Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach [książka]
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 15 Mar, 2007 21:26   Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach [książka]

Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach

Garniec Mirosław, Jackiewicz-Garniec Małgorzata

"Zamki państwa krzyżackiego..." to kolejna książka z serii zapoczątkowanej przez "Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich", które spotkały się nie tylko z doskonałym przyjęciem recenzentów i miłośników zabytków, lecz, przede wszystkim, entuzjastycznym odbiorem Czytelników, rozchwytujących kolejne wydania zarówno w języku polskim, jak i niemieckim.

Tym razem autorzy zapraszają do pasjonującej wędrówki po pięknych i tajemniczych zamczyskach Warmii i Mazur, Powiśla i historycznych Górnych Prus śladami ich twórców, rycerzy-mnichów Zakonu Krzyżackiego oraz dawnych Prusów, których kultura zmieciona została z powierzchni ziemi w rezultacie chrześcijańskiego podboju.

Książka ta łączy w sobie zalety albumu, publikacji popularnonaukowej i świetnego bedekera. Zawiera 475 znakomitych fotografii i, absolutne novum, 21 malarskich rekonstrukcji przedstawiających gotyckie zamki w formie średniowiecznych malowideł oraz niezliczoną ilość map, planów, rysunków i panoram starych mistrzów, dzięki którym udało się ocalić od zapomnienia pejzaż dawnych Prus. Ciekawe i dokładne opisy 46 warowni krzyżackich, biskupich i kapitulnych wraz z dziejami miast, które wokół nich powstały.

Czytelnik znajdzie tutaj też pełny opis systemu warowno-państwowego Krzyżaków (którego zamki były podstawą) i opisane po raz pierwszy modele zamków, według których wznoszono warownie dla niższych urzędników krzyżackich - wójtów, prokuratorów i komorników (do tej pory znany był jedynie model zamku najważniejszego - komturskiego).

Zrozumienie historii i architektury regionu ułatwiają artykuły pióra dwóch wybitnych uczonych - prof. Mariana Arszyńskiego i dr Janusza Trupindy, a dokładna mapa historyczno-turystyczna umożliwia wykorzystanie książki jako przewodnika.

index_08.jpg
Plik ściągnięto 13383 raz(y) 22,57 KB

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 15 Mar, 2007 21:48   

ech Az... gdzie? za ile?? i czemu tak drogo??? :mrgreen:
_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 15 Mar, 2007 21:50   

Cytat:
ech Az... gdzie? za ile?? i czemu tak drogo???


A ja wiem kto ma... nawet mogłem potrzymać w dłoni :-D
 
 
sztumianka 

Wysłany: Pon 02 Lip, 2007 09:08   

też ja trzymałam na zamku w malborku można kupić tzn koło zamku :P
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 02 Lip, 2007 18:06   

sztumianka napisał/a:
też ja trzymałam na zamku w malborku można kupić tzn koło zamku :P


na zamku pewnie jest tansza w ksiegarni wydawnicwa - ale moim skromnym zdaniem ksiazka nie warta ceny
 
 
sztumianka 

Wysłany: Pon 02 Lip, 2007 20:10   

100 z kawałkiem kosztuje
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 02 Lip, 2007 20:42   

Cytat:
100 z kawałkiem kosztuje


Trochę już OTując - Pałace polecam tych samych autorów - a i tańsza - warto
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Sob 21 Lip, 2007 16:58   

ŻE droga to fakt, aczkolwiek moja siostra w jakiejŚ wysyłkowej kupiła poniżej 100 zł. Ale moim zdaniem nie tyle nie warta ceny (a wręcz przeciwnie), co poprostu ceny, nie tylko książek, mają się nijak do naszych zarobków. A wracając do samej książki, to moim zdaniem jej jedyne wady wynikają z przyjętego zakresu opisywanego terytorium. Nie ma tu zamków leżacych poza Prusami właściwymi, czyli na Pomorzu i w Ziemi Chełmińskiej a z samych Prus nie ma zamków leżących obecnie w obwodzie kaliningradzkim. Natomiast w ramach opisywanego terytorium opisano nawet miejsca w których nie tylko nic się nie zachowało, ale nawet nie bardzo dziś wiadomo, w którym miejscu stała kiedyś siedziba zakonnego urzędnika. Są opisane zamki, których nie ma w doskonałe książce p. Haftki. Poza tym ma nad nią przewagę aktualności (np. Dzierzgoń). Do tego wspaniałe zdjęcia i interesujące rysunki (szkoda tylko, ze takie małe). Ogólnie POLECAM.
_________________
Kumkacz1
Ostatnio zmieniony przez Kumkacz1 Sob 21 Lip, 2007 16:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
virtualbob
[Usunięty]

Wysłany: Sob 18 Sie, 2007 12:35   

Kumkacz1 napisał/a:
ŻE droga to fakt, aczkolwiek moja siostra w jakiejŚ wysyłkowej kupiła poniżej 100 zł.

Wydawnictwo oferuje ją za 103 zł + koszt wysyłki:
http://www.arta.olsztyn.pl/zamki/zamowienie.htm
Kumkacz1 napisał/a:
Poza tym ma nad nią przewagę aktualności (np. Dzierzgoń). Do tego wspaniałe zdjęcia i interesujące rysunki (szkoda tylko, ze takie małe). Ogólnie POLECAM.

To chyba jednak powyższe zalety przeważają przy decyzji o zakupie. Poczekam tylko do wypłaty...
 
 
groszek 
mały kot na wielkiej drodze...


Wysłany: Pon 05 Paź, 2009 00:56   

Kupiłam już jakis czas temu "Zamki krzyżackie w Prusach" tylko innego wydawnictwa i tańsze.
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
kot przyparty do muru staje się Lwem ...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group