Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO

Poprzedni temat «» Następny temat
Tczew - miejskie ciekawostki
Autor Wiadomość
aga_piet 

Wysłany: Wto 04 Maj, 2010 19:55   

Napisz, napisz! :ok:

Kristoph 

Wysłany: Wto 04 Maj, 2010 21:05   Mechanizm

Cześć aga_piet. Właśnie tak jak przypuszczasz bardzo często te urządzenie służyło do
zwijania i rozwijania rolet sklepowych ( markiz ). Tych urządzeń w Tczewie było wiele.
Na pewno także podciągały linki stalowe z oświetleniem.

ORZ-1 

Wysłany: Czw 06 Maj, 2010 22:58   

aga_piet napisał/a:
Zwróciłam uwagę na takie ustrojstwo na ul. Kościuszki i zastanawiałam się co to jest. Obstawiałam że pozostałości po sklepowych roletach :D To moje jest chyba ujęte w Twoim schemacie, na pewno bacznie się przyjrzę.

A może pokaż nam zdjęcie tego czegoś? :roll:
Na 99,9 % jestem w stanie ocenić, czy to windka korbowa do opuszczania opraw ulicznych czy nie

Mechanizmy do opuszczania sklepowych rolet są inaczej zbudowane, to najczęściej jest taka metalowa, kwadratowa skrzynka z miejscem do włożenia korby, zaś w środku są dwa koła zębate, stykające się bokiem (tak jakby widzieć połowę mechanizmu różnicowego w samochodzie). Jedną zebatkę kręci się za pomocą korby, a druga porusza już tymi roletami. Takie ustrojstwo nie ma nic wspólnego z windką korbową do opraw ulicznych (no, poza tym, że jest tam i tam zastosowana korba :-) )

:arrow: Kristoph - nie wykluczam możliwośći użycia windek korbowych ("oświetleniowych") do opuszczania i podnoszenia rolet sklepowych, chciałbym ujrzeć taka adaptację tego mechanizmu - dasz radę to gdzieś sfocić ????????????

Staszek
Ostatnio zmieniony przez ORZ-1 Czw 06 Maj, 2010 23:06, w całości zmieniany 1 raz  

aga_piet 

Wysłany: Pią 07 Maj, 2010 09:55   

ORZ-1 - pisałam o tym samym mechanizmie, który pokazałeś w swoich zdjęciach,(na Kościuszki kamienica obok sklepu) więc nie robiłam zdjęcia:
http://images41.fotosik.p...4a368d7e6e7.jpg

Zainteresowana tematem chodzę bacznie obserwując ściany kamienic. Namierzyłam niemal wszystkie pokazane w tym wątku, nie mogę jednak zlokalizować tych z ul. Ogrodowej. Mógłbyś powiedzieć w którym to miejscu?

zet48 
Krzysztof 1987

Wysłany: Pią 07 Maj, 2010 10:49   

aga_piet napisał/a:
Zainteresowana tematem chodzę bacznie obserwując ściany kamienic. Namierzyłam niemal wszystkie pokazane w tym wątku, nie mogę jednak zlokalizować tych z ul. Ogrodowej. Mógłbyś powiedzieć w którym to miejscu?

Ja myślę że chodzi tu o budynek Centrum Edukacji Dorosłych

Kristoph 

Wysłany: Pią 07 Maj, 2010 15:10   Mechanizm

Taki okrągły mechanizm widać właśnie na fotce ZETA - w tym temacie str.2 po prawej stronie,
a dokładnie nad nim markiza sklepowa. Pamiętam dobrze że w północnej pierzei rynkowej od Baru Wisełka
w prawo były cztery takie mechanizmy, a nad jednym z nich była jeszcze cała rama po markizie sklepowej.

ORZ-1 

Wysłany: Nie 09 Maj, 2010 21:11   

aga_piet napisał/a:
ORZ-1 - pisałam o tym samym mechanizmie, który pokazałeś w swoich zdjęciach,(na Kościuszki kamienica obok sklepu) więc nie robiłam zdjęcia:
http://images41.fotosik.p...4a368d7e6e7.jpg

Tak, tak - ten mechanizm http://images41.fotosik.p...4a368d7e6e7.jpg to właśnie windka korbowa! ! :clap:

aga_piet napisał/a:
ORZ-1 -

Aga - kolejne fotki tych mechanizmów będą mile widziane! :-D

Staszek
Ostatnio zmieniony przez ORZ-1 Nie 09 Maj, 2010 21:13, w całości zmieniany 2 razy  

Kristoph 

Wysłany: Wto 11 Maj, 2010 20:36   

Na mapce nie jest zaznaczona windka korbowa znajdująca się na ul. Zamkowa 16.
Przyjrzałem się jej dokładnie >> jest to windka korbowa OŚWIETLENIOWA.
Zrobiłem ujęcie z innego profilu.

Windka korbowa.jpg
Plik ściągnięto 46 raz(y) 115,22 KB

ORZ-1 

Wysłany: Nie 16 Maj, 2010 23:55   

:arrow: Kristoph REWELACJA! :ok:

Dodatkowo miałbym prośbę, czy możesz też rzucić okiem w górę? NAd każdym takim mechanizmem muszą być widoczne w górze na elewaci takie specjalne kółka wystające z muru - przez nie szła stalowa linka z windki do oprawy wiszącej nad środkiem ulicy

A czy mógłbyś sfocić inne egzemplarze tego mechanizmu?
Wraz z ewentualnymi resztkami kółek wysoko na elewacji?

Staszek
Ostatnio zmieniony przez ORZ-1 Nie 16 Maj, 2010 23:56, w całości zmieniany 1 raz  

Kristoph 

Wysłany: Pon 17 Maj, 2010 17:26   Mechanizmy korbowe

Zobaczę co da się zrobić. Borykam się właśnie z aparatem.
Pomimo że jest na gwarancji nie chcą mi go naprawić. :cry:

Ostatnio zmieniony przez Linka Pon 17 Maj, 2010 19:26, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu