Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Cegielnia w Kałdowie
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 03 Maj, 2007 22:09   Cegielnia w Kałdowie

Cegielnia w Kałdowie

Posiadacie jakieś informacje o tym miejscu? Swego czasu Steinbrecht non stop korzystał z tych cegieł przewożąc je nogatem na łodziach do odbudowy zamku.

Pożyczylem sobie zdjęcie z postu Feuchtwagena - http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?p=3924#3924

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Czw 03 Maj, 2007 22:18   

Produkcję cegieł zaprzestano w latach '80-tych XX w., część produkcyjną i komim rozebrano w latach '90-tych, budynki biurowo-mieszkalne istnieją.

GoogleEarth_Image.jpg
Plik ściągnięto 7478 raz(y) 67,98 KB

cegielnia.jpg
Plik ściągnięto 7482 raz(y) 84,21 KB

Bendzi 

Wysłany: Czw 07 Cze, 2007 21:00   

Mojej babci dom właśnie z tych cegieł jest zrobiony! I jak dobrze pamiętam to jest jeszcze z Nowej Wsi!

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 07 Cze, 2007 21:05   

Bendzi napisał/a:
Mojej babci dom właśnie z tych cegieł jest zrobiony!

A ma wytłoczone napisy na cegłach?

Bendzi 

Wysłany: Pią 08 Cze, 2007 09:47   

No pewnie! I jeszcze mi się przypomniało ale nie jestem pewien na 100% że jest tam też Dąbrówka Malborska!

malborczyk 

Wysłany: Wto 10 Lip, 2007 13:02   

W Kałdowie były dwie cegielnie

Bartosz 
Mistrz

Wysłany: Pią 13 Lip, 2007 21:02   

malborczyk napisał/a:
W Kałdowie były dwie cegielnie

Możesz podać lokalizację tej drugiej. Pytałem się taty czy była druga cegielnia i powiedział że była tylko jedna. W latach 60, XX wieku pobliska szkoła podstawowa organizowała wycieczki właśnie do cegielni.

malborczyk 

Wysłany: Sob 14 Lip, 2007 10:33   

Cegielnia „Dampfziegelei – Kalthof” Juliusa Renka. Składała się ona z dwóch osobno działających cegielni: z powstałej w 1850 roku „Dampfziegelei – Kalthof” braci Pankninów i z 1864 roku „Marienburger Ziegelei und Tonwarenfabrik” (przekształconą w 1872 roku w spółkę akcyjną). Część tej ostatniej wykupili w 1919 roku Otto Bähr i Julius Renk. W latach 1919-1931 nastąpiło połączenie w jedną cegielnie Renka.

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Wto 01 Lip, 2008 20:04   

Zabudowania cegielni - stan obecny.

20080701_124729.JPG
Plik ściągnięto 7046 raz(y) 117,24 KB

20080701_124804.JPG
Plik ściągnięto 7046 raz(y) 112,33 KB

20080701_124836.JPG
Plik ściągnięto 7046 raz(y) 108,7 KB

20080701_124852.JPG
Plik ściągnięto 7046 raz(y) 112,37 KB

20080701_125046.JPG
Plik ściągnięto 7046 raz(y) 119 KB

adam74 

Wysłany: Nie 07 Gru, 2008 23:15   Cegielnia

Tego domku z nr 9 juz nie ma ,został zrównany z ziemią, ( o ile sie nie mylę to była to portiernia z wagą )w tym miejscu został pobudowany nowy domek jednorodzinny, a za nim następny. Budynek na którym jest flaga z napisem POLSKA pewnej znanej firmy browarnianej jeszcze stoi, w nim bodajże były biura cegielni. Za tym budynkiem stoi jeszcze jeden budynek, mianowicie swietlica, która należała do dóbr owej cegielni ( w obecnej chwili stoi pusty, mieszkańcy zostali wysiedleni, i niszczeje a z tego co widac to okoliczni mieszkańcy korzystają z jego łatwopalnych dóbr-drewno na opał ) Odbywały sie tam wszelkiej maści imprezy kulturalne np choinka dla dzieci :-) Z kolei ten budynek koloru zielonego, drewniany ( z zewnątrz ) również jescze stoi. Przed wojna mieszkał w nim na piętrze, właściciel cegielni. Salonem jego mieszkania był pokój z balkonem. Balkon ten dobrze widac po skreceniu w ul. Dębową z ul. Tczewskiej. W niedalekiej odległości od tego budynku, od strony balkonu, znajduje sie jeszcze basen p.poz , on równiez należał do cegielni. Przed wejściem do tego budynku był piekny krzak poniemieckiego krzewu bzu. Alez tam musiało byc ładnie... Słup od bramy wjazdowej do cegielni, ten na zdjęciu, został wyrwany i już go niema. Z tego co słyszałem został rozbity w drobny mak. I taki sie na chwile obecna przedstwaia obraz Naszej cegielni. :cry:
A o tym "pałacu" który jest wybudowany na terenie cegielni nie wspomnę...zapewne wiekszosc z was widziała
Ostatnio zmieniony przez StormChaser Nie 07 Gru, 2008 23:42, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu