Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO

Poprzedni temat «» Następny temat
Malbork czy Malborg
Autor Wiadomość
regan 

Wysłany: Nie 06 Kwi, 2008 14:31   Malbork czy Malborg

Temat jest kontynuacją dyskusji o nazwie mieszkańca miasta. Dla porządku przypomnę, że wiemy tylko tyle, że w kwestii nazewnictwa w roku 1945 był spory bałagan.

Kolekcjoner twierdzi, że miasto w okresie 45-47 nosiło oficjalną nazwę Malborg ustaloną w Warszawie, która miała swoje uzasadnienie w gwarze malborskiej, gdzie używano formy Malborg. Zaznacza jednocześnie, że używano obu form na przemian. Sytuacja ta zmieniła się w 47 roku kiedy komisja do spraw nazewnictwa (czy jak ona sie tam dokładnie nazywala) ustaliła jednolitą nazwę Malbork. Tę forme mieli też przynieść ze sobą przybysze -osadnicy.[jeśli coś pokręciłem to przepraszam i prosze sprostować :-) )
Mi się wydaje, ze forma Malbork była prawdziwa w tym okresie, a forma Malborg to tylko pomyłka...

Głównym moim argumentem jest używanie w dokumentach (choćby starostwa formy Malbork). Choć jak koledzy z forum mi brutalnie ;-) dowiedli istnieją pieczęcie z formą "Malborg" (pocztowa i starostwa). I to zastanawia bo obie prawdopodobnie pochodzą z 1945 r. i zostały wytworzone centralnie ( na pieczęciach z tego samego okresu, ale wytworzonych lokalnie jest forma "Malbork")

Jest to dość skomplikowane ale za to bardzo ciekawa łamigłówka, a stwierdzenie, że był bałagan i sobie używali jak chcieli trochę nie zadowala, bo jakby nie było to wszystko jest na dokumentach administracji i tam taka dowolność to raczej dziwna sprawa...

superfan 

Wysłany: Nie 06 Kwi, 2008 17:55   

regan napisał/a:
Sytuacja ta zmieniła się w 47 roku kiedy komisja do spraw nazewnictwa (czy jak ona sie tam dokładnie nazywala) ustaliła jednolitą nazwę Malbork. Tę forme mieli też przynieść ze sobą przybysze -osadnicy.[jeśli coś pokręciłem to przepraszam i prosze sprostować )
Mi się wydaje, ze forma Malbork była prawdziwa w tym okresie, a forma Malborg to tylko pomyłka...

Jak zapytasz starsze pokolenie Malborka o nazwę miasta to odpowiedzią z pewnością jest Malborg, a młodsze pokolenie odpowei Malbork.

Fanatyk
[Usunięty]

Wysłany: Nie 06 Kwi, 2008 17:59   

superfan napisał/a:
Jak zapytasz starsze pokolenie Malborka o nazwę miasta to odpowiedzią z pewnością jest Malborg, a młodsze pokolenie odpowei Malbork.

mój dziadek, który ma 75 lat mówi Malborg

Linka 
Mistrz
Bride of Francula

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Nie 06 Kwi, 2008 18:30   

W dokumentach przesiedleńczych mojej rodziny dominuje nazwa Malbork. Malborg pojawia się tylko raz, napisana ręcznie przez jakiegoś urzędnika. Jak dorwę się do skanera, podam przykłady :-) Papiery datowane są na 1946 r.

Zoppoter 
Westpreuße

Wysłany: Nie 06 Kwi, 2008 18:35   Re: Malbork czy Malborg

regan napisał/a:
Kolekcjoner twierdzi, że miasto w okresie 45-47 nosiło oficjalną nazwę Malborg ustaloną w Warszawie, która miała swoje uzasadnienie w gwarze malborskiej, gdzie używano formy Malborg.

Mnie zastanawia co macie na myśli mówiąc o gwarze malborskiej w 1945 roku?

regan napisał/a:

(...) stwierdzenie, że był bałagan i sobie używali jak chcieli trochę nie zadowala, bo jakby nie było to wszystko jest na dokumentach administracji i tam taka dowolność to raczej dziwna sprawa...

Optymistycznie podchodzisz do życia. Bałagan w urzędach polskich nie był i nie jest absolutnie niczym dziwnym, na każdym kroku spotykamy się z odwrotną interpretacją tych samych przepisów, z brakiem kompetencji, a także z "podwójnymi" nazwami miejscowymi, o których niekiedy opowiada Teleekspres albo jakiś raport reporterów...
Ostatnio zmieniony przez Zoppoter Nie 06 Kwi, 2008 18:35, w całości zmieniany 1 raz  

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Nie 06 Kwi, 2008 19:05   

Zoppoter napisał/a:
Mnie zastanawia co macie na myśli mówiąc o gwarze malborskiej w 1945 roku?

To samo co dzisiaj - gwara żyła nie tylko wśród "autochtonów", mieszkańców okolic Malborka, często o polskich korzeniach ale i w oficjalnym jęsyku urzędowym, który przejął tradycyjne nazwy własne. Do dzisiaj rybacy posługują się przedwojennymi "polskimi" nazwami toni na jeziorze Dąbrówka czy na Wiśle. Przywołam też nazwy miejscowości w regionie - Malborg, Brunszwałd, Szymbark nad Wisłą. I dopiero przywołana przez Regana Komisja zmieniła te nazwy.
A tak na marginesie, ilu mieszkańców okolicznych wsi mówi do dzisiaj "jadę do Malborga" - ta forma nadal trwa mimo urzędowego zniesiennia jej w 1947 roku. A to dlatego, że dźwięczne "g" jest łatwiejsze do wymówienia niż bezdźwięczne "k".

camel 
mieszkaniec

Wysłany: Nie 06 Kwi, 2008 19:23   

Nie wiem, czy to zaliczyć do gwary malborskiej, ale "sznek", "sztory" "sznytka" i "nie-e" przybyszom od razu "rzucają się w uszy". O ile to ostatnie jest typowo malborskie, pozostałe -podejrzewam- mają swój żródłosłów w j.niemieckim

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Nie 06 Kwi, 2008 19:37   

camel napisał/a:
mają swój żródłosłów w j.niemieckim
sztory i sznytka na pewno :) Nie pamiętam gdzie się mówi "story" nie w poznańskiem? :-|

regan 

Wysłany: Nie 06 Kwi, 2008 20:02   

Zoppoter napisał/a:
Optymistycznie podchodzisz do życia.

Przednie :mrgreen:

Już chyba tradycyjnie będę polemizował z Kolekcjonerem ;-)

kolekcjoner napisał/a:
A tak na marginesie, ilu mieszkańców okolicznych wsi mówi do dzisiaj "jadę do Malborga"

Przeważająca część, tylko jedno zastrzeżenie, 50% z nich ma swoje korzenie na kresach, 30% - w "Polsce centralnej", 10% - na Pomorzu. I zgoda im łatwiej jest mówić Malborg. Podobnie sytuacja wygląda w Lęborku - tam też okoliczne wioski "jeżdżą do Lemborga" a gwara malborska tam nie występuje...
Z tą gwarą to tak trochę szukanie na siłę jakiegoś regionalizmu. Poleciłeś mi drogi Kolekcjonerze książki Górnowicza i muszę przyznać, że to klasyczny "strzał w kolano" z Twojej strony. W tym dialekcie malborskim Malbork przybiera formy Malbórk, Nalbórk i Nalibórk [sic!] i rzadnej formy Malborg Górnowicz nie stwierdza.

Co do nazwy, Górnowicz formę Malborg przytacza tylko raz (1884 r.) ale tylko jako alternatywę dla Malbork. W pozostałych polskich formach jest Malbork (we wszystkich okresach kiedy miasto znajdowało sie pod polskim panowaniem oraz w międzywojniu) Wcześniej napisałeś ze forma Malbork była dominująca od końca XIX w., jeśli to możliwe to poprosiłbym jakieś namiary.
Ale książką Górnowicza bym się nie przejmował, czytając wstęp ubawiłem się po pachy :hahaha: ostatnio tak się uśmiałem czytając teorie Rozenkranza o deportacjach jakich dopuścili się krzyżacy na ludności Stawca... No ale Rozenkranz to klasyk w końcu docent marcowy :mrgreen:

regan 

Wysłany: Nie 06 Kwi, 2008 20:15   

A i jeszcze jedno ta gwara to raczej sztumska bo tam więcej ludzi było polskojęzycznych niż w okolicach malborka.

Jeszcze jedno, te pieczęcie nie dają mi spokoju. Stempel jest z 45 r., pieczęć którą przysłał fotonet też z 45 r. widziałem dokument z Szpręgi (jeden z pierwszych) - jest na tym forum, gdzie on pisze Malborg, to może coś jest z tym 1945 rokiem i Malborgiem.

Odpowiedz do tematu