Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Co warto zwiedzić?
Autor Wiadomość
Fazi 

Wysłany: Pią 15 Cze, 2018 10:24   

Ok, pocztę, działo, basztę już ogarnąłem. Google mapy i zbliżenie Street View pomogło :-) Pozostał - krąg - wiem że już tylko podstawa została, Street Viewem znalazłem coś takiego w parku, ale to nie jest okrągłe(fot w parku)
Ta tablica w międzymurzu - użytkownik o nicku zapała wtedy podesłał takie info "Chyba chodzi o tablicę upamiętniającą pobyt na zamku Wilhelma II - jest w międzymurzu wschodnim na wschodniej ścianie dosyć łatwo ją wypatrzyć - jest biała i odcina się dosyć wyraźnie od ceglanego muru". Czy to oznacza, że aby ją zobaczyć trzeba wejść na teren zamku muzeum, czy jest widoczna podczas spaceru dookoła zamku?
Wyczaiłem jeszcze jedną lokalizację - Pomnik Ułanów z 1 Pomorskiego Pułku Ułanów - odsłonięty w roku 1933.
(1 Pommersches Ulanen-Regiment von Schmidt Nr. 4) Stoi do dziś zapomniany w parku. Lokalizacja: przy alei prowadzącej od zamku do Park Cafe i Gaju Bohaterów - info stąd:http://starymalbork.blogspot.com/2010/09/pomnik-uanow.html. Gdzie to jest? Zdjęcia i opisy znalazłem ale żadnej lokalizacji na mapie tylko takie zdjęcie Street View. Czy ono przedstawia ten pomnik?

w parku.jpg
Plik ściągnięto 29044 raz(y) 46,54 KB

parkowa.jpg
Plik ściągnięto 29047 raz(y) 72,28 KB

Ostatnio zmieniony przez Fazi Pią 15 Cze, 2018 10:53, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Item 
Item


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 15 Cze, 2018 11:34   

Pomnik bohaterów ma podstawię kwadratową, okrągła była góra. pomnik ułanów to tylko ceglany słup, jak na zdjęciach powyżej. park wygląda już inaczej - jest ogarnięty i zagospodarowany. I tak, w celu zobaczenia tablicy należy wykupić bilet do muzeum i wejść do środka. Jest na ścianie poniżej kościoła zamkowego i widoczna jest tylko od środka, w czasie spaceru wokół zamku nie można jej zobaczyć. Jakby co to pomogę zlokalizować obiekty w terenie. Wszystko o co pytasz jest na terenie miasta, więc nie ma problemu żebym wskazał co i jak.
_________________
Im dalej znajduję się od tłumu, tym większy staje się mój świat - Gao Ertai
 
 
Fazi 

Wysłany: Sob 16 Cze, 2018 13:26   

Czar prysł, choinki nie będzie. Bilety na pociąg na rower są objęte rezerwacją i wykupione na kilka dni naprzód. Wycieczki nie będzie, nie w ten weekend :-/
 
 
Mytoon 
Administrator
misiu okrąglisiu



Pomógł: 6 razy
Wysłany: Sob 16 Cze, 2018 14:48   

Fazi wysłałem ci wiadomość wczoraj. Jak będziecie mieli kolejny termin to daj znać. ;-)
_________________
Wielkie dzieła powstają nie dzięki obłędowi, lecz mimo niego.
 
 
 
Fazi 

Wysłany: Sob 16 Cze, 2018 21:57   

Dzięki za zainteresowanie i chęć pomocy, ale z przyjazdem jest problem , który wygląda tak: PKP z powodu przeładowania pociągów rowerami(mówię tu o tych zwykłych elektrykach nie o tych dalekobieżnych z przedziałami) wprowadziło dla nich rezerwację. I tak, na cały ten weekend były pozajmowane miejsca w pociągach jadących przez Malbork(dla nas jedyny rozsądny pociąg to ten o 8.48 z Oliwy, którym próbowaliśmy przyjechać, aby jak najwięcej zwiedzić), i dlatego odeszliśmy z kwitkiem od kasy. Jutro będziemy znów naszą ekipą planowali następny termin, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to następna sobota tj. 23. Tym razem trzeba będzie kupić bilety w środku tygodnia,ale najgorsze jest to, że nie wiemy jaka będzie pogoda ,ani na którą godzinę zrobić rezerwację powrotną, bo nie mam pojęcia ile nam zajmie wycieczka. Jak już przyjedziemy, to w planie mam po kolei: Cmentarz brytyjski i rosyjski(ja już tam byłem kilka lat temu, ale reszta ekipy nie),pozostałości wiatraka na Gen Hallera, pomnik działo samobieżne,koło Urzędu Miasta baszta i odrestaurowany pomnik/słup, zabytkowa poczta,myślę że pojeździmy naokoło zamku nad Nogatem, baszta Maslana,makieta zamku na ul. Sierakowskiej,a na koniec Park Miejski czyli pozostałość Pomnika Ułanów i to co pozostało po pomniku Bohaterów I wojny. Tam też planuję grilla coby się nieco posilić. Taką mam podstawę, co więcej to nie wiem na ile czas pozwoli. Pozdrawiam
 
 
Item 
Item


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 17 Cze, 2018 08:31   

Taki plan to z buta można zrobić bez wysiłku. Na rowerku to ogarniecie to szybciej niż potrwa grill. Z dworca przejechać się ul. Żelazną w stronę ul. Orzeszkowej (zabytkowa zabudowa) potem przez kawałek ul. Sienkiewicza (kaplica Stowarzyszenia św. Chrischona) na Grunwaldzką (zabytkowa zabudowa - kamienice i kościół baptystów, dom bractwa kurkowego, cygarówka), działo w parku (a za płotem jednostki haubicę, na pl. Zamenhofa mieszkanie + z lat trzydziestych), potem przez ul. 17-go Marca na ul. Pasteura, ul. Słowackiego na cmentarze wojenne, wrócić ul. %00-lecia do Jerozolimki (po drodze też parę fajnych budynków) ul. Hallera do podstawy wiatraka, potem ul. Słowackiego do pl. Słowiańskiego (po drodze od zaplecza szpital, kościół św. Jerzego, wieża ciśnień, kamienice zabytkowe, starostwo, urząd miejski i pomnik Schulza) na dół nad Nogat (baszta przy moście) dojazd do zamku, pod kasami zostawienie pojazdów (przypięcie do stojaków) i przejście się Muzeum Fortyfikacji, potem przejazd wzdłuż Nogatu do Gaju Bohaterów (po drodze też pomnik kawalerzystów będzie) a na końcu drogi miejsce na grilla (i pozostałości po pomniku czyli scena - podstawa i leżące w okolicy kamienie z okręgu). Taki plan z grubsza.
_________________
Im dalej znajduję się od tłumu, tym większy staje się mój świat - Gao Ertai
 
 
Fazi 

Wysłany: Nie 17 Cze, 2018 19:56   

Już poprawiam plan wycieczki uwzględniając Twoje podpowiedzi, sprecyzuj jeszcze tylko: "działo w parku a za płotem jednostki haubicę" Działo w parku masz na myśli pomnik ISU? a za płotem haubica - tu masz na myśli ten destrukt niemieckiej armaty wykopany podczas budowy szkoły? Co to z niego została lufa i koło? (wyczytałem o tym znalezisku na stronie StaryMalbork) Jeśli chodzi o to znalezisko, to muszę koniecznie uwzględnić w planie wycieczki, a zatem czy mógłbyś jak najdokładniej opisać miejsce w którym leży to cudo?
Ostatnio zmieniony przez Fazi Nie 17 Cze, 2018 19:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Item 
Item


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 18 Cze, 2018 10:53   

Dokładnie tak jak piszesz. Działo (tzw. "czołg") stoi w niewielkim parku przy ul. Grunwaldzkiej. Destrukt włoskiej haubicy (tu temat http://www.marienburg.pl/...ec5be92fd85042) jest na przeciw działa pancernego (patrząc zgodnie z ustawieniem działa zobaczysz za płotem jednostki i haubicę i korpusówkę a w rogu "Iskrę"), nie da się nie zauważyć. Przy obiektach na terenie jednostki są tablice z opisem, zaś przy ISU-122 brak takiego opisu. Zapewne aby wejść i pyknąć fotkę od środka jednostki, trzeba pisać prośbę do dowódcy o pozwolenie i przepustkę z jakimś wyprzedzeniem - nie wiem dokładnie co i jak, nigdy nie próbowałem. Polecam też rozejrzeć się po okolicy - kamienice na ul. Grunwaldzkiej są bardzo fajne (a i klatki schodowe ciekawe - choć nie wszystkie dostępne).
_________________
Im dalej znajduję się od tłumu, tym większy staje się mój świat - Gao Ertai
 
 
Fazi 

Wysłany: Pon 18 Cze, 2018 15:27   

Noooo powiem Ci, że już mlaszczę jęzorem na sam widok Stret Viewe-m tych kamienic na Orzeszkowej i Grunwaldzkiej ;-)
 
 
Item 
Item


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 19 Cze, 2018 10:27   

Na trasie wycieczki warto się rozglądać na boki (z zachowaniem ostrożności, by nie zostać przejechanym i nikogo nie przejechać). Można trasę zmodyfikować i spod wiatraka wrócić do Jerozolimki i jechać ul. Armii Krajowej do pl. Słowiańskiego (chyba ciekawsza będzie od ul. Słowackiego, choć ruchliwsza), na odcinku pomiędzy cmentarzami wojennymi a Szpitalem Powiatowym są przynajmniej 3 główki ceramiczne umieszczone na budynkach. Początek trasy też może być inny: z dworca do informacji turystycznej na ul. Kościuszki (kilka starych kamienic jest po drodze i willa Flatauerów), teraz jest tam też MMM, można dostać informatory bezpłatne wraz z planem miasta (ale nieco okrojonym - bez peryferiów) i zakupić wydawnictwa turystyczne jak choćby "Bedeker malborski" czy "Żuławy rowerem" (krypto reklama ;-) to jest). Potem powrót do skrzyżowania przy cukrowni i w kierunku ul. Orzeszkowej i wg wyżej podanej propozycji wycieczki. Zawsze można poszperać na Forum gdzie jest coś ciekawego, luknąć na Google Maps i Street View, poszukać planu miasta w sieci i dobrać sobie trasę, albo też rzucić się na żywioł... Miłego zwiedzania miasta.
_________________
Im dalej znajduję się od tłumu, tym większy staje się mój świat - Gao Ertai
 
 
Fazi 

Wysłany: Nie 24 Cze, 2018 20:40   

No ello ponownie. Ja z ekipą już po..Uff, cały dzień jezdzenia no i powiem, że to nie był stracony czas. Co muszę tak na biegu przyznać, to że dworzec kolejowy a właściwie wnętrze jest odnowione rewelacyjnie!!!Gdyby nie koleś z naszej ekipy, który szukał toalety, nigdy bym tam nie zajrzał. Nasz Gdański dworzec oczywiście jest większy, ale pod względem ozdób to wygląda jak podrzędna stacyjka w jakimś Pierdziszewie Dolnym :P
A tak przy okazji: co to za mury w pobliżu Baszty Maślankowej. Jadąc tym bulwarem od strony zamku widać jakieś odrestaurowane otwory strzelnicze

co to.JPG
Plik ściągnięto 9876 raz(y) 95,69 KB

Ostatnio zmieniony przez Fazi Nie 24 Cze, 2018 20:59, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Item 
Item


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 26 Cze, 2018 20:55   

Mur oporowy przyczółka mostowego (mostu drogowego) przez Nogat.
_________________
Im dalej znajduję się od tłumu, tym większy staje się mój świat - Gao Ertai
 
 
Fazi 

Wysłany: Sro 27 Cze, 2018 14:58   

Nie chodzi mi o ten mur na pierwszym planie, ten z kamiennymi narożnikami, tylko ten żółty u góry. Idąc od strony zamku , w tym murze na samej górze widać coś jakby odrestaurowane strzelnice, ale bardziej czasy nowożytne. Zresztą na tym zdjęciu widać tabliczkę wiszącą na tym szarym murze, na niej było napisane coś że odrestaurowano z pomocą jakiegoś towarzystwa niemieckiego (mogłem coś tu pokręcić z nazwą). To nie jest mur oporowy przyczółka mostowego, a zresztą do odrestaurowania muru oporowego nie potrzeba pomocy jakichś towarzystw?
Na fragmencie z Google View widać (trochę niedokładnie) to miejsce

fragment.jpg
Plik ściągnięto 9820 raz(y) 79,4 KB

Baszta Maślankowa_9.JPG
Plik ściągnięto 9823 raz(y) 80,04 KB

Ostatnio zmieniony przez Fazi Sro 27 Cze, 2018 15:03, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group