Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Biała Góra - Magazyny (?)
Autor Wiadomość
Krzysiek80 

Wysłany: Czw 02 Lip, 2009 09:35   Biała Góra - Magazyny (?)

Mam takie pytanie. Czy to możliwe, że w lasach pomiędzy Sztumem a Białą Górą znajdowały się w czasie II WŚ jakieś magazyny broni lub paliwa? Słyszeliście coś o tym?
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Nie 11 Mar, 2012 12:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 02 Lip, 2009 09:41   

nigdy nie słyszałem o czymś takim, zresztą zachowałyby się jakieś ślady, np. fundamentów.
słyszałem natomiast, że krótko przed wkroczeniem Rosjan do Sztumu wszystkie materiały, broń i amunicja, której nie zdołano ewakuować wcześniej zostały wysadzone przez Niemców w lesie w okolicach jeziora Parleta.
_________________

 
 
Krzysiek80 

Wysłany: Czw 02 Lip, 2009 09:44   

a czy w okolicach Białej Góry toczyły się jakieś walki? W sumie to ważny punkt strategiczny
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 02 Lip, 2009 09:47   

o walkach nic nie wiem - Jagowbrucke został wysadzony przez Niemców, śluzy nie udało im się dobrze wysadzić (spartolili robotę albo zawiódł materiał), Rosjanie wysadzili Westpreussenkreuz (ale nie wiem czy natychmiast czy dopiero trochę później)
wokól wzgórza gdzie stał pomnik jest ponoć sporo niewypałów, możliwe że było ono bombardowane lub ostrzeliwane...
_________________

 
 
Krzysiek80 

Wysłany: Czw 02 Lip, 2009 10:05   

Przeglądałem teraz ten teren z grubsza na geoportalu, nie widać żadnych okopów w tych okolicach. Więc teren albo nie był broniony, albo okopy/ziemianki są w lesie i z góry ich nie widać.
O tym pomniku też coś czytałem, ale to, że go bombardowali pierwszy raz słyszę.
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 02 Lip, 2009 10:30   

ani okopów ani ziemianek nie było w okolicy na pewno. o niewypałach słyszałem od ludzi, którzy penetrowali okolice z wykrywaczami metali, skąd by się tam wzięły, jeśli nie z ostrzału lub bombardowania?
swego czasu znalazłem w sieci wspomnienia (po niemiecku) jednego z mieszkańców Bialej Góry z okresu wkroczenia Rosjan do wsi i pierwszych tygodni po tym fakcie, niestety, nie zapisałem ich sobie i potem już nie odnalazłem, a szkoda, bo z tego co przeleciałem pobieżnie (i zrozumiałem) były bardzo ciekawe!
_________________

 
 
Krzysiek80 

Wysłany: Czw 02 Lip, 2009 10:36   

Wszedłem tutaj na nick mojego brata i znalazłem wątek, który Ty założyłeś : http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=415 . Widzę, że interesujesz się tymi okolicami. A wiesz może gdzie są "wilcze lasy"?
 
 
mikos69 

Wysłany: Czw 02 Lip, 2009 10:54   

Rosjanie 2 miesiące "zdobywali " przeprawę na Nogacie w Malborku całkiem możliwe że próbowali przekroczyć rzekę na śluzie na Wielbarku albo też i w Białej Górze. W końcu były to dogodne miejsca do przekroczenia rzeki. W lesie Wielbarskim wysadzono skład amunicjii w jednym z bunkrów do dzisiaj jest w rozsypce
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 02 Lip, 2009 10:58   

Krzysiek80 napisał/a:
A wiesz może gdzie są "wilcze lasy"?

pewnie w okolicach leśniczówki Wilki :mrgreen:
_________________

 
 
Stalovy 


Wysłany: Czw 02 Lip, 2009 19:32   

Tam (lasy pomiędzy Białą Górą a Uśnicami) faktycznie jest mnóstwo amunicji, trotylu, pocisków artyleryjskich, metalowych części broni - wystarczy zerwać wierzchnią warstwę mchu by to znaleźć. Mogę mniej więcej zaznaczyć na zrzucie z Google Maps obszar występowania tych śmieci.

PS. Obszar ten nazywany jest "Czarną Drogą", ale nie mam pojęcia skąd ta nazwa.
_________________
Zapraszam na stronę projektu "Sztum w fotografiach - dawniej i dziś" na stronie www.sztum.za.pl
Ostatnio zmieniony przez Stalovy Czw 02 Lip, 2009 19:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Loki 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Czw 02 Lip, 2009 20:31   

jest tam tego bardzo dużo, zdarzają się też sporadycznie głębokie leje. Mój dziadek, który był nadleśniczym wspominał, że robotnicy leśni niechętnie wykonywali tam prace - z uwagi właśnie na pamiątki. Kiedyś,jako dzieciak wyciągnąłem z kilkoma kolegami całkiem spory nabój artyleryjski, dosłownie spod mchu.
_________________
To co najprostsze, nie zawsze jest najlepsze, ale to co najlepsze zawsze jest proste.

Heinrich Tessenow.
 
 
mikos69 

Wysłany: Czw 02 Lip, 2009 23:48   

Loki napisał/a:
Kiedyś,jako dzieciak wyciągnąłem z kilkoma kolegami całkiem spory nabój artyleryjski,
mi też się to trafiło ale w lesie wielbarskim
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group