Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO

Poprzedni temat «» Następny temat
50 lat komunikacji miejskiej w powojennym Malborku
Autor Wiadomość
StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Wto 02 Lut, 2010 07:29   

To oryginalne malowanie zdaje się było wówczas charakterystycznym dla PKSów.

JacekB 

Wysłany: Wto 02 Lut, 2010 08:28   

Nurtuje mnie jedna sprawa z początków malborskiej komunikacji miejskiej i dlatego do niej wracam:
Cytat:
Za Wiesławem Jedlińskim: Miejska komunikacja autobusowa została uruchomiona 3 lutego 1960 roku. baza zlokalizowana była na ulicy Sienkiewicza 42 i dysponowała 9 autobusami kursującymi na trzech liniach: Wielbark-Piaski, Kałdowo-Nowa Wieś i Wielbark-ZPL Makop.

Czy tu nie ma przypadkiem pomyłki? Dla mnie jak świat światem "trójka" jeździła na trasie Czwartaki-Makop, a nie Wielbark-Makop.
Dwie pierwsze linie się zgadzają.

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Wto 02 Lut, 2010 09:30   

Cytat:
Czy tu nie ma przypadkiem pomyłki? Dla mnie jak świat światem "trójka" jeździła na trasie Czwartaki-Makop, a nie Wielbark-Makop.
Dwie pierwsze linie się zgadzają.
Nie wiem, wykracza to poza moją pamięć, pamiętam to co Ty, od paru lat jest Wielbark/Słupecka - Daleka

luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi

Wysłany: Wto 02 Lut, 2010 10:02   

Sądzę, że przystanek "trójki" na Słupeckiej to początek lat 80tych. Wcześniej dojazd tylko do Czwartaków.

Później przedłużono do Słupeckiej linię nr 2, a jeszcze później "dołożono" nr 12.

Nie wiem, jak było wcześniej, ale koniec 70 i początek 80tych "jedynka" jeździła wyłącznie do dworca PKP, a nie na Piaski. Później (chyba od momentu otwarcia nowego wiaduktu) pojawiło się bezpośrednie połączenie Wielbarku z dzielnicą po drugiej stronie torów.

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Wto 02 Lut, 2010 10:34   

Z czasów o których pisze luanda lata 1982-87 mniej więcej i późniejsze ewolucje
1. Wielbark - Dworzec PKP; Wielbark - Piaski
2. Piaski - Pl. Słowiański przez Reymonta, potem przez Wybickiego, aż do obecnego zawieszenia linii - ostatnio Dworzec PKP - Pl. Słowiański
3. Czwartaki - Makop przez (Mickiewicza?)Reymonta, Słupecka - Makop, obecnie Daleka przez Michałowskiego, Sikorskiego
4. Nowy Staw - Malbork przez Laski, obecnie Kałdowo - Dworzec PKP
5. Nowa Wieś - Dworzec PKP, były też kursy z Dąbrówki malborskiej oraz przez Wybickiego do kościoła w niedziele
6. Nowy Staw - Malbork przez Dębinę, obecnie Piaski - Pl. Słowiański przez Kotarbińskiego
7. Sztum (Pl.Wolności/Górki) - Malbork - zlikwidowana
8. Sztum Fabr. Mebli - Malbork - zlikwidowana
9. Kałdowo - Makop potem Daleka - zlikwidowana
10. Stare Pole (Ząbrowo) - Malbork - zlikwidowana
11. Dworzec PKP - Osiedle Południe; (Piaski - Pl. Słowiański przez Wybickiego???); czasowo Miłoradz - Malbork - zlikwidowana
12. Nowy Dwór Gd. - Malbork, potem Piaski - Pl.Słowiański przez Kotarbińskiego - zlikwidowana
15. Waplewo - Malbork - zlikwidowana
16. Lubstowo - Malbork - zlikwidowana
70. komercyjna odmiana 7 - zlikwidowana
77. Kwidzyn - Malbork - zlikwidowana
80. komercyjna odmiana 8 - zlikwidowana
90. Tczew Flextronics - Malbork - zlikwidowana

Tyle z pamięci błędy mogą być i pewnie są ;-) Pamietam przystanki na Mickiewicza tak w okolicy centrali rybnej, ale jaka tam linia jeździła? Trójka czy inna? Nie pamiętam :idont:

JacekB 

Wysłany: Wto 02 Lut, 2010 11:50   

Pod koniec lat 60-tych (dalej wstecz moja pamięć nie sięga) przebieg trasy "trójki" wyglądał nastąpująco:
Makop-Daleka-Toruńska-Chopina-al. Wojska Polskiego-Kościuszki-Mickiewicza-Grunwaldzka-Jagiellońska-Czwartaki.

Była to jedyna linia, która nie zajeżdżała na dworzec PKP. Prosto ze zjazdu z wiaduktu skręcała w Kościuszki.

Po rozbiciu trzech linii na pięć (kiedy to było? musiałbym mocno wytężyć pamięć, 1972? 1973? jakoś tak) nic się nie zmieniło, bo i nie bardzo miałaby wtedy "trójka" którędy jeździć na Wielbark. Same pola ( nie mylić z Pola Wincentego :mrgreen: ) tam prawie wszędzie były między Czwartakami a Wielbarkiem. Jedyna "miejska" ulica to była al. Sprzymierzonych-Słupecka do "Wielbarku właściwego" :mrgreen: czyli do Struga i Kochanowskiego. A reszta same polne drogi i ścieżki. :-D
Natomiast gdy w latach 80-tych zaczęto "trójkę" wydłużać, zupełnie nie mogłem pojąć, dlaczego od razu nie została puszczona na Wielbark aż do cmentarza. Dla mnie było logiczne, że tak powinno być, zwłaszcza gdy potem "jedynka" jeździła coraz rzadziej. Aż w końcu tak się stało.

Pierwsza "jedynka" jeździła: Piaski- al. Wojska Polskiego- VIII Plenum- w lewo do dworca PKS (Zelazna się to nazywa?) - dworzec PKP - Dworcowa - Kościuszki - Marchlewskiego - 17 Marca - Pl. Słowiański - Zymierskiego - 500-Lecia - Głowackiego - Wielbark.

Przystanki licząc od dworca były na Kościuszki przy PEMAL-u, potem naprzeciwko sklepu "Maraton", dalej na 17 Marca przy szkole zawodowej, Pl. Słowiański prawie przy samej Bramie Mariackiej (vide zdjęcie w pierwszym poście StormChasera), a dalej jak obecnie, z wyjątkiem PGR/późniejszy Urząd Pracy/, którego nie było wcale.

W stronę przeciwną przystanek przy Pl. Słowiańskim również był przesunięty o kilkadziesiąt metrów do tyłu w porównaniu z obecnym, a na Kościuszki był przy WDT, skąd autobus skręcał w prawo w VIII Plenum i zaraz w lewo do dworca PKP, a stamtąd prosto do wiaduktu w stronę Piasków.

Przystanek przy WDT od strony VIII Plenum był praktycznie tylko dla wysiadających z kierunku Piasków. Pasażerowie na Wielbark czekali przy PEMAL-u, żeby dookoła nie jeździć, a autobus jadący na Piaski tam się nie zatrzymywał, bo przed chwilą ruszył spod WDT od Kościuszki.

Po jakimś czasie wprowadzono zmianę trasy, polegającą na tym, że od Placu Słowiańskiego autobus skręcał jak poprzednio w lewo w 17 Marca, ale nie jechał prosto do apteki i księgarni, lecz przy poczcie od razu w prawo w Poczty Gdańskiej-Mickiewicza, z przystankiem nad kanałem na wysokości Centrali Rybnej, a stamtąd w Kościuszki.

Analogicznie na odcinku od dworca do Placu Słowiańskiego i odwrotnie jeździła "dwójka" Nowa Wieś - Kałdowo.

Od około 1972-73 (zabijcie mnie, nie pamiętam dokładnie od kiedy, ale za "tczewskich" czasów 1974/5 na 100% były już linie 21-25, cytat z p. Jedlińskiego prawidłowo potwierdza stan na 1975) trzy linie zostały podzielone na pięć:

1. dw. PKP - Wielbark,
2. Piaski - Pl. Słowiański,
3. Makop-Czwartaki,
4. dw. PKP - Kałdowo,
5. dw. PKP- Nowa Wieś.

Linie 6,7 i 8 do Nowego Stawu i Sztumu, to wynalazek zaraz po 1975 roku, zaś pod koniec lat 70-tych doszła 9 na trasie Makop-Kałdowo. Trójka nadal jako jedyna linia nie jechała przez dworzec PKP. To się zmieniło dopiero po zbudowaniu al. Rodła i nowego wiaduktu na Piaski.
Dziewięć linii pozostawało bardzo długo, z wariacjami na 4/6 (Kościeleczki, Nowy Staw) i 7/8 (Sztum Górki, PGR Czernin, Meble, Pl. Wolności, PKP, Biała Góra i co tam jeszcze było w Sztumie).
A dalej to już wiecie. :-D

Miałem takie zeszyty, w których sobie zapisywałem numery autobusów i rysowałem trasy linii, mocno zazdroszcząc tym miastom, których plany z opisami linii można było kupić w księgarni. Planu Malborka wtedy kupić nie można było.
Zeszyty wylądowały w piecu w czasach studenckich. I to jest dowód na to, że dorośli bywają głupsi od dzieci. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez JacekB Wto 02 Lut, 2010 12:07, w całości zmieniany 8 razy  

JacekB 

Wysłany: Wto 02 Lut, 2010 12:18   

Uściślając i korygując powyższe dodam, że utworzenie linii 6 (Nowy Staw) i 7 (Sztum) to był bodajże właśnie rok 1975. Skoro p. Jedliński tak napisał, to na pewno dobrze napisał, że w 1975 roku było 7 linii. Obie te linie chyba nawet zdążyły krótko pojeździć z numerami 26 i 27, choć ręki sobie uciąć za to nie dam. Nieco później (może z rok) dołączyła do nich "ósemka". A "dziewiątka" to 1979 albo 1980.
Ostatnio zmieniony przez JacekB Wto 02 Lut, 2010 12:31, w całości zmieniany 2 razy  

JacekB 

Wysłany: Wto 02 Lut, 2010 15:10   

No to, kontynuując opowieść o dinozaurach, opiszmy trasę pierwszej "dwójki" i jej linii-spadkobierców 4 i 5. :-D

Jadąc od Nowej Wsi autobus skręcał z VIII Plenum w prawo w Żelazną i podążał wzdłuż muru cukrowni w stronę dworców PKS i PKP. Przystanek był jakoś na rogu VIII Plenum, przy bazie cukrowniczych wywrotek, ale dokładnie nie pamiętam. Chyba był trochę cofnięty w stronę cukrowni, a potem przesunięty bliżej Kościuszki lub odwrotnie. Służył on głównie wysiadającym z Nowej Wsi. Pasażerowie do Kałdowa korzystali zazwyczaj z przystanku przy PEMAL-u. Potem przez Kościuszki i dalej aż do mostu było jak w opisie dla "jedynki". Za mostem "dwójka" (potem "czwórka") zawsze skręcała w prawo w Wałową do Głównej.

Tą samą trasą był powrót do mostu. Od Placu Słowiańskiego jak "jedynka" do dworca PKP, po czym powrót z dworca Dworcową w lewo do VIII Plenum z przystankiem przy WDT. Ten przystanek (koło wejścia do sklepu żelaznego) był najważniejszym dla wsiadających w stronę Nowej Wsi (oraz dla wysiadających z Piasków, jak poprzednio powiedzieliśmy). Zawsze tam sporo ludzi czekało. Dalej cały czas prosto na Nową Wieś, z kolejnymi przystankami przy Nowowiejskiego i przy warsztatach ZSZ, z których głównie dziatwa szkolna korzystała.

Podział "oryginalnej" linii 2 na dwie linie był dziecinnie prosty: część z dworca PKP do Kałdowa dostała numer 4, a część na Nową Wieś otrzymała numer 5. Dodatkowe kursy linia 5 miała do Dąbrówki. Były też kursy do Czer.Dwór - tak było napisane na rozkładach i tabliczkach :mrgreen:

Jeśli chodzi o Kałdowo, to tak samo jak 2 (potem 4) od zawsze jeździła 6, czyli skręcając za mostem w prawo w Wałową i wracając tą samą drogą. Początkowo "szóstka" jechała prosto do Nowego Stawu, bez skręcania w Główną. Potem zaczęła jeździć przez city Kałdowa.
Inaczej było z linią 9, która od mostu jechała dookoła Kałdowa: Boczna-Tczewska-Główna-Wałowa. Za przystanek końcowy 9 liczył się Wiejski Dom Handlowy, który wtedy już był zbudowany.

O Piaskach niech autochtoni napiszą, bo ja szczegółów nie pamiętam. Zdaje się, że mało się zmieniło do dzisiaj w rozkładzie przystanków. Przebieg tras prosty, linie "starą 1" (zastąpioną przez 2) i 3 opisałem. W odróżnieniu od "trójki" 9 nie przez Chopina, lecz prosto al. Wojska Polskiego i za koszarami w lewo w Daleką do Makopu. Tak samo z powrotem. Nowa "dwójka" z Piasków zrobiwszy pętlę na dworzec PKP jechała do Pl. Słowiańskiego przez Kościuszki-Mickiewicza-Grunwaldzką-17 Marca.

Linie 7 i 8 były "przyśpieszone", tzn. nie na wszystkich przystankach się zatrzymywały.

I w ten sposób mielibyśmy opisaną w zasadzie całą siatkę linii z okresu, gdy nie było al. Rodła. Zmiany się zdarzały podczas remontów ulic.

Jeśli Czcigodna Administracja uważa, że należyc coś łączyć/dzielić w moich postach, to nie zaprostestuję. Ulice o dziwnie dla dzisiejszego ucha brzmiących nazwach mam nadzieję, że wszyscy potrafią zidentyfikować. :-D

bogdan 

Wysłany: Wto 02 Lut, 2010 19:17   

Za Wiesławem Jedlińskim komunikacja autobusowa została uruchomiona 3 lutego 1960r a według kroniki Szkoły Podstawowej nr 3 - 1 maja 1960r.Ta druga data wydaje mi się bardziej prawdopodobna .W tamtych czasach wydarzenia jak to oraz święta 1maja, 22 lipca były okazją do zamanifestowania ówczesnej propagandy.

JacekB 

Wysłany: Wto 02 Lut, 2010 19:32   

Tego nie potrafię rozstrzygnąć. Możliwe, że wcześniej uruchomiono autobusy, że tak powiem, pilotażowo, a oficjalnie ruszyły 1 maja i obie daty są prawdziwe. Tak też bywało.

Pamiętam jeszcze taki wariant trasy pierwszej "jedynki", że w drodze z Wielbarku na Piaski skręcała z Żymierskiego w Plac Wolności. Tam był przystanek w miejscu, gdzie potem stały taksówki (nadal stoją?), na wysokości później zbudowanego komitetu. Jak wyjazd z parkingu. Dalej autobus jechał przez 17 Marca, Grunwaldzką i Mickiewicza do Kościuszki. Nie pamiętam, czy miało to charakter stały, czy tylko okresowy z powodu jakiejś przebudowy. Późne lata 60-te. W każdym razie przystanek przy kiosku na Grunwaldzkiej stał znacznie wcześniej, zanim puszczono tamtędy "dwójkę" Pl. Słowiański-Piaski.

Gdy były rozkopy na Kościuszki (a może na Marchlewskiego-17 Marca?), to wszystkie autobusy od dworca jechały VIII Plenum do Reymonta i przez Grunwaldzką-17 Marca docierały do Pl. Słowiańskiego, aby wrócić na docelowe trasy.
Ostatnio zmieniony przez JacekB Wto 02 Lut, 2010 19:37, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu