bardziej łączyć to z jakąkolwiek polityką ...
_________________

 
 
Wiar 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 26 Cze, 2009 08:36   

A daczego nie? Polityka - roztropna troska o dobro wspólne
"Tylko prawda jest ciekawa" Józef Mackiewicz
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pią 26 Cze, 2009 09:22   

Wiar napisał/a:
A daczego nie?

na tym forum nie politykujemy (polecam wnikliwą lekturę regulaminu) - kiedy mam ochotę obejrzeć chlew włączam telewizor. tutaj wolę poczytać o innych rzeczach.
koniec OT.
_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 26 Cze, 2009 15:50   

Wiar napisał/a:
A daczego nie?


Bo NIE :hihi:
 
 
Wiar 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 29 Cze, 2009 07:55   

Zaiste Wasza retoryka jest aż nazbyt parciana
łańcuchy tautologii parę pojęć jak cepy
Marek Tulliusz przewraca sie w grobie
dialektyka oprawców żadnej dystynkcji w rozumowaniu ( z Herberta )
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 29 Cze, 2009 17:29   

Wiar napisał/a:
Zaiste Wasza retoryka jest aż nazbyt parciana
łańcuchy tautologii parę pojęć jak cepy
Marek Tulliusz przewraca sie w grobie
dialektyka oprawców żadnej dystynkcji w rozumowaniu


Zachęcam wycieczkę na insze forum na którym sobie można popolitykować,
a przede wszystkim nie zaśmiecać wątku o przewodniku.

Tymczasem - warn ( nie z Herberta )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group