Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Tczew - Szkoła Morska
Autor Wiadomość
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 06 Paź, 2010 15:22   

Budynek szkoły w jesiennym słońcu

DSCF8486.jpg
Plik ściągnięto 97 raz(y) 100,54 KB

DSCF8488.jpg
Plik ściągnięto 87 raz(y) 104,52 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 20 Paź, 2010 00:13   

17 czerwca 1920 roku ...90 lat minęło
Cytat:
W I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie świętowano szczególną rocznicę - 90-lecie powołania pierwszej szkoły morskiej w naszym kraju. Miejsce nie było przypadkowe - to właśnie w grodzie Sambora 90 lat lat temu powołano Szkołę Morską z dwoma Wydziałami - Nawigacyjnym i Mechanicznym.


http://www.tcz.pl/index.p...I-LO-swietowalo
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
mirza2 
gryfita


Wysłany: Nie 30 Sty, 2011 23:05   

Tczewiak napisał/a:
W sąsiedzctwie Szkoły Morskiej, na "starym" cmentarzu są dwa groby osób związanych z historią tej Szkoły.


Na starym cmentarzu można znaleźć jeszcze jeden grób związany z postacią zasłużoną dla Szkoły Morskiej i odrodzonej floty, "Znaczy Kapitanem", kmdr. Mamertem Stankiewiczem.

W alejce przy krzyżu, nie opodal grobu kmdr. Floriana Hłaski, nieco w stronę Szkoły, znajduje się skromny grób najstarszej córki kmdr. Mamerta Stankiewicza - Zofii.

Urodziła się w Lipawie, w sierpniu 1913 roku. Razem z matką przetrwała tułaczkę lat wojny i rewolucji, wyjazd z Rosji do Nowego Jorku, powrót na Syberię, wojnę domową i zwycięstwo bolszewików nad armią Kołczaka, w której służył jej ojciec. Uniknęła śmiertelnego tyfusu i sprawiedliwości nowej władzy wobec rodzin "białogwardzistów".

Po Pokoju Ryskim, Stankiewiczom udało się repatriować do Polski, której granicę po długiej podróży przekroczyli w końcu lipca 1921 roku, a od września zamieszkali w Tczewie, gdzie ojciec Zofii objął kierownictwo Wydziału Nawigacyjnego tworzonej Szkoły Morskiej.

23 maja 1923 roku 10 letnia Zosia żegnała ojca wypływającego jako kierownik nauk na żagłowcu "Lwów" w pierwszy oceaniczny rejs polskiego okrętu.
Nie wiedzieli, że widzą się po raz ostatni.

W swoich wspomnieniach kmdr. Stankiewicz napisał:

Cytat:
W pierwszych dniach stycznia roku 1924 weszliśmy na redę Falmouth ... . Z Warszawy niebawem nadeszła wiadomość, że powrót nasz do Gdyni jest niemożłiwy na skutek dużej ilości lodu. Otrzymaliśmy polecenie skierowania się do Cherbourga, gdzie statek pozostanie na zimę ... . Po przybyciu na redę Cherbourga popłynąłem na ląd. Spieszno mi było odebrać pocztę ... . Na szalupie przeczytałem list od żony. Nasza starsza córka umarła na płonicę w końcu grudnia po czterech dniach choroby. Byłem boleśnie przybity tą wieścią i zdaje mi się, że wywarło to na mnie wrażenie niezatarte na przyszłe moje życie.


Pict1.jpg
Plik ściągnięto 92 raz(y) 79,98 KB

Pict2.jpg
Plik ściągnięto 77 raz(y) 136,65 KB

Pict3.jpg
Plik ściągnięto 88 raz(y) 127,92 KB

_________________
Pozdrawiam
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 30 Sty, 2011 23:20   

Tego nie wiedziałem. Myślałem że tylko dwa groby na tym cmentarzu związane są ze Szkołą Morską w Tczewie.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group