Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Dzierzgoń - kaplica Zawadzkich
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 12 Maj, 2008 22:34   

poczytać i dojść do porozumienia ;-) http://pl.wikipedia.org/w...reckokatolickie
 
 
starykot 


Wysłany: Pon 12 Maj, 2008 22:45   

Przecież nie ma żadnego sporu, ;-)
_________________
Lubię tu wpadać
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 12 Maj, 2008 23:06   

starykot napisał/a:
CERKIEW GRECKOKATOLICKA.
kolekcjoner napisał/a:
KOŚCIÓŁ
Wielkie litery oznaczają krzyk dlatego tak to zrozumiałem :mrgreen: sorry
 
 
starykot 


Wysłany: Wto 13 Maj, 2008 00:27   

Przepraszam. Nie było moją intencją krzyczeć na kogokolwiek, a jeszcze mniej chcę kogokolwiek pouczać. Prostuję nieporozunienie. ;-)
_________________
Lubię tu wpadać
 
 
starykot 


Wysłany: Sob 17 Maj, 2008 19:07   

kolekcjoner napisał/a:
Wracając jednak do kościoła klasztornego jedną z największych strat jest zaginięcie ? (tu faktycznie w niewyjaśnionych okolicznościach - i tu jest pole do popisu dla mieszkańców Dzierzgonia w poszukiwaniach, bo może faktycznie istnieje) obrazu wotywnego z XVII wieku związanego z jakąś wielką zwycięską kampanią wojenną przeciw Moskwie. Obraz ten przedstawiał sceny bitewne oraz napisy związane z tym wydarzeniem. Był nieocenioną kopalnią wiedzy kostiumologicznej i historycznej a związanej poza tym z Dzierzgoniem. Niestety, gdy kilka lat temu wiedząc o jego fatalnym stanie technicznym próbowałem doprowadzić do przejęcia go w depozyt przez Muzeum Zamkowe w Malborku (i jego konserwację) okazało się, że obrazu nie ma.


Nie jestem co prawda mieszkańcem Dzierzgonia ale odpowiadając na apel Kolekcjonera, poturlałem się w te okolice. Jak tam ładnie. Jestem pod dużym wrażeniem miejsca.
Luzik. Obraz istnieje. nie zaginął. Widziałem, dotykałem tyle że zdjęcie nie wyszło a nawet gdyby, to nie mam zgody na publikację materiału z powodów jak wyżej. Dodam może jeszcze, że jedyny ocalały portret z kaplicy Zawadzkich znajduje się w depozycie w Muzeum Zamkowym w Malborku.

Kumkacz1 napisał/a:
Miejsce ołtarza zajął ikonostas (tak przynakmniej wynika ze zdjęcia). Natomiast dzięki uprzejmości Kolekcjonera (jeszcze raz wielkie dzięki!!) mam dość dokładny opis kośioła i klasztoru (oraz innych zabytków Dzierzgonia) autorstwa B. Schmida z 1909 r.


Też bym się chętnie załapał. Ale do rzeczy bo mam więcej dobrych wieści. Ołtarze też istnieją i stoją na swoim miejscu. Co więcej dwa z nich są po konserwacji, dwa następne będą konserwowane.
A tak w ogóle – ołtarze w cerkwiach greckokatolickich nie kolidują z ikonostasem i jeżeli gdziekolwiek zniknęły to na pewno nie z inicjatywy Grekokatolików, bowiem w liturgii pełnią taką samą rolę jak w Kościele Rzymsko-Katolickim.
_________________
Lubię tu wpadać
Ostatnio zmieniony przez starykot Sob 17 Maj, 2008 19:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Sob 17 Maj, 2008 19:34   

Brawo!! Same dobre wiadomości. Niedawno odnawiano wnetrze kaplicy św Anny, teraz wiadomośc o odnawianiu ołtarzy z kościoła św Ducha. Szkoda tylko, ze nie ma zdjecia tego obrazu, Kolekcjoner narobił mi "apetytu". To zdaje sie o nim wspominała moja mama, mówiąc o szukaniu tuż po wojnie śladów wcześniejszej przynależności tych ziem do Polski m.in w klasztorze.
A tak na marginesie to już całkiem prywatnie marzy mi sie po cichu taka wycieczka po Dzierzgoniu z dokładnym zwiedzaniem obu kościołów, wejściem do kaplicy św Anny i kościoła w Starym Mieście
_________________
Kumkacz1
Ostatnio zmieniony przez Kumkacz1 Sob 17 Maj, 2008 19:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
starykot 


Wysłany: Sob 17 Maj, 2008 21:17   

Kumkacz1 napisał/a:
A tak na marginesie to już całkiem prywatnie marzy mi sie po cichu taka wycieczka po Dzierzgoniu z dokładnym zwiedzaniem obu kościołów, wejściem do kaplicy św Anny i kościoła w Starym Mieście


Mi prawdę mówiąc też. Jedynym problemem jest czas i taki drobiazg jak zgoda na zwiedzanie i focenie. Może jesienią coś z tego wyjdzie?
A obraz bynajmniej nie gruchnięty w składowisko. Zabezpieczony w suchym miejscu. Jak juz mówiłem jest zastrzeżenie publikacji. Zlekceważenie go nie wchodzi w rachubę. Takie zasady. :-)
_________________
Lubię tu wpadać
 
 
vidi50 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 05 Lut, 2012 19:58   

Czas na zdjęcia by przybliżyć zainteresowanym jak kaplica Zawadzkich z Waplewa wygląda obecnie w przyklasztornym dzierzgońskim kościele.Na taką inwestycję w XVII wieku mogły pozwolić sobie rody,które miały znaczenie w województwie i regionie.Znaczące również było to,że przed wybudowaniem tej kaplicy, Zawadzcy z Waplewa stale sponsorowali klasztor.

DSC_0001a.jpg
Zewnętrzny widok kaplicy przy kościele.
Plik ściągnięto 11786 raz(y) 93,94 KB

DSC_0004 a.jpg
Kaplica z podziemną kryptą.
Plik ściągnięto 11786 raz(y) 66,18 KB

DSC_0051ab.jpg
Herb Zawadzkich,Rogala,nad sklepieniem wejściowym wewnątrz kaplicy.
Plik ściągnięto 11786 raz(y) 71,04 KB

_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group