Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Tczewski zamek
Autor Wiadomość
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Nie 09 Maj, 2010 21:23   Zamek

Czy wiadomo coś, co z tym wykopaliskiem zrobią
- czy tylko pomiary i zakopią?
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 10 Maj, 2010 12:09   

Mają wkomponować te mury w podziemia powstającego tam budynku
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Brennus 

Wysłany: Pon 10 Maj, 2010 14:02   

wiekszość zdjęć które tu rpzedtsawiono pokazują cegły nowożytne o czym świądczy ich struktura wielkość jak i wątek. Fundamenty budowane w okresie późnego średniowiecza zwykły byc stawiane na kamieniach a dopiero na nich kładzono cegły.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 10 Maj, 2010 14:06   

nie dokopano sie jeszcze do calca - czyli kamiennych fundamentów ...a cegły w najgrubszym ( grubość 1 metra ) i w 3 innych murach to cegły średniowieczne. Rozmiar sposób układania i ręczne wykonanie to dowody na ich dawne pochodzenie.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 10 Maj, 2010 15:54   Zamek

Ale co, będzie to udostępnione do zwiedzania, czy nie?
Szkoda by było te pozostałości po zamku wkomponować w jakiś dom.
_________________

Ostatnio zmieniony przez Kristoph Pon 10 Maj, 2010 15:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 10 Maj, 2010 16:43   

Ziemia juz dawno została sprzedana ...mury są zbyt płytko usytuowane by je zakopać i zbyt cenne by niszczyć więc muszą zostać wkomponowane w budynek
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Pon 10 Maj, 2010 16:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 10 Maj, 2010 16:47   Zamek

Ciekawi mnie tylko, jak to będzie wyglądać.
_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 10 Maj, 2010 16:52   

Mam nadzieje że tak jak mury dawnej Bramy Gdańskiej w pubie Hirus
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 10 Maj, 2010 17:12   Zamek

Mogli by tak zrobić jak jak w Gdańsku Stary Młyn-sklep. Tam są odkryte stare fundamenty, pięknie oświetlone, a dookoła nich kawiarenka.
Nad nią powyżej sklepy.
_________________

 
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Pon 10 Maj, 2010 23:35   

Brennus napisał/a:
cegły nowożytne o czym świądczy ich wątek

Ciekawa jestem, o jaki wątek chodzi, bo ja rozpoznałam na zdjęciach wyłącznie wątek gotycki (główka - wozówka).
_________________
Surge Polonia
 
 
Brennus 

Wysłany: Wto 11 Maj, 2010 18:14   

wątek krzyzowy wydaje mi się że wystepuje w paru miejscach, a reszta po dokladniejszej analizie to faktycznie głownie gotycki :kciuki:
 
 
Feterniak 


Wysłany: Sro 12 Maj, 2010 00:24   

No i jest coraz ciekawiej:

http://tczew.portalpomorz...=4980&Itemid=34
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 14 Maj, 2010 09:06   

Uśmiech sam pojawia sie na twarzy :) FANTASTYCZNA WIADOMOŚĆ

Cytat:
Radość i poruszenie w środowisku tczewskich historyków. Wszystko z powodu opinii archeologów, którzy zakończyli prace na jednej z posesji przy ulicy Zamkowej. Zdaniem badaczy, odkryte w ubiegłym roku podczas prac budowlanych na prywatnej działce mury są fragmentem dużej gotyckiej warowni, która mogła należeć do krzyżackiego wójta.

Blisko rok temu pisaliśmy na naszych łamach o odkryciu na ulicy Zamkowej. Przypadkowy przechodzień-miłośnik historii - Krzysztof Jach - mijając teren budowy w rejonie ulicy Zamkowej, w wykopie dojrzał fragment ceglanego muru, który go zaintrygował. O całej sprawie poinformował tczewskich historyków Krzysztofa Kordę oraz Michała Kargula - obaj z tczewskiego oddziału Zrzeszania Kaszubsko-Pomorskiego. Podejrzewano, że może to być fragment istniejącego niegdyś na terenie grodu Sambora zamku. Teraz wszystko wskazuje na to, że te przypuszczenia się potwierdzą. Na stanowisku przy ulicy Zamkowej 8-13 pracowali archeologowie Mirosław Jonakowski i Zbigniew Sawicki, którzy podkreślają, że tak dużego odkrycia na terenie Starego Miasta jeszcze nie było(...)

http://www.tcz.pl/index.p...yzackiego-zamku
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Pią 14 Maj, 2010 21:36   

zet48 napisał/a:
FANTASTYCZNA WIADOMOŚĆ
:kciuki:
_________________
Surge Polonia
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pią 14 Maj, 2010 23:27   

Wow 8-)
_________________
.............................................
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sob 15 Maj, 2010 22:46   Zamek

No, nareszcie potwierdzenie. Na taką wiadomość wszyscy czekali.
Teraz już nam nikt nie powie, że w Tczewie wykopali byle co.
_________________

 
 
 
dirschauowiec 


Wysłany: Sro 19 Maj, 2010 21:39   

Zobaczymy co z zamkiem zrobią władze miasta.


http://tczew.portalpomorz...=5029&Itemid=34
Ostatnio zmieniony przez dirschauowiec Sro 19 Maj, 2010 21:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
svistak 


Wysłany: Nie 23 Maj, 2010 07:34   

Nadchodzi fala, może nie zdążą zrobić nic... :-/
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
svistak 


Wysłany: Pią 04 Cze, 2010 08:51   

No i w miejscu zamku jest teraz malutki basen...
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 18 Cze, 2010 08:49   

W swojej nowej książce "Wędrówki po średniowiecznym Tczewie. Kto, co, kiedy i dlaczego" autor Józef Golicki nie zgadza się z opiniami archeologów i twierdzi, że są to zwykłe mury obronne miasta. Wg niego Zamek znajdował się dwie działki dalej na południe.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Feterniak 


Wysłany: Pią 18 Cze, 2010 18:13   

To znaczy na Zamkowej 10?

Mógłbyś to przybliżyć? Bo z tego co rozumiem archeolodzy twierdzą, że na Zamkowej 12/13 dokopali się fragmentu większej budowli, która najpewniej - zgodnie z tym co podaje prof. Długokęcki w swojej monografii miasta ciągnęła się aż do numeru 8.

Więc te dwie działki obok są niezmiernie intrygujące.
Ostatnio zmieniony przez Feterniak Pią 18 Cze, 2010 18:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 18 Cze, 2010 20:30   

Feterniak napisał/a:
To znaczy na Zamkowej 10?

Mógłbyś to przybliżyć? Bo z tego co rozumiem archeolodzy twierdzą, że na Zamkowej 12/13 dokopali się fragmentu większej budowli, która najpewniej - zgodnie z tym co podaje prof. Długokęcki w swojej monografii miasta ciągnęła się aż do numeru 8.

Więc te dwie działki obok są niezmiernie intrygujące.

Autor podczas promocji swojej ostatniej książki przemawiając podważył tezę o znalezieniu warowni podczas prac budowlanych na działce za budynkiem przy ul. Zamkowej 13.
Stwierdził iż zamek musi znajdować się dalej na południe i bliżej Klasztoru Dominikanów. Jako "dowód" podał opis sytuacji zdobycia zamku przez Krzyżaków ...warownia została podpalona, a od jego pożaru zajął się pobliski klasztor. Drugim potwierdzaniem tezy autora miały być opisy zamku z XVI wieku jak i te późniejsze. Jednak wymienione w książce opisy zamku (Lustracja z 1565 roku, "Historia miasta Tczewa" z 1743 roku autorstwa pastora tczewskiego Jana Henryka Schneidrea oraz "Osobliwości historyczne Tczewa" Ludwika Karola Preussa z 1860 roku) stawiają zamek w północno-wschodnim narożu murów obronnych miasta (nie jak twierdził auror nieco dalej na południe w okolicy klasztoru) ...Józef Golicki wymienia właśnie mury na zamkowej jako ten narożnik, sam sobie przecząc.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Feterniak 


Wysłany: Sob 19 Cze, 2010 10:40   

No tak....

I znów nam się rodzi kolejna legenda, na wzór tej o bohaterskim, trzymiesięcznym oblężeniu przez Krzyżaków Tczewa aż do lutego 1309 roku... A wystarczyło by choćby dokładnie przeczytać wypowiedzi archeologów w prasie.

Bo z tego co kojarzę to tak:

1. Znaleziono obiekt bez wątpienia pochodzący z czasów krzyżackich (a nie zamek Sambora). Co więcej okazało się, że idealnie pokrywa się on z planami podawanymi przez XIX wiecznych historyków, a potem błędnie przez profesora Roznenkranca przypisanych czasom Sambora (gdzieś wcześniej w tym wątku jest ten plan).

2. Jak wielokrotnie pisał i mówił profesor Śliwiński, wbrew dawniejszym sądom, jest mało prawdopodobne by zamek Sambora był stuprocentową murowaną warownią, bo w połowie XIII wieku nawet Krzyżacy takich jeszcze nie stawiali. w najlepszym wypadku były to jakieś murowane budynki (wieża, kaplica?) otoczone klasycznym wałem drewniano-ziemnym (które się w listopadzie 1309 roku pięknie spaliły).

Ergo to co odkopano, to najwyżej obiekty zbudowane na miejscu spalonej siedziby Sambora II, która mogła być przecież mniejsza niż późniejsze założenie zakonne. Jak dobrze szacuje, to odkopano góra 1/8, albo jeszcze mniej ewentualnego zamku i ciągle możemy domniemywać jak daleko ciągnął się on na południe i na ile pokrywał się z obiektem wybudowanym przez Sambora...

Jakby się samborowa siedziba pokrywała grubsza z tym co dokopano, a to co odkopano pokryje się w pełni z tym co nam wyrysowali w XIX wieku historycy, to w Tczewie Krzyżacy postawili obiekt większy niż zamek w Gniewie! Wystarczy zresztą spojrzeć gdzie znajduje się budynek na Zamkowej 8 - na południe od kościoła klasztornego...


Aż chyba sobie kupie ta książkę jak tam takie kwiatki wesołe...
 
 
dirschauowiec 


Wysłany: Sob 19 Cze, 2010 13:37   

Byłem na promocji, przeczytałem też książkę Golickiego. Do wpisu Feterniaka dodam tylko, że zdaniem autora publikacji pozostałości średniowiecznego budynku odkryte na Zamkowej to spichlerz lub słodownia. Jak ma się do tego fakt, że archeolodzy znaleźli tam ceramiczne płytki posadzkowe, a jedno z odkrytych pomieszczeń było na 99 proc. sklepione? Czy takie "luksusy" zainstalowano by w zwykłym obiekcie gospodarczym?

Oczywiście nie wyklucza to możliwości, że po opuszczeniu przez Krzyżaków zamku jego obiekty były wykorzystywane w celach gospodarczych.

Według Golickiego na Zamkowej nie odkryto wcale zamku Sambora II. Autor zapomniał jednak dodać, że nikt tak nigdy nie twierdził (ani historycy, ani archeolodzy). Mowa jest o zamku krzyżackim.
Ostatnio zmieniony przez dirschauowiec Sob 19 Cze, 2010 13:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 19 Cze, 2010 13:54   

dirschauowiec napisał/a:
Według Golickiego na Zamkowej nie odkryto wcale zamku Sambora II. Autor zapomniał jednak dodać, że nikt tak nigdy nie twierdził (ani historycy, ani archeolodzy). Mowa jest o zamku krzyżackim.

Autor wykluczył istnienie w miejscu odkrycia na Zamkowej jakiegokolwiek zamku, pisząc że mógł to być spichlerz lub słodownia pobliskiego browaru oraz nazywając odkryte mury zwykłymi murami obronnymi miasta. Wg niego mury zamku miały początek nieco dalej na południe.
Zgadzam się z Tobą że luksusów typu ceramiczne posadzki czy ozdobne sklepienia nie mogły być instalowane w pomieszczeniach gospodarczych, a fakt że w jednym miejscu znaleziono nadpalone ziarna zbożowe może być dowodem na istnienie w tym miejscu zamkowej ( mam na myśli tu warownie krzyżacką ) spiżarni.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Feterniak 


Wysłany: Sob 19 Cze, 2010 17:27   

Heee, to coraz ciekawiej.

Przecież właśnie to ziarno zbożowe jest jednym z kluczowych dowodów, że dokopano się do pozostałości budowli, o których wspominała lustracja z 1565 roku. Jest to to pierwsza pewna wzmianka o zamku, przy którym stał mielcuch, czyli słodownia przerabiający zboże na potrzeby browarów.


Warto zwrócić uwagę na na to, że jak mówili archeolodzy - zamek uległ katastrofie budowlanej i wcale nie jest pewne czy został całkowicie ukończony, a z dużą dozą prawdopodobieństwa, należy stwierdzić, że w momencie gdy wójt tczewski mieszkał już w Sobowidzu (więc już ostatnia ćwierć XIV w.!) mógł on już przestać pełnić rolę militarną i funkcjonować jak w latach 1565-1626 - jako obiekty gospodarcze użytkowane przez mieszczan.

Tutaj mam tylko jedną zagwózdkę. Skądś pamiętam (z Rozenkranca?), że niby w czasie powstania w 1454 roku związkowcy ze Związku Pruskiego rozebrali także zamek w Tczewie.

Jak przy okazji sprawy zamkowej przeglądałem swoje różne książki, to nigdzie tego nie znalazłem (stąd wydaje mi się, że mógł o tym pisać Rozenkranc, bo go nie mam).

I tu dwa pytania: ktoś z was kojarzy taką wzmiankę? A jak tak, to na podstawie jakiego źródła o tym jest napisane?

Bo to jest istotna informacja mówiąca nam o militarnym wykorzystywaniu tczewskiego zamku (jak rozebrali, to znaczy, że pełnił taka funkcję aż do 1454 roku).
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 19 Cze, 2010 17:37   

O 1454 roku słyszałem tylko tyle że tego roku mianowano starostą Tczewskim, gniewskim i starogardzkim Jana z Jani

...czy tego roku zaczęła sie trzynastoletnia wojna z Zakonem Krzyżackim ?
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
dirschauowiec 


Wysłany: Nie 20 Cze, 2010 14:12   

Też gdzieś czytałem o rozebraniu zamku w Tczewie w 1454 r., analogicznie do podobnych wydarzeń np. w Gdańsku i Toruniu, ale gdzie ta wzmianka była już nie pamiętam. Muszę poszperać w biblioteczce.
 
 
dirschauowiec 


Wysłany: Nie 20 Cze, 2010 23:19   

Jeszcze o najnowszej książce Józefa Golickiego. Autorowi trzeba oddać to, że przekonująco udowadnia (str. 49-50), że tczewski zamek mógł zostać zbudowany na terasie zalewowej Wisły, w co niektórzy nie mogą uwierzyć.
 
 
dirschauowiec 


Wysłany: Nie 20 Cze, 2010 23:23   

Feterniak napisał/a:
Tutaj mam tylko jedną zagwózdkę. Skądś pamiętam (z Rozenkranca?), że niby w czasie powstania w 1454 roku związkowcy ze Związku Pruskiego rozebrali także zamek w Tczewie.

Jak przy okazji sprawy zamkowej przeglądałem swoje różne książki, to nigdzie tego nie znalazłem (stąd wydaje mi się, że mógł o tym pisać Rozenkranc, bo go nie mam).

I tu dwa pytania: ktoś z was kojarzy taką wzmiankę? A jak tak, to na podstawie jakiego źródła o tym jest napisane?

Bo to jest istotna informacja mówiąca nam o militarnym wykorzystywaniu tczewskiego zamku (jak rozebrali, to znaczy, że pełnił taka funkcję aż do 1454 roku).


Podaję za Romanem Landowskim (który zapewne cytuje inne źródło): "W końcu 1723 r. dokument tczewskiej rady miejskiej stwierdzał, że zamek został zniszczony w pierwszym okresie wojny trzynastoletniej."
Ostatnio zmieniony przez dirschauowiec Nie 20 Cze, 2010 23:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group