Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Tczew - miejskie ciekawostki
Autor Wiadomość
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 13 Lis, 2009 00:07   

Dowiedziałem się że wiele z tych wiszących kloszy trafiło na okoliczne ogródki działkowe ...ludzie używali ję jako zwykłe lampy przy działkowych altanach
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
ORZ-1 


Wysłany: Pią 13 Lis, 2009 00:10   

zet48 napisał/a:
Dowiedziałem się że wiele z tych wiszących kloszy trafiło na okoliczne ogródki działkowe ...ludzie używali ję jako zwykłe lampy przy działkowych altanach


Słuchaj! To warto by kiedys tam wyruszyc z foto-pstrykiem, nie?

A teraz na jesien to najlepsza pora na focenie lamp - liści już prawie nie ma, widać daleko, także w te działki, więc . . . . :roll: :?: :idea: :idea: :idea: :idea: w pole ruszyc trzeba :hihi:
_________________
Pozdrawiam

Staszek
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 13 Lis, 2009 00:11   

Tylko czasu ostatnio brak na spacery z aparatem.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
ORZ-1 


Wysłany: Pią 13 Lis, 2009 22:09   

zet48 napisał/a:
Tylko czasu ostatnio brak na spacery z aparatem.


Wiesz, to sprawa względna

Ja większość swoich zdjęć opraw zrobiłem w sposób niezamierzony!

Wystarczy nosić niewielki aparat, którego w każdej chwili można użyć - i trzeba uzyć - i tego sie trzymajmy :hihi:

Teraz nie ma juz prawie liści, więc mówię Ci i mówię Wam - taaaaaaaaakie cuda oświetleniowe wychodza na światło dzienne - licze na Wasze udane łowy :lol:
_________________
Pozdrawiam

Staszek
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 26 Lis, 2009 18:55   

Na początku XX wieku istniał drogowy most na wysokości dawnej strzelnicy Bractwa Kurkowego łączący dzisiejsze ulice 30-go Stycznia i Targową :)

Poniżej plany miasta z 1904 r. i 1931 r. na których widoczny jest most ...oraz współczesna mapa, dziś po moście nie ma śladu, a takie rozwiązanie odkorkowało by miasto.

plan_1904.jpg
Plik ściągnięto 95 raz(y) 82,62 KB

(1395).jpg
Plik ściągnięto 92 raz(y) 81,85 KB

mapa tczew.jpg
Plik ściągnięto 98 raz(y) 110,85 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 26 Lis, 2009 19:46   

Znalazłem jeszcze zdjęcie lotnicze Tczewa prawdopodobnie z 1928 roku :) ...zaznaczyłem na tym zdjęciu ów most :)

SDC14886.jpg
Plik ściągnięto 121 raz(y) 46,42 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 07 Gru, 2009 19:01   

Wracając do tematu wiszących lamp ulicznych ...to pocztówka z Allegro na której widać takie właśnie latarnie

843364095.jpeg
Plik ściągnięto 117 raz(y) 32,71 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
ORZ-1 


Wysłany: Wto 08 Gru, 2009 00:53   

Zabytkowe one, zabytkowe, więc typu ani producenta nie znamy :-/
_________________
Pozdrawiam

Staszek
 
 
aga_piet 


Wysłany: Nie 11 Kwi, 2010 22:20   

Zwróciłam uwagę na takie ustrojstwo na ul. Kościuszki i zastanawiałam się co to jest. Obstawiałam że pozostałości po sklepowych roletach :D To moje jest chyba ujęte w Twoim schemacie, na pewno bacznie się przyjrzę.
_________________
Offfotopiki
9 na 10 brytyjskich gospodyń domowych nie potrafi odróżnić masła Whizoo od martwego kraba
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 04 Maj, 2010 13:40   windki korbowe

Cześć.Te windki korbowe służyły nie tylko do opuszczania i podnoszenia ulicznych opraw oświetleniowych.
Częściej miały inne zadania. Ale chyba wiecie to lepiej niż ja.
W razie zainteresowania napiszę troszkę więcej.
_________________

Ostatnio zmieniony przez Kristoph Wto 04 Maj, 2010 13:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
aga_piet 


Wysłany: Wto 04 Maj, 2010 19:55   

Napisz, napisz! :ok:
_________________
Offfotopiki
9 na 10 brytyjskich gospodyń domowych nie potrafi odróżnić masła Whizoo od martwego kraba
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 04 Maj, 2010 21:05   Mechanizm

Cześć aga_piet. Właśnie tak jak przypuszczasz bardzo często te urządzenie służyło do
zwijania i rozwijania rolet sklepowych ( markiz ). Tych urządzeń w Tczewie było wiele.
Na pewno także podciągały linki stalowe z oświetleniem.
_________________

 
 
 
ORZ-1 


Wysłany: Czw 06 Maj, 2010 22:58   

aga_piet napisał/a:
Zwróciłam uwagę na takie ustrojstwo na ul. Kościuszki i zastanawiałam się co to jest. Obstawiałam że pozostałości po sklepowych roletach :D To moje jest chyba ujęte w Twoim schemacie, na pewno bacznie się przyjrzę.


A może pokaż nam zdjęcie tego czegoś? :roll:
Na 99,9 % jestem w stanie ocenić, czy to windka korbowa do opuszczania opraw ulicznych czy nie

Mechanizmy do opuszczania sklepowych rolet są inaczej zbudowane, to najczęściej jest taka metalowa, kwadratowa skrzynka z miejscem do włożenia korby, zaś w środku są dwa koła zębate, stykające się bokiem (tak jakby widzieć połowę mechanizmu różnicowego w samochodzie). Jedną zebatkę kręci się za pomocą korby, a druga porusza już tymi roletami. Takie ustrojstwo nie ma nic wspólnego z windką korbową do opraw ulicznych (no, poza tym, że jest tam i tam zastosowana korba :-) )

:arrow: Kristoph - nie wykluczam możliwośći użycia windek korbowych ("oświetleniowych") do opuszczania i podnoszenia rolet sklepowych, chciałbym ujrzeć taka adaptację tego mechanizmu - dasz radę to gdzieś sfocić ????????????
_________________
Pozdrawiam

Staszek
Ostatnio zmieniony przez ORZ-1 Czw 06 Maj, 2010 23:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
aga_piet 


Wysłany: Pią 07 Maj, 2010 09:55   

ORZ-1 - pisałam o tym samym mechanizmie, który pokazałeś w swoich zdjęciach,(na Kościuszki kamienica obok sklepu) więc nie robiłam zdjęcia:
http://images41.fotosik.p...4a368d7e6e7.jpg

Zainteresowana tematem chodzę bacznie obserwując ściany kamienic. Namierzyłam niemal wszystkie pokazane w tym wątku, nie mogę jednak zlokalizować tych z ul. Ogrodowej. Mógłbyś powiedzieć w którym to miejscu?
_________________
Offfotopiki
9 na 10 brytyjskich gospodyń domowych nie potrafi odróżnić masła Whizoo od martwego kraba
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 07 Maj, 2010 10:49   

aga_piet napisał/a:
Zainteresowana tematem chodzę bacznie obserwując ściany kamienic. Namierzyłam niemal wszystkie pokazane w tym wątku, nie mogę jednak zlokalizować tych z ul. Ogrodowej. Mógłbyś powiedzieć w którym to miejscu?

Ja myślę że chodzi tu o budynek Centrum Edukacji Dorosłych
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 07 Maj, 2010 15:10   Mechanizm

Taki okrągły mechanizm widać właśnie na fotce ZETA - w tym temacie str.2 po prawej stronie,
a dokładnie nad nim markiza sklepowa. Pamiętam dobrze że w północnej pierzei rynkowej od Baru Wisełka
w prawo były cztery takie mechanizmy, a nad jednym z nich była jeszcze cała rama po markizie sklepowej.
_________________

 
 
 
ORZ-1 


Wysłany: Nie 09 Maj, 2010 21:11   

aga_piet napisał/a:
ORZ-1 - pisałam o tym samym mechanizmie, który pokazałeś w swoich zdjęciach,(na Kościuszki kamienica obok sklepu) więc nie robiłam zdjęcia:
http://images41.fotosik.p...4a368d7e6e7.jpg



Tak, tak - ten mechanizm http://images41.fotosik.p...4a368d7e6e7.jpg to właśnie windka korbowa! ! :clap:

aga_piet napisał/a:
ORZ-1 -
Zainteresowana tematem chodzę bacznie obserwując ściany kamienic. Namierzyłam niemal wszystkie pokazane w tym wątku, nie mogę jednak zlokalizować tych z ul. Ogrodowej. Mógłbyś powiedzieć w którym to miejscu?


Aga - kolejne fotki tych mechanizmów będą mile widziane! :-D
_________________
Pozdrawiam

Staszek
Ostatnio zmieniony przez ORZ-1 Nie 09 Maj, 2010 21:13, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 11 Maj, 2010 20:36   

Na mapce nie jest zaznaczona windka korbowa znajdująca się na ul. Zamkowa 16.
Przyjrzałem się jej dokładnie >> jest to windka korbowa OŚWIETLENIOWA.
Zrobiłem ujęcie z innego profilu.

Windka korbowa.jpg
Plik ściągnięto 54 raz(y) 115,22 KB

_________________

 
 
 
ORZ-1 


Wysłany: Nie 16 Maj, 2010 23:55   

:arrow: Kristoph REWELACJA! :ok:



Dodatkowo miałbym prośbę, czy możesz też rzucić okiem w górę? NAd każdym takim mechanizmem muszą być widoczne w górze na elewaci takie specjalne kółka wystające z muru - przez nie szła stalowa linka z windki do oprawy wiszącej nad środkiem ulicy

A czy mógłbyś sfocić inne egzemplarze tego mechanizmu?
Wraz z ewentualnymi resztkami kółek wysoko na elewacji?
_________________
Pozdrawiam

Staszek
Ostatnio zmieniony przez ORZ-1 Nie 16 Maj, 2010 23:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 17 Maj, 2010 17:26   Mechanizmy korbowe

Zobaczę co da się zrobić. Borykam się właśnie z aparatem.
Pomimo że jest na gwarancji nie chcą mi go naprawić. :cry:
_________________

Ostatnio zmieniony przez Linka Pon 17 Maj, 2010 19:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
ORZ-1 


Wysłany: Pią 21 Maj, 2010 23:34   

A to smyki jedne! Gwarancja jest, ale naprawy nie widać :hihi:

A ja poczekam na Twoje cykanie, a co! :-D
_________________
Pozdrawiam

Staszek
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010 17:52   Mechanizm korbowy

Mam, Zamkowa 16 ma nad mechanizmem korbowym taki hak. Na pewno do linki stalowej trzymającej niegdyś lampę uliczną.
Oto on:

Mechanizm korbowy.jpg
Plik ściągnięto 74 raz(y) 142,75 KB

Mechanizm kor.jpg
Plik ściągnięto 87 raz(y) 144,22 KB

_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010 18:06   

Jeszcze jeden mechanizm (a raczej jego resztki) znajduje się na budynku przy ul. Zamkowej 19 ...jest również hak

DSCF3765.jpg
Plik ściągnięto 85 raz(y) 52,85 KB

DSCF3763.jpg
Plik ściągnięto 78 raz(y) 67,64 KB

DSCF3764.jpg
Plik ściągnięto 85 raz(y) 65,59 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
ORZ-1 


Wysłany: Nie 23 Maj, 2010 22:58   

Świetnie Kristoph !!!

Te haki to z pewnością miejsca mocowania stalowej linki wiszącej w poprzek ulicy. (ale uwaga: czasem mogą to być tzw. ślepe haki, służące tylko do mocowania rusztowania w trakcie remontu elewacji)

Ale powinny tam jeszcze być inne ślady:

Chodzi o tzw. kółka odciągowe, przez które musiała iść w górę linka od windki i właśnie w tym kółku robiła zakręt z pionu do poziomu i szła dalej już nad ulicą prosto do lampy ulicznej




Widzisz tam gdzieś tego typu ślady ????????????
_________________
Pozdrawiam

Staszek
Ostatnio zmieniony przez ORZ-1 Nie 23 Maj, 2010 23:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
aga_piet 


Wysłany: Wto 25 Maj, 2010 21:46   

Ja mam, długo zbierałam się, wciąż mi było nie po drodze albo bez aparatu :)
Przy większości mechanizmów znanych nam z tego wątku NIE MA takich kółek (Fara, Zamkowa, Biblioteka).
Kółko jest jednak nad mechanizmem na Kościuszki oraz na budynku CED-u od strony Ogrodowej (tam mecahnizmu juz nie ma, ostało się kółko hen u góry, po mechanizmie ani śladu, co pokazuje foto).

_odcionk2_ogrodowa.jpg
Tu widać, że nie ma już mechanizmu poniżej
Plik ściągnięto 375 raz(y) 90,24 KB

_odcionk1_ogrodowa.jpg
odciąg na ul. Ogrodowej (CED)
Plik ściągnięto 463 raz(y) 114,42 KB

_odcionk2_kosciuszki.jpg
pozostałość mechanizmu (znana już z tego wątku)
Plik ściągnięto 350 raz(y) 144,49 KB

_odcionk3_kosciuszki.jpg
ten sam od drugiej strony
Plik ściągnięto 438 raz(y) 122,94 KB

_odcionk1_kosciuszki.jpg
Tak wygląda kółko nad mechanizmem na ul. Kościuszki.
Plik ściągnięto 449 raz(y) 107,04 KB

_________________
Offfotopiki
9 na 10 brytyjskich gospodyń domowych nie potrafi odróżnić masła Whizoo od martwego kraba
 
 
 
aga_piet 


Wysłany: Nie 06 Cze, 2010 20:25   

ORZ-1 - znalazłam jeszcze dwa kołowrotki, niestety beż śladów mechanizmów poniżej. Jeden mieści się na Chopinaj 26, drugi na Czyżykowskiej 14 (budynek na rogu, gdzie ulica skręca prostopadle do Wisły). Nie jestem pewna czy to to - o ile ten na Czyżykowskiej wygląda na "ten", to na Chopina mam wrażenie że się ciut różni. Czy jest możliwe, że takie kółka miały zastosowanie do czegoś jeszcze innego?

kolowrotek_chopina1.jpg
Plik ściągnięto 365 raz(y) 123,71 KB

kolowrotek_chopina2.jpg
Plik ściągnięto 456 raz(y) 90,93 KB

kolo_czyzykowska1.jpg
Plik ściągnięto 437 raz(y) 139,97 KB

kolo_czyzykowska2.jpg
Plik ściągnięto 364 raz(y) 121,67 KB

_________________
Offfotopiki
9 na 10 brytyjskich gospodyń domowych nie potrafi odróżnić masła Whizoo od martwego kraba
Ostatnio zmieniony przez aga_piet Nie 06 Cze, 2010 20:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 20 Cze, 2010 19:49   

Ciekawe mechanizm na budynku Szkoły Muzycznej ...do czego mógł służyć?

DSCF4758.jpg
Plik ściągnięto 76 raz(y) 62,36 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Nie 20 Cze, 2010 20:13   

zet48 napisał/a:
do czego mógł służyć?
To jest żurawik transportowy. Na zdjęciu widać właz piwniczny , przez który można było wyciągać lub opuszczać towary do piwnicy.
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 20 Cze, 2010 20:15   

Kuglow napisał/a:
To jest żurawik transportowy. Na zdjęciu widać właz piwniczny , przez który można było wyciągać lub opuszczać towary do piwnicy.

Wielkie Dzięki :mrgreen:
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kumak56 


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Nie 20 Cze, 2010 23:00   

Kuglow napisał/a:
można było wyciągać lub opuszczać towary do piwnicy.

W tym przypadku towarów chyba nie transportowano. Był to żurawik często stosowany w budynkach, w których istniała kotłownia. Zurawik służył do transportu wózka z gorącą szlaką z kotłowni.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group