Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Co warto zwiedzić?
Autor Wiadomość
Fazi 

Wysłany: Pon 01 Sie, 2011 20:40   Co warto zwiedzić?

Witam wszystkich. Trafiłem na Wasze forum korzystając z linka zamieszczonego na naszym Forum Wolnego Gdańska i tak sobie pomyślałem ,że może tu mi ktoś pomoże. Otóż wybieram się na wycieczkę do Waszego miasta no i oprócz obowiązkowego zwiedzania Muzeum Zamkowego , Parku Dinozaurów (ruchomych ponoć) i Cmentarza Wspólnoty Brytyjskiej chciałbym jeszcze coś pooglądać. I tak szukając, na stronie uuu.starymalbork w zakładce Nekropolie znalazłem: Cmentarz luterańsko-augsburski położony między ul. Armii Krajowej a Słowackiego po obu stronach kościoła św. Jerzego - płyty nagrobne. No i fajnie ,znalazłem na planie ulice, tylko czy mógłby ktoś na zamieszczonym przeze mnie fragmencie mapy od Wujka Googla zaznaczyć dokładne miejsce gdzie te tablice się znajdują? Przy czym kościół Św Jerzego to zapewne zauważę, mi zależy na tych wmurowanych w ścianę w zimowej scenerii, które w podpisie mają "Teren przy szpitalu" .Druga sprawa: gdzieś kiedyś wyczytałem, że w murze zamkowym znajduje się tablica upamiętniająca wizytę Bismarcka (przy czym nie jestem pewien że chodzi o mur zamkowy jak i o wizytę Bismarcka).W którym miejscu znajduje się ona, wie ktoś? A może zapodacie jakieś inne ciekawe miejsca niekoniecznie wyszczególniane w przewodnikach, byle takie w których po ryju się nie dostanie od lokalnych degustatorów winiawek :P Pomożecie? Z góry dzięki.
PS.Te dwie fotki zapożyczone ze strony Stary Malbork
PS1.Fragment mapki to Google oczywiście

ak-js.jpg
Plik ściągnięto 37137 raz(y) 38,01 KB

płyty.jpg
Plik ściągnięto 37137 raz(y) 41,02 KB

Ostatnio zmieniony przez Fazi Pon 01 Sie, 2011 20:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Pon 01 Sie, 2011 20:47   

Tak na szybkiego - zachęcam do zapoznania się z ową mapką :-D
http://www.stowarzyszenie...y_uliczne5.html
_________________
Surge Polonia
 
 
francula 
Mr Bimler


Pomógł: 11 razy
Wysłany: Pon 01 Sie, 2011 20:50   

Na niebiesko płyty w murze, na zielone leżące. Żeby dotrzeć do tych wmurowanych w mur, trzeba wejść na teren szpitala, znajdują się pomiędzy szpitalem a stacją dializ. A te leżące są przy kościele, od wejścia głównego (Armii Krajowej) po lewej stronie pod murem.
Poza tym polecam wizytę na cmentarzu za Szpitalem Jerozolimskim (chociaż dużo tam koneserów tanich win) i odnalezienie trzech głazów - świeżo odsłonięty spod ziemi - ku pamięci matek poległych żołnierzy i dwa inne z datami dot. I w.ś. Znajdują się w zasięgu ok. 50-60 m od budynku szpitala.
Warto jeszcze zobaczyć niedawno odsłonięty po renowacji pomnik ku pamięci F. Schulza i B. Kaisera (przy urzędzie miasta) - między UM a mostem drogowym na Nogacie.
Tak se będę edytował i dodawał :-D - przy zamku są ciekawe płyty nagrobne wmurowane w ścianę kościoła św. Wawrzyńca (żeby zobaczyć lapidarium w zamku trzeba trochę zapłacić), a tuż obok znak wysokiej wody (nie pamiętam daty :roll: ) - najlepiej dostać się do nich po zamknięciu sklepiku z pamiątkami (trochę zasłaniają).

ak_js_906.jpg
Plik ściągnięto 37129 raz(y) 38,75 KB

Ostatnio zmieniony przez francula Pon 01 Sie, 2011 21:03, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pon 01 Sie, 2011 21:06   

Mapka, polecana przez Siostrę Irenę, zawiera trochę ciekawych punktów naszego miasta. Od siebie polecam, jako, że interesujesz się, jak widać, sztuką cmentarną, cmentarz przy ul. Jagiellońskiej (można dostać się od Słowackiego, leży pomiędzy 2 równoległymi ulicami, czyli np. idziesz cały czas prosto Słowackiego po obejrzeniu płyt epitafijnych w murze przy szpitalu i przed domem z arkadami skręcasz w lewo, albo oglądasz kompleks koszarowy przy 17 Marca i Jagiellońskiej i idziesz cały czas tą drugą ulicą prosto, skręcając w jedno z podwórek, zobaczysz sam, które). Może nie ma tam arcydzieł sztuki sepulkralnej, ale warto odwiedzić dla atmosfery miejsca. Cmentarz zaniedbany, ale wciąż piękny, no i miejsce szczególne, bo spoczywają tu i przed-, i powojenni mieszkańcy miasta.
Z kolei Jagiellońska i Grunwaldzka to ulice z piękną zabudową z początku XX w. Fajne kamienice znajdują się również przy Mickiewicza, Reymonta i Orzeszkowej, ale te ostatnie ulice mają swoich specyficznych mieszkańców, jednak w trakcie dnia nie powinni zbytnio zaczepiać ;-)

Warto również odwiedzić Park Północny, potocznie park miejski. Najlepiej iść wzdłuż brzegu Nogatu - jest to (trochę może zbyt) dzikie miejsce. W jednym jego punkcie (nie wiem, czy jest dostępny od strony brzegu, czy raczej od działek, bo budują teraz przystań) znajdują się pozostałości pomnika poświęconego pamięci poległych w I wojnie. Był to taki pseudomegalityczny kamienny krąg, coś a la Stonehenge. Obecnie pozostał jedynie postument ze schodkami, dość zaniedbany. Park ma jednak przejść rewitalizację, więc być może, pomnik doczeka się również oczyszczenia.
_________________
.............................................
Ostatnio zmieniony przez Linka Pon 01 Sie, 2011 21:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Pon 01 Sie, 2011 21:13   Re: Co warto zwiedzić?

[quote="Fazi"]Druga sprawa: gdzieś kiedyś wyczytałem, że w murze zamkowym znajduje się tablica upamiętniająca wizytę Bismarcka (przy czym nie jestem pewien że chodzi o mur zamkowy jak i o wizytę Bismarcka).W którym miejscu znajduje się ona, wie ktoś?

Chyba chodzi o tablicę upamiętniającą pobyt na zamku Wilhelma II - jest w międzymurzu wschodnim na wschodniej ścianie dosyc łatwo ją wypatrzyc - jest biała i odcina się dosyc wyraźnie od ceglanego muru.

Na kościele dawniej pod wezwaniem św. Jerzego jest tablica upamiętniająca poległych w I wojnie światowej parafian (przy wejściu od strony zachodniej) a i sam kościół wart jest zobaczenia.
 
 
camel 
mieszkaniec

Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 02 Sie, 2011 00:02   

A może: http://kaczorek.easyisp.pl/pisz/fort/malbo027.htm ten obiekt dosyć łatwo znaleźć, aczkolwiek dojazd raczej samochodem lub komunikacją miejską + około 1 km piechotą.
_________________
Pozdrawiam - camel
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Wto 02 Sie, 2011 09:07   

camel napisał/a:
A może: http://kaczorek.easyisp.pl/pisz/fort/malbo027.htm ten obiekt dosyć łatwo znaleźć, aczkolwiek dojazd raczej samochodem lub komunikacją miejską + około 1 km piechotą.
Zależy ile masz czasu możesz pokusić się o złażenie całego pasa umocnień, no prawie... teraz w srodku wilgotnego lata to jest ekstremalne doznanie ;-)
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
stanisławn 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 02 Sie, 2011 14:21   

jak już zamek zostanie zaliczony proponuję spacer ul Starościńską nastepnie Trakt Jana Pawła II do Starego Ratusza,
dalej w kierunku Bramy Garncarskiej ( ta z dachem)
dalej ul.17 Marca po drodze do koszar 152 IR sporo zabytkowych obiektów (polecam mapkę podlinkowaną przez Siostre Irenę i http://starymalbork.pl i http://marienburg.tk)
następnie ul.Plac 3 Maja do ul Jagiellońskiej dalej do cmentarza, przejść przez cmentarz i udać się w kierunku Cmentarza Jerozolimskiego obejrzeć Szpital Jerozolimski (jak będzie otwarte można obejrzeć wnętrze)
Po wyjściu ze szpitala można iść w lewo (ul. 500 lecia,) kilkaset metrów dalej cmentarze Wspólnoty brytyjskiej, żołnierzy Armii Czerwone i miejsca po innych cmentarzach (bez obiektów).
po obejrzeniu zawrócić lub ze Szpitala Jerozolimskiego iśc w prawo (ul. 500 lecia i Armii krajowej) w kierunku Bramy Mariackiej dalej zejść nad Nogat i spacer Nogatpromenade mozna podziwiać mury przyporowe, i inne cuda.
Zabrać coś do picia po drodze brak sklepów trzeba zbaczać z trasy
Po drodze
Stary ratusz
miejska kasa
Gimnazjum królewskie
Poczta
Szkoła żeńska
Loża pod Trzema Ukoronowanymi Wieżami
Heinrich von Plauen Schule
Bank Rzeszy
kamienice zpoczątku 20 w oraz zabudowa willowa
koszary 152 Infanterie Regiment
Seminarium nauczycielskie
lazaret
cmentarz do lat 50
Cmentarz Jerozolimski widać miejscami pozostałości
obok pozostałość wiatraka (okraglak mieszkalny)
Szpital Jerozolimski
cmentarze: Żołnierzy Armi Czerwonej , Wspólnoty Brytyjskiej) (w lewo)
(Z powrotem lub w prawo) przegląd budownictwa 19/20 w.
Szpital Diakonistek
Wieża ciśnień
Starostwo
Urząd Miasta (nowy)
Brama Mariacka
Mury miejskie
Szoła Łacińska
Życzę miłego spaceru
 
 
Mytoon 
Administrator
misiu okrąglisiu



Pomógł: 6 razy
Wysłany: Wto 02 Sie, 2011 16:37   

Fazi jako, ze rozpocząłeś fajny temat wygrałeś papierową wersję mapy (tej z linka Siostry Ireny). :ok:
Podaj na PW adres to podeślę pocztą. ;-)
_________________
Wielkie dzieła powstają nie dzięki obłędowi, lecz mimo niego.
 
 
 
Fazi 

Wysłany: Sro 03 Sie, 2011 19:02   

Oooo ale odzew, nie spodziewałem się.Dzięki wszystkim za pomoc, każda odpowiedz coś wniosła do mojego planu wycieczki.Za papierową wersje mapy dziekuję ale już upycham punkty w GPSie w telefonie, jednak trochę to poręczniejsze niż arkusz papieru :-P .Jakby komuś jeszcze coś przyszło do głowy, to ja nadal będę śledził ten temat...A co mnie najbardziej kręci (oprócz płci pięknej oczywiście :mrgreen: ) to wszelkie wykute napisy: płyty nagrobne, znaki powodzi ,daty ,napisy ...a takie rzeczy niestety nie figurują w najlepszych przewodnikach.
Ostatnio zmieniony przez Fazi Sro 03 Sie, 2011 19:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Sro 03 Sie, 2011 19:13   

Fazi napisał/a:
A co mnie najbardziej kręci (oprócz płci pięknej oczywiście :mrgreen: ) to wszelkie wykute napisy: płyty nagrobne, znaki powodzi ,daty ,napisy ...a takie rzeczy niestety nie figurują w najlepszych przewodnikach.


Znaki powodzi znajdziesz na dziedzińcu Przedzamcza na kościele św. Wawrzyńca (czytelny - wykuty w kamieniu), dwa nieczytelne (metalowe) są na baszcie mostowej (tej bliżej drewnianego mostu). Sporo płyt nagrobnych jest w kościele św. Jerzego (częśc zatartych, częśc zakrytych), kilka jest też w kościele św. Jana.
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sro 03 Sie, 2011 19:44   

Jeśli chodzi o daty, to te występują na malborskich kamienicach (gdzieś jest odpowiedni wątas), jeśli lubisz patrzeć pod nogi, to może w kilku miejscach dostrzeżesz też przedwojenne studzienki :-)
_________________
.............................................
 
 
Mytoon 
Administrator
misiu okrąglisiu



Pomógł: 6 razy
Wysłany: Sro 03 Sie, 2011 19:47   

Fazi a może rzuć termin kiedy będziesz w Malborku to może ktoś z forumowiczów pokaże ci ciekawe miejsca. ;-)
_________________
Wielkie dzieła powstają nie dzięki obłędowi, lecz mimo niego.
 
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Sro 03 Sie, 2011 19:49   

Daty :arrow: http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=1356
Repery :arrow: http://www.marienburg.pl/...ighlight=repery
_________________
Surge Polonia
 
 
Fazi 

Wysłany: Sob 06 Sie, 2011 18:33   

Uff nareszcie weekend, jest chwila czasu. Ok ale do rzeczy :
Mytoon napisał/a:
Fazi a może rzuć termin kiedy będziesz w Malborku to może ktoś z forumowiczów pokaże ci ciekawe miejsca. ;-)
super byłoby udać się na wycieczkę z tubylcem ale nie znam jeszcze daty. :idont: Jeśli będę jechał tylko z córką to w grę wchodzi cały tydzień po 15, jeśli dołączy szwagier to sobota 13. Może przypomnę się bliżej daty wyjazdu? Tak czy inaczej :piwo: za chęci.
francula napisał/a:

Poza tym polecam wizytę na cmentarzu za Szpitalem Jerozolimskim (chociaż dużo tam koneserów tanich win) i odnalezienie trzech głazów - świeżo odsłonięty spod ziemi - ku pamięci matek poległych żołnierzy i dwa inne z datami dot. I w.ś. Znajdują się w zasięgu ok. 50-60 m od budynku szpitala.

Coś bliżej na temat tych kamieni? Może jakieś fotki? Pozostałość pierwszowojennego pomnika....mniam. Póki co pozostaję jak zwykle czujny...
Ostatnio zmieniony przez Fazi Sob 06 Sie, 2011 18:35, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
francula 
Mr Bimler


Pomógł: 11 razy
Wysłany: Nie 07 Sie, 2011 20:57   

Kamienie z cmentarza jerozolimskiego.

P1630856.jpg
Plik ściągnięto 32540 raz(y) 90,89 KB

DSC05167.jpg
Plik ściągnięto 32540 raz(y) 91,93 KB

DSC05165.jpg
Plik ściągnięto 32539 raz(y) 96,97 KB

 
 
Mytoon 
Administrator
misiu okrąglisiu



Pomógł: 6 razy
Wysłany: Nie 07 Sie, 2011 21:39   

Fazi 13-15 sierpnia spływamy kajakami, ale jak znam życie znajdzie się ktoś kto pomoże.
Ten kamy z pierwszej foty odsłoniony niedawno przez naszego kolegę przy silnym wsparciu. :mrgreen:
_________________
Wielkie dzieła powstają nie dzięki obłędowi, lecz mimo niego.
 
 
 
Fazi 

Wysłany: Pon 08 Sie, 2011 15:23   

No no, ladniuchne te kamyki. Znaczy cmentarz musi być w planie wycieczki.
 
 
Fazi 

Wysłany: Czw 14 Cze, 2018 23:38   

Witam Was ponownie.
Jako że w 2011 roku przyjechaliśmy samochodem, niewiele udało się nam obejrzeć - ( te kamyki na cmentarzu Jerozolimskim, cmentarz brytyjski , zamek i dinozaury - te dinozaury to tragedia :-) ) postanowiliśmy z ekipą przyjechać do Malborka ponownie w najbliższą niedzielę, tym razem aby zwiększyć mobilność - pociągiem i rowerami. I znów jak wtedy mam prośbę o wskazanie kilku miejsc, których wtedy nie udało się odwiedzić. Otóż:
1. Park Północny, potocznie park miejski. znajdują się tam pozostałości pomnika poświęconego pamięci poległych w I wojnie, taki pseudomegalityczny kamienny krąg
2. Malborska poczta na której znajduje się taka ozdobna data,
3.Czołg a właściwie działo samobieżne IS czy ISU nie wiem dokładnie jak się nazywa
4.Gdzie jest międzymurze wschodnie - wschodnia ściana. Chodzi mi o tablicę upamiętniającą wizytę Wilhelma II
5.Przeglądając przed chwilą forum szukając tego mojego tematu sprzed kilku lat ,przeleciało mi takie zdjęcie przedstawiające jakby niską basztę z podpisem że to gdzieś koło Urzędu Miejskiego i koło tegoż urzędu jakiś odrestaurowany pomnik.
Pomożecie? (prawidłowa odpowiedź brzmi - pomożemy :P )kto pamięta lata 70 będzie wiedział o co chodzi :P
PS.Najlepiej było by wkleić jakiś planik miasta z zaznaczonymi choć przybliżonymi tymi lokacjami.
Pozostaję czujny....
PS2 Jakby ktoś do Gdańska przyjeżdzał, to obiecuje podzielić się takimi samymi informacjami ;-)
Aaaaaa , zapomniałbym- jeszcze jedno. Jak u Was wygląda kwestia rozpalenie grilla , takiego jednorazowego, gdzieś nad Nogatem może? W takim miejscu, żeby nie wejść w paradę jakimś fioletowym nosom, i jak tam u Was na takie klimaty zapatruje się Straż Miejska.(Dokładnie chodzi mi o jakieś kiełbaski z grilla, bez żadnego piwkowania, sam posiłek)
Ostatnio zmieniony przez Fazi Czw 14 Cze, 2018 23:48, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Item 
Item


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 15 Cze, 2018 09:14   

1. Kręgu już nie ma tylko podstawa. To za dinoparkiem jest.
2. Poczta jest tylko jedna (zabytkowa), łatwo trafić.
3. Do działa też łatwo trafić - każdy w mieście wskaże drogę, jeśli spytasz o "czołg".
4. To chodzi raczej o fosę wschodnią, trzeba wejść do zamku a w środku podpytać przewodników, żeby skierowali w konkretne miejsce.
5. Po prawej stronie od wejścia do urzędu miejskiego jest pomnik (słup) i obok zejście w kierunku baszty miejskiej (pomiędzy urzędem a mostem drogowym).

Grill to chyba najlepiej w pobliżu byłego pomnika poległych w I wojnie (pkt. 1), ale musisz swój grill (w sensie sprzętu). Nie ma innych miejsc do tego przeznaczonych. W każdym razie ja nie znam takich miejsc. Mam niedzielę wolną (na dziś dzień) więc jakby co możemy się spotkać na dworcu i podpowiem (wskażę) co i jak.

Najlepiej podejść do punktu IT i poprosić o mapkę miasta, są bezpłatne.
_________________
Im dalej znajduję się od tłumu, tym większy staje się mój świat - Gao Ertai
 
 
Fazi 

Wysłany: Pią 15 Cze, 2018 10:24   

Ok, pocztę, działo, basztę już ogarnąłem. Google mapy i zbliżenie Street View pomogło :-) Pozostał - krąg - wiem że już tylko podstawa została, Street Viewem znalazłem coś takiego w parku, ale to nie jest okrągłe(fot w parku)
Ta tablica w międzymurzu - użytkownik o nicku zapała wtedy podesłał takie info "Chyba chodzi o tablicę upamiętniającą pobyt na zamku Wilhelma II - jest w międzymurzu wschodnim na wschodniej ścianie dosyć łatwo ją wypatrzyć - jest biała i odcina się dosyć wyraźnie od ceglanego muru". Czy to oznacza, że aby ją zobaczyć trzeba wejść na teren zamku muzeum, czy jest widoczna podczas spaceru dookoła zamku?
Wyczaiłem jeszcze jedną lokalizację - Pomnik Ułanów z 1 Pomorskiego Pułku Ułanów - odsłonięty w roku 1933.
(1 Pommersches Ulanen-Regiment von Schmidt Nr. 4) Stoi do dziś zapomniany w parku. Lokalizacja: przy alei prowadzącej od zamku do Park Cafe i Gaju Bohaterów - info stąd:http://starymalbork.blogspot.com/2010/09/pomnik-uanow.html. Gdzie to jest? Zdjęcia i opisy znalazłem ale żadnej lokalizacji na mapie tylko takie zdjęcie Street View. Czy ono przedstawia ten pomnik?

w parku.jpg
Plik ściągnięto 28986 raz(y) 46,54 KB

parkowa.jpg
Plik ściągnięto 28989 raz(y) 72,28 KB

Ostatnio zmieniony przez Fazi Pią 15 Cze, 2018 10:53, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Item 
Item


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 15 Cze, 2018 11:34   

Pomnik bohaterów ma podstawię kwadratową, okrągła była góra. pomnik ułanów to tylko ceglany słup, jak na zdjęciach powyżej. park wygląda już inaczej - jest ogarnięty i zagospodarowany. I tak, w celu zobaczenia tablicy należy wykupić bilet do muzeum i wejść do środka. Jest na ścianie poniżej kościoła zamkowego i widoczna jest tylko od środka, w czasie spaceru wokół zamku nie można jej zobaczyć. Jakby co to pomogę zlokalizować obiekty w terenie. Wszystko o co pytasz jest na terenie miasta, więc nie ma problemu żebym wskazał co i jak.
_________________
Im dalej znajduję się od tłumu, tym większy staje się mój świat - Gao Ertai
 
 
Fazi 

Wysłany: Sob 16 Cze, 2018 13:26   

Czar prysł, choinki nie będzie. Bilety na pociąg na rower są objęte rezerwacją i wykupione na kilka dni naprzód. Wycieczki nie będzie, nie w ten weekend :-/
 
 
Mytoon 
Administrator
misiu okrąglisiu



Pomógł: 6 razy
Wysłany: Sob 16 Cze, 2018 14:48   

Fazi wysłałem ci wiadomość wczoraj. Jak będziecie mieli kolejny termin to daj znać. ;-)
_________________
Wielkie dzieła powstają nie dzięki obłędowi, lecz mimo niego.
 
 
 
Fazi 

Wysłany: Sob 16 Cze, 2018 21:57   

Dzięki za zainteresowanie i chęć pomocy, ale z przyjazdem jest problem , który wygląda tak: PKP z powodu przeładowania pociągów rowerami(mówię tu o tych zwykłych elektrykach nie o tych dalekobieżnych z przedziałami) wprowadziło dla nich rezerwację. I tak, na cały ten weekend były pozajmowane miejsca w pociągach jadących przez Malbork(dla nas jedyny rozsądny pociąg to ten o 8.48 z Oliwy, którym próbowaliśmy przyjechać, aby jak najwięcej zwiedzić), i dlatego odeszliśmy z kwitkiem od kasy. Jutro będziemy znów naszą ekipą planowali następny termin, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to następna sobota tj. 23. Tym razem trzeba będzie kupić bilety w środku tygodnia,ale najgorsze jest to, że nie wiemy jaka będzie pogoda ,ani na którą godzinę zrobić rezerwację powrotną, bo nie mam pojęcia ile nam zajmie wycieczka. Jak już przyjedziemy, to w planie mam po kolei: Cmentarz brytyjski i rosyjski(ja już tam byłem kilka lat temu, ale reszta ekipy nie),pozostałości wiatraka na Gen Hallera, pomnik działo samobieżne,koło Urzędu Miasta baszta i odrestaurowany pomnik/słup, zabytkowa poczta,myślę że pojeździmy naokoło zamku nad Nogatem, baszta Maslana,makieta zamku na ul. Sierakowskiej,a na koniec Park Miejski czyli pozostałość Pomnika Ułanów i to co pozostało po pomniku Bohaterów I wojny. Tam też planuję grilla coby się nieco posilić. Taką mam podstawę, co więcej to nie wiem na ile czas pozwoli. Pozdrawiam
 
 
Item 
Item


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 17 Cze, 2018 08:31   

Taki plan to z buta można zrobić bez wysiłku. Na rowerku to ogarniecie to szybciej niż potrwa grill. Z dworca przejechać się ul. Żelazną w stronę ul. Orzeszkowej (zabytkowa zabudowa) potem przez kawałek ul. Sienkiewicza (kaplica Stowarzyszenia św. Chrischona) na Grunwaldzką (zabytkowa zabudowa - kamienice i kościół baptystów, dom bractwa kurkowego, cygarówka), działo w parku (a za płotem jednostki haubicę, na pl. Zamenhofa mieszkanie + z lat trzydziestych), potem przez ul. 17-go Marca na ul. Pasteura, ul. Słowackiego na cmentarze wojenne, wrócić ul. %00-lecia do Jerozolimki (po drodze też parę fajnych budynków) ul. Hallera do podstawy wiatraka, potem ul. Słowackiego do pl. Słowiańskiego (po drodze od zaplecza szpital, kościół św. Jerzego, wieża ciśnień, kamienice zabytkowe, starostwo, urząd miejski i pomnik Schulza) na dół nad Nogat (baszta przy moście) dojazd do zamku, pod kasami zostawienie pojazdów (przypięcie do stojaków) i przejście się Muzeum Fortyfikacji, potem przejazd wzdłuż Nogatu do Gaju Bohaterów (po drodze też pomnik kawalerzystów będzie) a na końcu drogi miejsce na grilla (i pozostałości po pomniku czyli scena - podstawa i leżące w okolicy kamienie z okręgu). Taki plan z grubsza.
_________________
Im dalej znajduję się od tłumu, tym większy staje się mój świat - Gao Ertai
 
 
Fazi 

Wysłany: Nie 17 Cze, 2018 19:56   

Już poprawiam plan wycieczki uwzględniając Twoje podpowiedzi, sprecyzuj jeszcze tylko: "działo w parku a za płotem jednostki haubicę" Działo w parku masz na myśli pomnik ISU? a za płotem haubica - tu masz na myśli ten destrukt niemieckiej armaty wykopany podczas budowy szkoły? Co to z niego została lufa i koło? (wyczytałem o tym znalezisku na stronie StaryMalbork) Jeśli chodzi o to znalezisko, to muszę koniecznie uwzględnić w planie wycieczki, a zatem czy mógłbyś jak najdokładniej opisać miejsce w którym leży to cudo?
Ostatnio zmieniony przez Fazi Nie 17 Cze, 2018 19:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Item 
Item


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 18 Cze, 2018 10:53   

Dokładnie tak jak piszesz. Działo (tzw. "czołg") stoi w niewielkim parku przy ul. Grunwaldzkiej. Destrukt włoskiej haubicy (tu temat http://www.marienburg.pl/...ec5be92fd85042) jest na przeciw działa pancernego (patrząc zgodnie z ustawieniem działa zobaczysz za płotem jednostki i haubicę i korpusówkę a w rogu "Iskrę"), nie da się nie zauważyć. Przy obiektach na terenie jednostki są tablice z opisem, zaś przy ISU-122 brak takiego opisu. Zapewne aby wejść i pyknąć fotkę od środka jednostki, trzeba pisać prośbę do dowódcy o pozwolenie i przepustkę z jakimś wyprzedzeniem - nie wiem dokładnie co i jak, nigdy nie próbowałem. Polecam też rozejrzeć się po okolicy - kamienice na ul. Grunwaldzkiej są bardzo fajne (a i klatki schodowe ciekawe - choć nie wszystkie dostępne).
_________________
Im dalej znajduję się od tłumu, tym większy staje się mój świat - Gao Ertai
 
 
Fazi 

Wysłany: Pon 18 Cze, 2018 15:27   

Noooo powiem Ci, że już mlaszczę jęzorem na sam widok Stret Viewe-m tych kamienic na Orzeszkowej i Grunwaldzkiej ;-)
 
 
Item 
Item


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 19 Cze, 2018 10:27   

Na trasie wycieczki warto się rozglądać na boki (z zachowaniem ostrożności, by nie zostać przejechanym i nikogo nie przejechać). Można trasę zmodyfikować i spod wiatraka wrócić do Jerozolimki i jechać ul. Armii Krajowej do pl. Słowiańskiego (chyba ciekawsza będzie od ul. Słowackiego, choć ruchliwsza), na odcinku pomiędzy cmentarzami wojennymi a Szpitalem Powiatowym są przynajmniej 3 główki ceramiczne umieszczone na budynkach. Początek trasy też może być inny: z dworca do informacji turystycznej na ul. Kościuszki (kilka starych kamienic jest po drodze i willa Flatauerów), teraz jest tam też MMM, można dostać informatory bezpłatne wraz z planem miasta (ale nieco okrojonym - bez peryferiów) i zakupić wydawnictwa turystyczne jak choćby "Bedeker malborski" czy "Żuławy rowerem" (krypto reklama ;-) to jest). Potem powrót do skrzyżowania przy cukrowni i w kierunku ul. Orzeszkowej i wg wyżej podanej propozycji wycieczki. Zawsze można poszperać na Forum gdzie jest coś ciekawego, luknąć na Google Maps i Street View, poszukać planu miasta w sieci i dobrać sobie trasę, albo też rzucić się na żywioł... Miłego zwiedzania miasta.
_________________
Im dalej znajduję się od tłumu, tym większy staje się mój świat - Gao Ertai
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group